وزیر خارجه آمریکا خواستار توقف پرواز همه هواپیماها در شمال سوریه شد

حق نشر عکس AFP

به دنبال حملات اخیر به نیروهای پزشکی و امدادرسان در استان حلب، وزیر امور خارجه آمریکا خواستار توقف پروازها در شمال سوریه شده است.

آقای کری در سخنرانی شدیدالحن خود در مجمع عمومی سازمان ملل امروز (چهارشنبه ۲۱ سپتامبر) گفت همه پروازها در مناطق کلیدی باید متوقف شوند تا درگیری‌ها کاهش پیدا کند و امکان رساندن کمک‌های بشر دوستانه فراهم شود.

وزیر خارجه آمریکا گفت حملات اخیر و شکسته شدن چندین‌باره آتش‌بس در سوریه، ضربه بزرگی به تلاش‌های آمریکا برای بازگرداندن آرامش به سوریه بوده است.

آقای کری گفت اگر توقف پروازها و از سرگیری امداد رسانی‌ها موفق باشد، شانس این وجود خواهد داشت تا روند صلح بار دیگر اعتبار پیدا کند.

بر اثر حمله هوایی روز دوشنبه (۱۹ سپتامبر) به یک کاروان بین‌المللی کمک‌رسانی در استان حلب سوریه ۲۰ غیرنظامی کشته شدند که آمریکا روسیه را مسئول آن می‌داند. ( بیشتر بخوانید)

حمله دوشنبه ساعاتی پس از آن صورت گرفت که دولت سوریه پایان آتش‌بس یک هفته‌ای که با میانجیگری آمریکا و روسیه به دست آمده بود را اعلام کرد. سه‌شنبه ۲۰ سپتامبر هم در یک حمله هوایی دیگر به یک درمانگاه و دو آمبولانس، چهار پرستار و یک راننده آمبولانس کشته شدند. ( بیشتر بخوانید)

مسکو مشارکت در حمله روز دوشنبه به کاروان کمکی سازمان ملل را رد کرده است.

در مقابل وزارت دفاع روسیه اکنون می گوید که یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی در زمان حمله در ناحیه بود.

ژنرال ایگور کوناشنکف گفت که یک پهپاد پریدتور چند دقیقه پیش از آتش گرفتن کاروان در آسمان آنجا ظاهر شد و نیم ساعت بعد ناحیه را ترک کرد.

او گفت: "قصد پیشداوری بی پایه را نداریم. فقط صاحبان هواپیما می دانند چرا در آن زمان آنجا بود و چه نوع ماموریتی را دنبال می کرد."

او مستقیما آمریکا را به شلیک به سوی کاروان کمک ها متهم نکرد اما مشخصا اشاره کرد که این هواپیماهای بدون سرنشین می توانند حملات هوایی دقیقی علیه اهدافی در زمین انجام دهند.

او پس از آن سخن می گفت که آقای کری گفت روسیه باید مسئولیت آن حمله هوایی را به عهده گیرد. آقای کری از وزارت دفاع روسیه به خاطر ارائه روایتی تازه از ماجرا انتقاد کرد.

او گفت پس از شنیدن سخنان سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه در شورای امنیت در نیویورک دچار این احساس شده که روسیه "در جهانی موازی" به سر می برد.

سازمان ملل که پس از حمله دوشنبه گفته بود کمک رسانی در سوریه را متوقف کرده گفت که مقدمه چینی برای ارسال کاروان های تازه به سوریه را از سر گرفته و امیدوار است بتواند به مردم نواحی تحت محاصره در اسرع وقت کمک برساند.

'ضربه سنگین'

آقای کری در نطق خود گفت که آینده سوریه "به مویی بند است."

او گفت که حمله روز دوشنبه تردیدی جدی در مورد پایبندی روسیه و سوریه به شرایط آتش بس پدید آورده است.

آقای کری گفت آن حمله "ضربه ای سنگین به تلاش های ما برای برقراری صلح به سوریه زده است."

آتش بسی که آمریکا و روسیه مشترکا اعلام کردند فقط یک هفته دوام آورد.

حملات سنگین هوایی در سوریه به خصوص در داخل و اطراف حلب ادامه یافته است.

یک مقام ارشد آمریکایی به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که آمریکا می تواند "با اعتماد خیلی زیاد" بگوید که حملات به کاروان کمک ها را جنگنده های روسیه انجام دادند.

بوریس جانسون وزیر خارجه بریتانیا در نشست شورای امنیت سازمان ملل گفت که "براساس مشاهدات ما مسئولیت کامل نقض آتش بس بر دوش رژیم اسد و حقیقتا حامیان آن است."

بشار جعفری سفیر سوریه در سازمان ملل گفت که آینده سوریه را مردم این کشور تعیین خواهند کرد.

او گفت: "سوریه تبدیل به لیبی یا عراق دیگری نخواهد شد. هرگز اجازه چنین چیزی را نخواهیم داد."

یک سخنگوی هیات مخالفان سوری در سازمان ملل به بی بی سی گفت که او امیدی به آینده آتش بس ندارد.

او روسیه را متهم به نقض آتش بس کرد.

جنگ پنج ساله سوریه بیش از ۲۵۰ هزار کشته و ۱۱ میلیون نفر آواره به جای گذاشته است.

موضوعات مرتبط