BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 09:50 گرينويچ - شنبه 30 دسامبر 2006 - 09 دی 1385
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
صدام حسين به دار آويخته شد
 
 صدام حسين
صدام حسين تقاضا کرده بود تيرباران شود، اما به چوبه دار آويخته شد
صدام حسين، رهبر سابق عراق که تا زمان سرنگونی توسط نيروهای تحت رهبری آمريکا حدود يک ربع قرن بر عراق حکومت کرد، به جرم ارتکاب جنايات عليه بشريت، به دار آويخته شده است.

تلويزيون رسمی عراق صحنه هايی را نشان داده که در آن، صدام حسين به محل چوبه دار برده می شد.

وی در حالی نشان داده می شود که يک پالتوی سياه رنگ بر تن دارد و هنگامی که حلقه طناب به دور گردنش قرار داده می شود آرام به نظر می رسد. چند مرد که بر صورتشان نقاب داشتند او را تا پای چوبه دار همراهی می کردند.

تصاويری که بعدا از تلويزيون پخش شد، جسد رييس جمهور سابق عراق را پوشيده در کفن سفيد نشان می داد.

مراسم اعدام از زبان شاهدان عينی

شاهدان می گویند هنگام اعدام صدام، اذان صبح در بغداد پخش می شد. گروهی اندک از عراقی ها، ازجمله نماینده نوری المالکی، نخست وزیر، و یک روحانی اهل سنت، در پایگاهی بیرون منطقه موسوم به سبز گردهم آمده بودند.

 نه در گفتار و نه در کردارش نشانه ای از تاسف دیده نمی شد. در حالی که ماموران طناب دار را دور گردنش می انداختند، شهادتین را گفت و بعد دریچه زیرپای او باز شد
 
اعدام صدام از زبان شاهدان عينی

هیچ خارجی در جریان اعدام حاضر نبود، ولی ماموران امنیتی آمریکا که صدام را از زندان آورده بودند، بیرون ساختمان محل اجرای حکم موضع گرفته بودند.

موفق الرباعی مشاور امنیت ملی عراق آن لحظات را اینگونه توصیف می کند: "وقتی او را تحویل گرفتیم، او را به اتاق اجرای حکم بردیم. در آنجا یک قاضی، بازرس کل، معاون وزیر دادگستری، معاون وزیر کشور و چند معاون دیگر حضور داشتند. وقتی او را به ما تحویل دادند، به دستش دستبند زده بودند، ولی قرانی روی سینه داشت. صدام نشست و قاضی حکم اعدام را قرائت کرد. بعد صدام را به پای چوبه دار بردیم و او داشت شعار می داد. همین. او بسیار، بسیار شکسته شده بود."

به گفته شاهدان، بعد از قرائت حکم، صدام قرآن را به کسی سپرد و گفت که آن را به یکی از دوستانش تحویل دهد.

سپس صدام که پیراهنی سفید و کت سیاه ضخیمی به تن داشت، در حالی که پاهایش به زمین کشیده می شد، بطرف چوبه دار هدایت شد. دستانش از پشت دستبند خورده بود و چند مامور نقابدار، دورش حلقه زده بودند.

ماموران اجرای حکم به صدام کیسه ای پارچه ای دادند تا برسرش بکشد و شاهد اعدام نباشد، اما او نپذیرفت، که به نوعی آخرین سرکشی پیش از مرگش بود.

 تلويزيون رسمی عراق در موقع اعلام خبر اعدام صدام، ضمن توصيف رييس جمهوری 69 ساله عراق به عنوان يک جانی، اعلام کرد که اعدام او بيانگر پايان يک دوره تاريک در تاريخ عراق است
 

'بدون نشانی از تاسف'

شاهدان می گویند نه در گفتار و نه در کردارش نشانه ای از تاسف دیده نمی شد. در حالی که ماموران طناب دار را دور گردنش می انداختند، صدام شهادتین را گفت و بعد دریچه زیرپای او باز شد. تمام این ماجرا بیشتر از چند دقیقه طول نکشید.

از بیم آن که حرف و حدیثی در مورد اعدام بر سرزبانها نیافتد، از ماجرای اعدام صدام فیلمبرداری شد، ولی تلویزیون عراق لحظه مرگ صدام را تاکنون نشان نداده، ولی پیام آن صریح است: صدام حسین، مردی که بیش از دو دهه حاکم عراق بود، مرده است.

تلويزيون عراق همچنين تصاويری از نوری المالکی، نخست وزير اين کشور را نشان داد که در حال امضای حکم مرگ صدام است.

تلويزيون رسمی عراق در موقع اعلام خبر اعدام صدام، ضمن توصيف رييس جمهوری 69 ساله عراق به عنوان يک جانی، اعلام کرد که اعدام او بيانگر پايان يک دوره تاريک در تاريخ عراق است.

صدام پس از اعدام
تصاويری که بعدا از تلويزيون پخش شد، جسد رييس جمهور سابق عراق را پوشيده در کفن سفيد نشان می داد

پيشتر، موفق الربيعی، مشاور امنيت ملی دولت عراق که شاهد به دار آويخته شدن رهبر سابق اين کشور بوده، گفت صدام حسين پيش از بامداد به دار آويخته شده و اعدام او فيلمبرداری شده است.

وی گفت صدام حسين با دستبند به محل دار آورده شد، نسخه ای از قرآن با خود داشت و آشفته بود. آقای الربيعی افزود صدام مقاومت نکرد اما حاضر نشد کيسه سياه را بر روی سرش قرار دهد.

اعدام صدام در يک ساختمان قديمی متعلق به وزارت دفاع عراق که هم اکنون تحت کنترل آمريکايی هاست، صورت گرفت.

آماده باش نيروهای آمريکايی

در پی به دار آويخته شدن صدام، نيروهای آمريکايی در بغداد به حال آماده باش کامل درآمده اند.

گزارش می رسد که در برخی از نقاط شيعه نشين شهر، مردم به نشانه شادمانی اقدام به شليک گلوله هوايی کرده اند اما شهر به طور کلی آرام گزارش شده است.

رسانه های عراقی ابتدا اعلام کرده بودند که دو تن از ديگر شخصيت های بلندپايه حکومت صدام نيز همراه او اعدام شده اند اما موفق الربيعی گفته است که تنها صدام اعدام شده است.

 تلويزيون عراق پس از اعلام خبر به دار آويخته شدن صدام به پخش سرودهای ملی پرداخت و سپس گوينده اعلام کرد: صدام جنايتکار با چوبه دار اعدام شد
 

برزان التکريتی، برادر ناتنی صدام حسين و عواد البندر، از قضات سابق عراقی قرار است هفته آينده و پس از تعطيلات عيد قربان اعدام شوند.

صدام و اين دو نفر در اتهام صدور دستور قتل حدود يک صد و پنجاه شيعه عراقی در سال 1982در روستای دجيل، مقصر شناخته شدند.

تلويزيون عراق پس از اعلام خبر به دار آويخته شدن صدام به پخش سرودهای ملی پرداخت و سپس گوينده اعلام کرد: "صدام جنايتکار با چوبه دار اعدام شد."

اين تلويزيون همچنين تصاويری از شيعيانی را نشان داد که اعدام صدام را جشن گرفته و در خيابان ها مشغول رقص بودند.

واکنش دختران صدام

افرادی که در اردن با دو دختر بزرگ صدام هستند، گفته اند آنها با اندوه و صبر خبر اعدام پدرشان را دريافت کردند.

صدام حسين
صدام حدود يک ربع قرن بر عراق حکومت کرد

يکی از دوستان دو دختر صدام گفته است آنها وقتی ديدند پدرشان با شجاعت با اجرا کنندگان حکم اعدام خود روبرو شد، احساس غرور کردند. اين دو دختر صدام در اردن در تبعيد زندگی می کنند.

همسران اين دو دختر صدام ده سال قبل به دستور او کشته شدند. دو داماد صدام ابتدا به اردن پناهنده شده بودند اما پس از بازگشت به عراق، اعدام شدند.

گفته می شود کوچک ترين دختر صدام و همسر او در قطر هستند. خبرگزاری رويتر پيشتر گزارش کرده بود که يکی از دختران صدام حسين تقاضا کرده که جسد پدرش در يمن دفن شود.

عدی و قصی، پسران صدام سه سال قبل توسط نيروهای آمريکايی کشته شدند.

"اعدام بی درنگ"

گفته می شود که مقامات آمريکايی مايل بودند که رهبر سابق عراق پس از سال نو مسيحی اعدام شود.

اما نوری مالکی نخست وزير عراق اصرار ورزيد که اجرای حکم اعدام صدام حسين نبايد تأخير شود.

آقای مالکی در گفتگو با مقامات آمريکايی در عراق، موافقت آنها را با اعدام صدام پيش از تعطيلات سال نو مسيحی جلب کرد.

گروه وکلای مدافع صدام حسين از قاضی دادگاهی در ايالات متحده درخواست کرده بودند که با تحويل رهبر سابق عراق از دست مأموران آمريکايی به مأموران عراقی مخالفت کند.

به نظر وکلای مدافع صدام حسين، دادگاه او با موازين حقوقی درستی انجام نگرفته است. آنها قصد داشتند از اعدام رهبر سابق عراق جلوگيری کنند، اما قاضی آمريکايی تقاضای وکلای صدام حسين را نپذيرفت.

 
 
صداممرگ صدام
آغاز دورانی تازه در تاريخ عراق
 
 
صدام حسينببينيد
صدام حسين به اعدام محکوم شد
 
 
صدام سرگذشت صدام
داستان ظهور و سقوط یک دیکتاتور
 
 
صدامحکم اعدام صدام
سرنوشت سایر پرونده های رهبر سابق عراق
 
 
صدام حسينمحاکمه صدام
چرا محاکمه صدام با پرونده کشتار دجيل آغاز شد
 
 
مطالب مرتبط
واکنش ها به اعدام صدام
30 دسامبر, 2006 | جهان
حکم اعدام صدام تاييد شد
26 دسامبر, 2006 | جهان
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران