BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 11:56 گرينويچ - پنج شنبه 17 مه 2007 - 27 اردیبهشت 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
از 'بانوی آهنین' تا 'سیاستمدار صادق'
 

 
 
گلدا مایر
گلدا مایر سومین وزیر خارجه زن در جهان به شمار می رود
همین چند وقت پیش که فشارها برای استعفای اهود اولمرت، نخست وزیر اسرائیل افزایش یافت، زیپی لیونی، وزیر خارجه این کشور در مقابل خبرنگاران ظاهر شد و خواهان آن شد که اولمرت از سمت خود استعفا دهد.

حاضران بر این باور بودند که زیپی لیونی بلافاصله استعفای خود از پست وزارت امور خارجه اسرائیل را نیزاعلام می کند؛ اما خانم لیونی گفت که کماکان به عنوان وزیر کابینه، در کنار اولمرت خواهد ماند.

طولی نکشید که سر و صدای رسانه های اسرائیلی بلند شد و خطاب آنها هم به زیپی لیونی بود: "سیاستمدار صادق چیز خوبی است، اما به درد اداره کشور نمی خورد."

شاید اگر زیپی لیونی هم یک مرد بود، می توانست مثل اهود اولمرت از تیغ تیز انتقاد رسانه ها فرار کند؛ اما واقعیت این است که موج انتقادات شدیدی که علیه او مطرح می شود، کمتر علیه هیچ سیاستمدار مرد اسرائیلی در موقعیت مشابه مطرح شده است.

وضعیت فعلی زیپی لیونی درعین حال شباهتی به موقعیت گلدا مایر، اولین نخست وزیر زن اسرائیل هم ندارد. نقل است که دیوید بن گوریون، رییس جمهور وقت اسرائیل، خانم مایر را "تنها مرد در دولت اسرائیل" نام داده بود.

کفش های پاشنه بلند

بسیاری از صاحبنظران سیاسی معتقد بودند زنانگی گلدا مایر در عرصه سیاسی تنها به کفش های پاشنه بلندی که می پوشید ختم می شد؛ کفشهایی که برای زنان در وزارت دفاع اسرائیل اجباری بود.

زیپی لیونی، وزیر امور خارجه فعلی اسرائیل اخیراً از سوی مجله آمریکایی تایم به عنوان یکی از صد چهره تأثیرگذار جهانی معرفی شده است. لیونی را در کشورهای غربی به راحتی به عنوان یک سیاستمدار زن می پذیرند، اما در اسرائیل ماجرا شکل متفاوتی دارد.

دالیا ایتزیک، زن سیاستمداری که هم رئیس کنست (پارلمان) اسرائیل است و هم اخیراً به طور موقت جای موشه کاتساو را در پست ریاست جمهوری اسرائیل پر کرده نخستین زنی است که به چنین جایگاهی می رسد.

با این حال خبرنگاران اسرائیلی، حتی در این وضعیت هم بیشتر به مدل موهایش توجه می کنند تا به حرفهایی که می زند. اکنون سه ماه و نیم می شود که او دو پست مهم را به عهده دارد اما شاید تعداد افرادی که اسم او به نظرشان آشنا می آید، چندان زیاد نباشد.

توجه به آمار حضور زنان در عرصه سیاسی اسرائیل هم حاکی از جدی گرفته نشدن زنان است. در اروپا سیستم تخصیص سهمیه جنسیتی برای فهرست کاندیداهای احزاب مختلف اجرا می شود و به همین جهت زنان بیشتری به پارلمان راه می یابند. اما اسرائیل تا کنون نتوانسته این سیستم را به خوبی به اجرا درآورد.

حضور کمرنگ

دالیا ایتزیک، اولین زنی است که در جایگاه ریاست جمهوری اسرائیل قرار می گیرد

در اسرائیل، بخش اعظمی از قدرت در اختیار احزاب سیاسی است که معمولاً زنان در آنها نقش پررنگی - بخصوص در سطوح تصمیم گیری - ندارند.

از سوی دیگر، در بسیاری از تصمیم گیری های مهم، احزاب سیاسی بزرگ نمی توانند رای اکثریت را به راحتی به دست آورند و به همین جهت، مجبور می شوند با احزاب مذهبی کوچک ائتلاف کنند تا نهایتاً بتوانند نظر خود را به کرسی بنشانند.

در این میان، از آنجا که احزاب مذهبی اسرائیل معمولاً با نقش آفرینی زنان در چنین سطوحی مخالف هستند، نقش زنان در چنین تصمیم گیری هایی به شدت کم رنگ می شود. احزاب قومیتی و عرب در اسرائیل هم نظر مشابهی در مورد حضور زنان در عرصه سیاسی دارند.

یکی از راههای رسیدن زنان اسرائیلی به عرصه سیاسی، حضور در پست های مهمی مثل شهرداری ها است؛ اما تا کنون حضور زنان اسرائیلی در این عرصه چندان چشمگیر نبوده است.

