'امسال مفتی اعظم عربستان خطبه روز عرفه را نمی‌خواند'

خطبه روز عرفه، از خطبه‌های مهم در مراسم حج شناخته می‌شود.
توضیح تصویر،

خطبه روز عرفه، از خطبه‌های مهم در مراسم حج شناخته می‌شود.

طبق گزارش‌ها، برای نخستین‌بار در ۳۵ سال گذشته، مفتی اعظم عربستان خطبه روز عرفه را نمی‌خواند. یک روزنامه عربستان نوشته است غیبت او به 'سلامتی'اش مربوط است. در روزهای گذشته سخنان این مفتی اعظم سعودی درباره مسلمان‌نبودن ایرانی‌ها خبرساز شده بود.

خطبه روز عرفه، که امسال در تقویم روز یک‌شنبه ۱۱ سپتامبر است، خطبه اصلی مراسم حج شناخته می‌شود و از سال ۱۹۸۱، عبدالعزیز آل شیخ، مفتی اعظم عربستان سعودی آن را خوانده است.

یک روزنامه عربستان نوشته است که مفتی اعظم به دلایلی که به "سلامتی" او مربوط می‌شود، امسال این خطبه را نمی‌خواند.

در روزهای گذشته اظهارات این روحانی عالی‌رتبه سعودی درباره ایرانی‌ها خبرساز و جنجال‌برانگیز شده بود.

او یک روز پس از انتشار پیام حج رهبر ایران که در آن به‌تندی به حاکمان عربستان تاخته بود، گفت: "این‌ها مسلمان نیستند، از فرزندان مجوس‌ها هستند و خصومت‌شان با مسلمانان به ویژه سنی‌ها بسیار قدیمی است".

تنش‌ها بین ایران و عربستان سعودی پس از حادثه منا در مراسم حج سال گذشته تشدید شد. در آن حادثه ۲۴۲۶ حج‌گزار کشته شدند که ۴۶۴ نفرشان، یک پنجم آنها، ایرانی بودند.

این آمار، برآورد رسانه‌های مستقل است اما آمار رسمی که حکومت سعودی اعلام کرده، کمتر از این است.

هم‌چنین اعدام چند روحانی شیعه در عربستان، اعتراض ایران و همین‌طور کشورهای غربی را برانگیخت. پس از آن گروهی به سفارت و کنسول‌گری عربستان در تهران و مشهد حمله کردند که به قطع روابط دیپلماتیک دو کشور منجر شد.

توضیح تصویر،

ایران که بیشترین سهم را از کشته‌شدگان حادثه منا دارد، حکومت سعودی را بابت آن مقصر می‌داند.

عبدالعزیز آل شیخ در سال ۱۹۹۹ مفتی اعظم سعودی شد اما از سال ۱۹۸۱، ۳۵ سال پیش، او خطبه روز عرفه را در مسجد نمره در صحرای عرفات خوانده است.

روزنامه الریاض گزارش داده است که روز یک‌شنبه، شیخ صالح بن حمید به جای مفتی اعظم این خطبه را می‌خواند.

امسال حدود یک و نیم میلیون نفر در مراسم حج، از عبادت‌های عمده مسلمانان، شرکت کرده‌اند.

اما بر خلاف حدود سه دهه گذشته، در پی ادامه اختلاف‌های تهران و ریاض که نتوانستند درباره مراسم حج به توافقی برسند، ده‌ها هزار ایرانی از مراسم امسال غایب اند.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، هفته گذشته در دیدار با خانواده زائران کشته‌شده در حادثه سال گذشته منا گفت: "حکام سعودی در حادثه‌ منا حتی یک عذرخواهی زبانی از ملت‌های مسلمان نکردند؛ چه‌قدر این‌ها وقیح و بی‌شرم اند".

ایران می‌گوید حاکمان سعودی به قدر کافی برای تامین امنیت حج‌گزاران تلاش نکرده‌اند اما عربستان می‌گوید ایران درخواست‌های غیرمنطقی دارد.

این دو کشور بر سر مسائل منطقه‌ای از جمله سوریه و یمن هم اختلاف دارند.

توضیح تصویر،

در پی اختلاف ایران و عربستان، امسال هیچ کس از مبداء ایران نتوانست به حج برود.