نیروهای ویژه آمریکا با ترکیه در سوریه همکاری می‌کنند

حق نشر عکس Getty
Image caption نظامیانی که تصور می‌شود نیروهای ویژه آمریکا در سوریه باشند - عکس آرشیوی است

برای اولین بار شماری از نیروهای ویژه ارتش آمریکا با نیروهای ترکیه و گروه‌های مسلح تحت حمایت ترکیه همراه شده‌اند تا در عملیاتی علیه گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) وارد عمل شوند.

جف دیویس، سخنگوی پنتاگون گفت نیروهای ویژه آمریکا با نیروهای ترکیه و شورشیان "بررسی‌شده" در بیرون راندن داعش از مناطق مرزی شمال سوریه، از جمله مناطق نزدیک جرابلس، همراه می‌شوند. آن طور که اعلام شده رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا در همین زمینه با همتای ترکیه‌ای خود ملاقاتی داشته است.

پیش از این مداخله ترکیه در سوریه به بروز اختلاف نظر بین آنکارا و واشنگتن منجر شده بود.

آمریکا حامی یگان‌های مدافع خلق (ی‌پ‌گ) در سوریه است. پیشرفت‌های ی‌پ‌گ در شمال سوریه مایه نگرانی ترکیه شد و این کشور با آغاز عملیاتی که عنوان شد علیه داعش است، اعلام کرد نیروهای کرد سوری باید به شرق فرات بازگردند.

آمریکا می‌گوید دسترسی به مرز ترکیه-سوریه برای داعش اهمیت استراتژیک دارد و قطع این دسترسی باعث می‌شود ارتباط پایگاه اصلی داعش در سوریه، یعنی شهر رقه، با مسیرهای ارتباطی مهم قطع شود.

پنتاگون اعلام نکرده است که چند نفر از نیروهای ویژه آمریکایی نیروهای ترکیه و شورشیان را همراهی می‌کنند، اما برخی منابع شمار آنها را چند ده نفر ذکر کرده‌اند.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط