کمپین تازه برای عفو ادوارد اسنودن

حق نشر عکس Reuters
Image caption فعالان لیبرال در آمریکا ادوارد اسنودن را قهرمان می‌دانند اما محافظه کاران او را به خیانت متهم می کنند

سازمان‌های مدافع حقوق بشر در آمریکا کمپین تازه‌ای را برای عفو ادوارد اسنودن، افشاگر اطلاعاتی فراری، آغاز می کنند.

عفو بین الملل و اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا وب سایت "اسنودن را عفو کنید" را به راه انداخته و قرار است به زودی جمع آوری امضا از مردم سراسر جهان در حمایت از مشمول عفو شدن آقای اسنودن را شروع کنند.

این کمپین می گوید که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، باید پیش از ترک کاخ سفید در ژانویه ۲۰۱۷ اسنودن را عفو کند.

کمپین یادشده همچنین در آستانه اکران فیلم "اسنودن" الیور استون، کارگردان معروف آمریکایی به راه افتاده که روز جمعه (۱۶ سپتامبر) به روی پرده‌ سینما خواهد رفت.

ادوارد اسنودن، پیمانکار سابق سازمان امنیت ملی آمریکا (ان.اس.ای) در سال ۲۰۱۳ میلادی از برنامه جاسوسی گسترده این سازمان از شهروندان و رهبران جهان پرده برداشت و در پی آن به روسیه پناهنده شد.

دولت آقای اوباما ادوارد اسنودن را به جاسوسی و سرقت اسناد محرمانه متهم کرده و خواهان استرداد و محاکمه اوست.

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید، روز دوشنبه تاکید کرد که رئیس جمهوری آمریکا معتقد است درز اطلاعات طبقه بندی شده توسط اسنودن به امنیت ملی ایالات متحده صدمه زده و جان شهروندان آمریکا را به خطر انداخته است.

او گفت که اگر اسنودن به آمریکا برگردد "مطابق قانون" و "به طور منصفانه" با وی برخورد خواهد شد.

درز اطلاعاتی ادوارد اسنودن که در چند دهه گذشته کم سابقه بوده است، باعث شد که دولت آقای اوباما تصمیم بگیرد در نحوه جمع آوری سوابق مکالمات تلفنی شهروندان تغییراتی ایجاد کند.

فعالان لیبرال در آمریکا ادوارد اسنودن را قهرمان می‌دانند زیرا او برنامه‌هایی را برملا کرد که به باور این فعالان، حقوق اساسی مندرج در قانون اساسی ایالات متحده را نقض می‌کند.

آقای اسنودن با اتهاماتی مواجه است که می تواند به ۳۰ سال حبس منجر شود.

او با رد اتهام خیانت می گوید که هیچ تماسی با مقامات روسیه ندارد و تمام کارهایش از طریق وکیلش انجام شده و تمایل دارد که روزی روسیه را ترک کند.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط