پرستار عکس مشهور 'بوسه پیروزی' در گذشت

زنی که در عکس مشهور بوسه پیروزی جنگ جهانی دوم حضور داشت، در ۹۲ سالگی درگذشت.

در این عکس که بعد از اعلام پیروزی متفقین بر ژاپن و پایان جنگ جهانی دوم در میدان تایمز نیویورک گرفته شده، یک ملوان آمریکایی در حال بوسیدن گرتا زیمر فریدمن دیده می‌شود.

خانم فریدمن بر اثر ذات الریه در بیمارستانی در ریچموند ایالت ویرجینیا از دنیا رفت.

خانم فریدمن هنگام گرفتن آن عکس ۲۱ ساله و دستیار دندانپزشک بوده است. شخصی هم که او را می‌بوسد جرج مندوسا، یک ملوان آمریکایی خوشحال از پایان جنگ است.

این عکس که در آمریکا به یکی از ماندگارترین نمادهای جشن پیروزی بر ژاپن تبدیل شده، ۷۱ سال پیش در روز ۱۴ اوت ۱۹۴۵ گرفته شده است.

تابلوها و پوسترهای زیادی از این عکس در سراسر دنیا منتشر شده است.

این عکس ابتدا در قالب یک مجموعه از جشن پیروزی و پایان جنگ جهانی در مجله لایف منتشر شد.

خانم فریدمن گفته بود که خودش تا دهه ۱۹۶۰ اطلاعی از این عکس نداشته تا زمانی که این عکس را در کتاب آلفرد ایزن‌اشتات، عکاس این عکس دیده است.

شمار زیادی بعد از مشهور شدن این عکس ادعا کردند که ملوان یا پرستار بوسه مشهور هستند. اما تا دهه ۱۹۸۰ ثابت نشده بود که خانم فریدمن و آقای مندوسا چهره‌های واقعی این عکس بوده‌اند.

یکی از ملوانانی که ادعا کرده بود در این عکس بوده و سال‌ها به همین عنوان شناخته می‌شد، چند سال پیش درگذشت اما آقای مندوسا هنوز زنده است.

آقای مندوسا در مصاحبه‌ای گفته که این عکس را دهه ۱۹۸۰ در یک مجله دیده است: "انگار که خودم را در آینه ببینم."

در عکس به نظر می‌آید که این دو نفر بوسه گرمی رد و بدل می‌کرده‌اند، اما در واقع قبل از آن همدیگر را نمی‌شناختند.

در واقع در آن روز تاریخی خانم مندوسا با همسر آینده خود قرار داشت. همسرش در بعضی از عکس‌های دیگر آن روز در حال لبخندزدن دیده می‌شود.

خانم فریدمن قبلا گفته بود "چندان بوسه‌ای هم در کار نبوده است".

در مصاحبه‌ای در سال ۲۰۰۵ او توضیح داده بود: "فقط شبیه این بود که یک نفر دارد جشن می‌گیرد و چنان اتفاق رمانتیکی در کار نبود."

این عکس به نماد سرخوشی آمریکاییان از تسلیم ژاپن تبدیل شد، اما در سال‌های اخیر شماری هم بوده‌اند که آن را سندی از ثبت یک "خشونت جنسی در عرصه عمومی" تعبیر کرده‌اند.