کمک‌های سازمان ملل به حومه دمشق رسید

حق نشر عکس Reuters
Image caption عکس آرشیوی است

سازمان ملل توانسته است برای اولین بار ظرف یک ماه گذشته کاروان کمک‌های بشردوستانه را به یکی از مناطق تحت کنترل شورشیان در حومه دمشق برساند، اما هنوز به ساکنان حلب کمکی نرسیده است.

یان اگلند، رئیس امدادرسانی سازمان ملل برای سوریه، گفت آذوقه‌ای که برای جنگ‌زدگان تدارک دیده شده بود اگر به دست آنها نرسد به زودی خراب می‌شود. آقای اگلند گفت: "۴۰ کامیون پشت مرز ترکیه با سوریه مانده‌اند. غذاها تا دوشنبه فاسد می‌شوند."

این مقام سازمان ملل خطاب به بشار اسد گفت: "رانندگان کامیون‌ها یک هفته است که همان‌جا پشت مرز می‌خوابند. جناب رئیس جمهور اسد، نقش خودتان را ایفا کنید و بگذارید به شرق حلب و دیگر مناطق محاصره شده برویم."

او اظهار امیدواری کرد که مجوزها و برگه‌های عبور لازم برای رساندن کمک‌ها به زودی صادر شود.

سازمان ملل می‌گوید نتوانسته طی آتش‌بس هفته گذشته کمک‌‎های انسان‌دوستانه را به مناطق بحران‌زده برساند. دوشنبه هفته جاری آتش‌بس یک هفته‌ای شکننده‌ای که با مذاکرات آمریکا و روسیه برقرار شده بود پایان گرفت و از آن پس خشونت‌ها ادامه دارد.

امروز به دنبال دو حمله راکتی از سوریه به شهر مرزی کیلیس ترکیه، جنگنده‌های ترکیه به مواضع گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در سوریه حمله کردند. راکت‌های شلیک‌شده از خاک سوریه هشت نفر را در بازاری شلوغ در شهر کیلیس زخمی کرد.

خبرگزاری فرانسه گزارش می‌دهد که در حمله‌ای دیگر در شهر درعا گروهی از رهبران مخالفان بشار اسد کشته شده‌اند. خبرگزاری فرانسه می‌گوید یک "وزیر دولت اپوزیسیون سوریه" هم در میان کشته‌‎شدگان است.

حق نشر عکس Thiqa agency
Image caption گفته می‌شود که در حمله به حلب از بمب‌های آتش‌زا استفاده شده است

همچنین گزارش‌ها حاکی از آن است که نیمه شب گذشته مناطق تحت کنترل شورشیان در شرق حلب هدف "شدیدترین حملات" در ماه‌های اخیر قرار گرفته‌ است.

یکی از خبرنگاران خبرگزاری فرانسه در حلب می‌گوید خیابانی که او در آن ساکن بوده با بمب‌های آتش‌زا سوخته است. گفته می‌شود دست کم هفت نفر، شامل سه کودک، در این حمله کشته شده‌اند.

مرکز دیده‌بان حقوق بشر سوریه می‌گوید ١۴ حمله هوایی این منطقه را هدف قرار دادند و "آتشی عظیم" درست کردند.

همچنین در مناطق جنوبی حلب، جایی که شورشیان می‌خواهند محاصره نیروهای دولت سوریه را بشکنند، درگیری‌ رخ داده است.

فرانک والتر اشتاین‌مایر، وزیر خارجه آلمان امروز خواهان آن شد که در سوریه محدوده پرواز ممنوع موقتی صادر شود. این پیشنهاد را پیش از این آمریکا هم مطرح کرده اما مقام‌های روسیه و سوریه آن را رد کرده‌اند.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط