ادعاهای دولت سوریه و شورشیان در مورد کسب پیروزی های نظامی در حلب

حق نشر عکس AFP
Image caption گروه مدافع حقوق بشر سوریه، مستفر در بریتانیا، می گوید که مناطق اشغالی طرفین درگیری، میان آنها دست به دست می شوند

در پی انتشار اخبار جدید در مورد تصرف یک منطقه استراتژیک در شهر حلب از سوی نیروهای دولتی، ولید معلم وزیر امور خارجه این کشور تاکید کرده که دورنمای پیروزی "حتی بیشتر از گذشته است" اما شورشیان مدعی تصرف مجدد این منطقه شده اند.

آقای معلم امروز ۲۴ سپتامبر (۳ مهر) در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت که ارتش این کشور در حال "کسب موفقیت های بزرگ در مقابله با تروریسم" است.

نیروهای دولتی سوریه امروز با حمایت روسیه حمله مهمی را به مناطق تحت کنترل شورشیان در شهر حلب انجام داده و اردوگاه حندرات را، که در مسیری استراتژیک واقع است، به تصرف خود در آوردند.

از سوی دیگر، مخالفان مسلح دولت سوریه، به تازگی اعلام کرده اند که در یک ضد حمله، موفق به بازپس گیری این منطقه از نیروهای دولتی شده اند.

این در حالی است که گروه مدافع حقوق بشر سوریه، مستفر در بریتانیا، می گوید که مناطق اشغالی طرفین درگیری، میان آنها دست به دست می شوند و هنوز نمی توان از پیروزی قاطع یکی از طرفین در میدان جنگ سخن گفت.

گزارش شده که ده‌ها نفر در شرق حلب از زمان آغاز حملات جدید نیروهای دولتی در روز پنچ شنبه ۲۲ سپتامبر (اول مهر) جان خود را از دست داده‌اند.

سازمان ملل متحد هم پیشتر اعلام کرد که افزایش حملات علیه شهر حلب در سوریه، نزدیک به دو میلیون نفر از ساکنان این شهر را از دسترسی به آب محروم کرده است.

به گفته شورشیان مخالف، حملات سنگین هوایی امروز دست کم چهار منطقه را در شرق حلب که در کنترل شورشیان است، هدف قرار داده است.

شورشیان گفته‌اند که اکثر این حملات توسط جنگنده‌های روسی صورت گرفته است.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گفته است که احیای آتش‌بس در سوریه، "تلاشی یک‌جانبه" نیست و نمی‌تواند تنها از سوی روسیه انجام شود.

آقای لاوروف خواستار "جدا کردن" گروه‌های مخالف دولت سوریه از گروه‌های مرتبط با پیکارجویان القاعده شده است.

موضوعات مرتبط