جنگ سوریه؛ آرامش نسبی در ساعات اولیه آتش‏ بس

حق نشر عکس AFP
Image caption شهر حلب که به ویرانه ای تبدیل شده در کانون جنگ داخلی سوریه قرار دارد

با به اجرا درآمدن تفاهم آتش بس در سوریه گزارش‌ها حاکیست هرچند تعداد زیادی از گروه های مخالف رسما ترک تخاصمات را نپذیرفته و تفاهم اخیر را به نفع حکومت ارزیابی کرده اند، اوضاع در جبهه‌های مختلف این جنگ داخلی پنج ساله قدری آرام تر شده است.

آتش‌بس دوشنبه از ساعت ۱۵:۴۵ به وقت بین‌‎المللی، ۱۹:۱۵به وقت تهران و کابل آغاز شده است.

ارتش سوریه اعلام کرد که به مدت هفت روز "نظام آرامش" را رعایت خواهد کرد.

بیش از ۲۰ گروه مخالف حکومت رسما این تفاهم "ناعادلانه" را نپذیرفته و از مفاد آن انتقاد کرده اند اما طی یک بیانیه رسمی گفته اند که احتمال آن وجود دارد به انتقال محموله‌های کمک‌های بشردوستانه به برخی نواحی کمک کنند.

گروه دیده بان حقوق بشر سوریه، مستقر در لندن، نیز از فروکش کردن نسبی آتش جنگ خبر داده است.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، هشدار داده است این تفاهم می تواند آخرین شانس برای رسیدن به صلح در سوریه باشد.

وزارت امور خارجه آمریکا همچنین گزارش‌ها مبنی بر این که آمریکا و روسیه در مدت اجرای آتش بس حملات هوایی ارتش سوریه را تایید خواهد کرد بی‌اساس خوانده است.

بنا بر بیانیه این وزارتخانه، هدف اولیه آتش بس جاری جلوگیری از حملات هوایی حکومت سوریه به مناطقی است که مخالفان یا گروه نصرت در آن حضور دارند.

حق نشر عکس AP
Image caption بشار اسد هشدار داد "متعهد" است تمام سوریه را از شورشیان پس بگیرد

بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، روز دوشنبه هشدار داد که "متعهد" است تمام سوریه را از شورشیان پس بگیرد و آن را "بازسازی" کند.

اظهارات رئیس جمهور سوریه ساعاتی پیش از برقراری آتش‌بس پیشنهادی آمریکا و روسیه بیان شد. توافق آتش‌بس جمعه گذشته پس از مذاکرات فشرده آمریکا و روسیه در ژنو حاصل شد و بشار اسد از آن استقبال کرد.

قرار است این آتش‌بس با حملات هوایی هماهنگ آمریکا و روسیه علیه گروه‌های اسلام‌گرای تندرو مانند داعش دنبال شود.

بر اساس طرح آتش‌بس، نیروهای دولتی سوریه عملیات خود را در مناطق خاصی که در کنترل شورشیان است متوقف خواهند کرد و سپس آمریکا و روسیه ستاد مشترک نبرد با اسلام‌گرایان تندرو را راه‌اندازی خواهند کرد.

ناظران می گویند یکی از مشکلاتی که بر سر راه آتش‌بس وجود دارد، ترکیب ناهمگون گرو‌ه‌هایی است که با دولت در حال جنگ هستند که در میان آنها از گروه‌های مورد حمایت آمریکا تا گروه‌های وابسته به القاعده دیده می‌شوند.

شماری از گروه‌های شورشی برای پیوستن به آتش‌بس دچار تردید و خواستار تضمین‌هایی در باره آن بودند. این گرو‌ه‌ها از آمریکا خواسته بودند که روشن کند تعریف این کشور از گروه‌هایی که "تروریست"می‌خواند چیست.

ارتش آزاد سوریه، یکی از گروه‌های اصلی که با دولت بشار اسد در جنگ است به دولت آمریکا گفته که با آتش‌بس همکاری خواهد کرد اما در باره این که این آتش‌بس به نفع دولت تمام شود اظهار نگرانی کرده است.

اما اسلامگرایان تندروی احرار شام، یکی دیگر از گروه‎های اصلی شورشی، این طرح را رد کرده است و علی عمر، نفر دوم این گروه در ویدئویی گفته است که پس از شش سال جنگ، نمی‌تواند "راه حل‌های نصفه و نیمه را بپذیرد."

برای آتش‌بس، از گروه‌های مورد حمایت آمریکا خواسته شده تا از دیگران جدا شوند، اما این گروه‌ها مایل به این کار نیستند آن هم در حالی که با گروه‌های دیگر سنگر و مقر فرماندهی مشترک دارند.

جنگ داخلی سوریه که از پنج سال پیش آغاز شده باعث کشته شدن ۲۵۰ هزار نفر و و آوارگی بیش از ۱۱ میلیون نفر شده است.

موضوعات مرتبط