اسد: حمله آمریکا به نیروهای سوری عمدی بود

حق نشر عکس AP
Image caption رئیس جمهور سوریه با خبرگزاری آسوشیتدپرس مصاحبه کرده است

بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، آمریکا را برای شکست آتش‌بس مقصر دانسته و گفته حمله هوایی آمریکا به نیروهای ارتش سوریه "قطعا عمدی" بوده است.

رئیس جمهور سوریه در مصاحبه با خبرگزاری آسوشتید پرس گفت: "این طور نبود که یک هواپیما یک بار اشتباهی جایی را هدف بگیرد. چهار هواپیما بودند که به مدت یک ساعت مواضع نیروهای سوریه را هدف گرفتند."

او گفت منطقه‌ای که در کنترل نیروهای ارتش سوریه بود و مورد حمله آمریکا قرار گرفت کمی بعد هدف حمله نیروهای گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) قرار گرفت و آنها توانستند این منطقه را بگیرند.

چند روز پیش در حملات هوایی آمریکا در شرق سوریه ۶۲ نفر از نیروهای ارتش سوریه کشته شدند. آمریکا ضمن ابراز تاسف از این واقعه اعلام کرد که به اشتباه نیروهای سوری را هدف گرفته است.

به دنبال توافق آمریکا و روسیه از دوشنبه هفته گذشته آتش‌بسی در سوریه برقرار شد. البته حین این آتش‌بس حمله به گروه‌هایی مثل داعش و جبهه فتح شام (نصرت سابق) ادامه داشت و درگیری‌های پراکنده‌ای هم رخ داد.

دولت سوریه روز دوشنبه اعلام کرد که آتش‌بس به پایان رسیده است. آمریکا و سازمان ملل انتقاد می‌کردند که به رغم برقراری آتش‌بس دولت سوریه اجازه رسیدن کمک‌های بشردوستانه را به مناطق تحت محاصره نمی‌داده است.

دوشنبه شب یک کاروان امدادرسانی در استان حلب مورد حمله قرار گرفت. خبرگزاری‌های غربی به نقل از یک مقام آمریکایی که نامش فاش نشد نوشتند به احتمال بالایی یک هواپیمایی روسیه عامل این حمله بوده است اما بشار اسد در مصاحبه امروز خود با آسوشیتدپرس این ادعا و یا احتمال نقش داشتن سوریه در این حمله را رد کرد.

او گفت هر چه که مقام‌های آمریکایی می‌گویند هیچ اعتباری ندارد و "فقط دروغ" است.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط