اظهارات متناقض سوریه و اسرائیل در مورد سرنگونی هواپیماهای اسرائیلی

حق نشر عکس AFP
Image caption درگیری بین نیروهای دولتی سوریه و مخالفان در نزدیکی بلندی‌های جولان - اسرائیل گفته است احتمال دارد گلوله‌های توپ به اشتباه وارد مناطق تحت تسلط ارتش این کشور شده باشد

منابع رسمی سوریه و اسرائیل گزارش‌های متناقضی در مورد سرنگونی هواپیماهای اسرائیلی منتشر کرده‌اند.

صبح روز سه‌شنبه، خبرگزاری دولتی سوریه - سانا - اطلاعیه فرماندهی کل نیروهای مسلح این کشور را منتشر کرد که در آن آمده است که دفاع ضدهوایی سوریه توانسته است دو فروند هواپیمای اسرائیلی را سرنگون کند.

براساس این اطلاعیه، در ساعت ١ بامداد به وقت محلی، هواپیماهای اسرائیلی مواضع ارتش سوریه در مناطق روستایی استان قنیطره در حنوب این کشور را هدف حمله قرار دادند و در واکنش به این حمله، دفاع موشکی سوریه مستقر در این منطقه یک فروند جنگنده اسرائیلی را در جنوب غرب استان قنیطره و یک فروند هواپیمای بدون سرنشین اسرائیلی را در غرب سعسع واقع در استان ریف دمشق هدف قرار داد و ساقط کرد.

فرماندهی کل نیروهای مسلح سوریه گفته است که "حمله اسرائیل در حمایت از گروه‌های مسلح تروریستی صورت گرفت و هدف از آن، تلاشی مذبوحانه برای تقویت روحیه این گروه‌ها بود که در نتیجه شکست‌های سنگین در قنیطره به شدت تضعیف شده است." مقامات دولتی سوریه گروه‌های مخالف حکومت این کشور را "تروریست" می‌نامند.

پیشتر، ارتش اسرائیل اعلام کرده بود که در ساعات اولیه روز سه‌شنبه، نیروی هوایی این کشور نقاطی را در داخل خاک سوریه هدف حمله قرار داده است. سخنگوی ارتش اسرائیل گفته بود که روز گذشته، چند گلوله توپ به نقاطی در بخش تحت تسلط اسرائیل در بلندی‌های جولان اصابت کرد و حمله هوایی صبح سه‌شنبه به تلافی این واقعه صورت گرفت.

سخنگوی ارتش اسرائیل در عین حال گفته بود که احتمال دارد که گلوله‌های توپ عمدا به سوی این منطقه پرتاب نشده باشد و در جریان درگیری بین نیروهای دولتی و مخالفان مسلح در داخل سوریه، به اشتباه وارد منطقه تحت تسلط ارتش اسرائیل در بلندی‌های جولان شده باشد.

حق نشر عکس Getty
Image caption نظامیان اسرائیلی محل اصابت گلوله را بازرسی می‌کنند

این نخستین بار در جریان جنگ داخلی سوریه نیست که ارتش اسرائیل به تلافی اصابت گلوله به بلندی‌های جولان به نقاطی در داخل خاک سوریه حمله کرده است.

در پی انتشار اطلاعیه فرماندهی کل نیروهای مسلح سوریه، ارتش اسرائیل با صدور اطلاعیه‌ای گفت که پس از حمله هوایی اسرائیل به مواضع توپخانه ارتش سوریه، دفاع ضدهوایی سوریه دو موشک زمین به هوا پرتاب کرد اما "امنیت هواپیماهای اسرائیل در هیج لحظه‌ای به مخاطره نیفتاد."

خبر پرتاب موشک ضدهوایی از داخل خاک سوریه در حالی منتشر می‌شود که بین نیروهای دولتی سوریه و مخالفان مسلح آتش‌بس برقرار شده است. این آتش بس نتیجه توافق آمریکا و روسیه است و شامل شبه‌نظامیان وابسته به گروه‌های اسلامگرای تندرو نمی‌شود.

در جریان جنگ داخلی سوریه، اسرائیل کوشیده است تا از جهتگیری به نفع یکی از دو طرف خودداری ورزد هرچند در مواردی که تبادل آتش بین طرف‌های درگیری در داخل سوریه تصادفا باعث اصابت گلوله به داخل خاک اسرائیل شده، نسبت به آن واکنش نشان داده است. اسرائیل دولت سوریه را مسئول جلوگیری از کشیده شدن جنگ به داخل خاک اسرائیل می‌داند.

در جریان جنگ شش روزه اعراب و اسرائیل در ژوئن سال ١٩٦٧، ارتش اسرائیل حدود یکهزار و دویست کیلومتر مربع از اراضی استراتژیک سوریه در بلندی‌های جولان را تصرف کرد. جامعه بین‌المللی این مناطق را "سرزمین‌های اشغالی" و ادامه حضور اسرائیل در آن را مغایر قوانین بین‌المللی می‌داند.