ورود به ارتش و رسیدن به سطوح بالای نظامی هم راه دیگری برای ورود به سیاست است. زنانی که در ارتش اسرائیل مقام ارشد داشته باشند، معمولاً پس از بازنشستگی برای عضویت در کنست تلاش می کنند اما باز هم تعداد زنانی که به پستهای ارشد می رسند، زیاد نیست.

"تهاجمی و سرسخت"

برخی احزاب سیاسی اسرائیل شرط حضور حداقلی زنان در فهرست های انتخاباتی را برجسته کرده اند اما این مسأله در تمام سطوح هنوز به اجرا در نیامده است. با این وجود، فعالیت سازمان های دولتی و غیردولتی زنان در اسرائیل توانسته تأثیر قابل توجهی بر قدرت رهبری زنان اسرائیلی در سالهای اخیر بگذارد.

بنا به نوشته روزنامه اسرائیلی "ها آرتص"، "زنان اسراییلی باید بیشتر کار کنند، با شکل تهاجمی و سرسختانه رفتار کنند و مثل مردها باشند تا در عرصه سیاسی پذیرفته شوند."

در کنست (پارلمان) اسرائیل، از میان ۱۲۰عضو تنها ۱۷ زن دیده می شوند - یعنی ۲/۱۴ درصد. این در حالی است که برای مثال در کشورهای اسکاندیناوی، ۴۰ درصد از نمایندگان، زن هستند.

زیپی لیونی از سوی مجله آمریکایی تایم به عنوان یکی از صد چهره تأثیرگذار جهانی معرفی شده است

در کنست اسرائیل در دوره اول، ده درصد اعضا را زنان تشکیل می دادند اما به تدریج در دورهای هفتم و چهاردهم کنست، این میزان به شش درصد کاهش یافت. در کنست شانزدهم این رقم افزایش یافت و به ۲۰ درصد رسید؛ اما متوسط عضویت زنان در کنست اسرائیل ۱۱ درصد بوده است. در کنست معمولاً دو سوم زنان عضو، از احزاب میانه رو و میانه روی نزدیک به چپ بوده اند و افراط گرایی در میان آنان مرسوم نبوده است.

تا سال ۱۹۸۴ میلادی، کرسی های زنان در کمیته های مختلف کنست الگویی قابل پیش بینی داشت. در کمیته های امنیتی، امور خارجه و مالی، آنها نقشی نداشتند و فعالیتشان محدود به کمیته های اجتماعی می شد. این وضعیت البته اکنون تا حدی تغییر کرده است.

رفتار مردانه

به رغم محدودیت های فعالیت زنان در عرصه سیاسی اسرائیل نباید این نکته را فراموش کرد که اسرائیل از معدود حکومت هایی است که توسط یک زن در پست نخست وزیری هدایت شده است.

گلدا مایر که در فاصله سالهای ۱۹۶۹ تا ۱۹۷۴ میلادی، نخست وزیر اسرائیل بود، سومین زن در جهان بود که به این سمت انتخاب شد.

گلدا مایر ده سال پیش از مارگارت تاچر در انگلیس و ربع قرن پیش از کیم کمپبل در کانادا به قدرت رسید و پیش از خانم تاچر، لقب 'بانوی آهنین' را به خود اختصاص داده بود.

اما واقعیت این است که شرایط حاکم بر عرصه سیاسی اسرائیل باعث شده که زنان اسرائیلی ورود به عرصه پرچالش و مردانه ای مانند سیاست را با دیده احتیاط بنگرند.

در اسرائیل از زنان دعوت می شود که رای بدهند و انتخاب هم بشوند؛ اما وقتی زنی به موقعیتی سیاسی می رسد باید ثابت کند که شایستگی آن را داشته و به این منظور باید رفتار مردانه ای را در پیش بگیرد.

در حال حاضر، پنج نفر از دوازده قاضی دادگاه عالی اسرائیل زن هستند. با این وجود، داشتن رتبه ۳۷ جهان در تساوی جنسیتی برای حکومت اسرائیل چندان نویدبخش نیست. فشارهای سیاسی شدیدی که اخیراً بر زیپی لیونی وارد شده، بزرگترین گواه این مدعاست.

 
 
اسرائیلسرزمین مگو
ادبیات اسرائیل؛ پلی میان تورات و زندگی
 
 
گنبدصفحه اسرائیل
چرا سفر به سرزمین مگو؟
 
 
قبه الصخرهنمايه سياسی
اسرائيل و سرزمين های فلسطينی
 
 
کودک عربتصویری متفاوت
عرب اسرائيلی کيست؟
 
 
کتاب های فارسی در مورد اسرائیل"دشمنت را بشناس!"
داخل ایران درباره اسرائیل چه می نویسند؟
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران