مرگ چهار پرستار و یک راننده آمبولانس بر اثر حمله هوایی در حلب

حق نشر عکس Reuters
Image caption حمله روز دوشنبه به کاروان بین‌المللی کمک رسانی در استان حلب

یک سازمان بین‌المللی امدارسانی پزشکی می‌گوید بر اثر حمله هوایی دیشب سه شنبه ۲۰ سپتامبر (۳۰ شهریور) به یک مرکز درمانی و دو آمبولانس در استان حلب در شمال سوریه، چهار پرستار و یک راننده آمبولانس کشته شده‌اند.

به گفته اتحادیه سازمان‌های مراقبت و امداد رسانی پزشکی (UOSSM)، امدادگران در دو آمبولانس بوده‌اند که مورد هدف قرار گرفته‌اند، مرکز درمانی آنها "با خاک یکسان شده‌است" و احتمال می‌رود افراد دیگری زیر آوار دفن شده باشند.

این مرکز درمانی در شهر خان طومان قرار داشت که در دست نیروهای شورشی گروه جیش الفتح است. این گروه رسما عضو ائتلاف گروه‌های مخالف مورد حمایت غرب نیست، اما در کنار ارتش آزاد سوریه فعالیت می‌کند.

گروه ناظر بر حقوق بشر سوریه که در بریتانیا مستقر است می‌گوید بر اثر این حمله ۹ نفر از نیروهای شورشی هم کشته شده‌اند. این گروه احتمال می‌دهد که حمله از سوی هواپیماهای روسی یا سوریه صورت گرفته باشد.

این دومین حمله به امدادگران در استان حلب در روزهای گذشته است. روز دوشنبه گذشته هم بر اثر حمله هوایی به یک کاروان کمک‌رسانی بین‌المللی ۲۰ غیرنظامی کشته شده بودند. ( بیشتر بخوانید)

دکتر زیدون زعبی، مدیر اتحادیه سازمان‌های مراقبت و امداد رسانی پزشکی گفت حمله دیشب "اتفاقی" نبوده است. آقای زعبی که در مرز سوریه و ترکیه به سر می‌برد با اشاره به دو حمله اخیر گفت: "می‌‌خواهند به ما امدادرسانان این پیام را برسانند که از حضور ما خوشحال نیستند، هدف حمله خواهیم بود و کشته خواهیم شد."

به گفته آقای زعبی، حدود ساعت ۱۱ دیشب به شهر خان طومان حمله هوایی شده است. امدادگران این سازمان به سرعت در حال رفتن به سوی محل بمباران بوده‌اند که آمبولانس‌های آنها مورد حمله دیگری قرار می‌گیرد.

از آغاز سال ۲۰۱۶ میلادی تا به حال، بیش از ۱۱۵ نفر پزشک و امدادگر در سوریه کشته شده‌اند. بیش از ۷۰۰ نیروی پزشکی از آغاز بحران سوریه کشته شده‌اند.

موضوعات مرتبط