BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 13:38 گرينويچ - جمعه 01 ژوئن 2007 - 11 خرداد 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
در این جزیره؛ هزينه کلان تنبلی و 'آت آشغال' خوری
 

 
 

همه با اصطلاح "سوء تغذيه" آشنا هستيم و درباره عوارض آن خوانده ايم و يا تصويرهای تکان دهنده ای از اثرات فقر و خشکسالی را روی صفحه تلويزيونهايمان ديده ايم: کودکان گرسنه با يک لايه پوست روی استخوانهايشان و اغلب در کشورهای جنگ زده و يا قربانی بلايای طبيعی.

ولی در اين نخستين دهه قرن بيست و يکم نوع جديدی از "سوء تغذيه" (یا تغذیه ناسالم) گريبانگير بشر شده که حاصل فراوانی است. بيماری ناشی از وفور مواد غذائی و تنبلی نسل جديد.

آخرين آمار وزارت بهداشت بريتانيا می گويد تعداد بيمارانی که در اثر سوء تغذيه در پنج سال گذشته در بيمارستان بستری شده اند ۴۴ درصد افزايش پيدا کرده و هزينه درمان اين بيماران مرفه در شبکه درمان رايگان، سر به هفت و نيم ميليارد پوند زده است.

نه خيال کنيد که اين سه و نيم ميليون نفری که در اثر سوء تغذيه بستری شدند گرسنه مانده بودند يا پول برای خريد نداشتند، نه؛ علت بيماری آنها "آت و آشغال" خوری بوده و در بيشتر موارد، آت و آشغالهايی گران.

اين "آت و آشغالها" يا غذاهايی نيمه آماده و بسته بندی شده اند که در سوپرمارکتهای بزرگ در انتظار مشتری است تا در مرحله پيش از نوش جان کردن، يک دقيقه ای در فرهای مايکرو ويو قابل خوردن شود و يا خوراکهايی سر پايی هستند در غذاخوری هايی که مثل قارچ در سراسر اين جزيره روئيده است. غذاهايی که هنوز پولش را نپرداخته در جعبه ای بسته بندی شده در انتظار شما است. خوراکی به ظاهر تازه و اشتها آور، ولی خالی از ويتامينهای لازم برای بدن.

يک انجمن پژوهشی سنجش رژيم غذايی مردم بريتانيا، در تازه ترين گزارش خود هشدار داده که اتکاء روزافزون خانواده ها به اينگونه تغذيه و نخوردن ميوه و سبزيهای تازه، دستگاه گوارش جمعيت قابل توجهی را از مواد مقوی و مفيد ميکروسکوپی عاری کرده است. کمبودی که بيشتر در ميان خردسالان، نوجوانان و سالخوردگان ديده شده است.

آنا دنی، از پژوهشگران اين انجمن گفته نظير اينگونه کمبودها را ما تا حالا فقطَ ميان مردم کشورهای فقير، بويژه در آفريقای سياه ديده بوديم و مشاهده آن در بريتانيا، آنهم در اين ميزان، نگران کننده است.

چرا آت آشغال خوری؟

اگرچه در ميان ملتهای اروپايی، مردمان اين جزيره هيچوقت به خوش خوراکی يا داشتن سليقه آشپزی معروف نبوده اند، ولی يک نمونه از تغيیردر رژيم غذايی آنها در سه دهه گذشته نمايانگر تأثير زندگی ماشينی بر عادات تغذيه شان است.

مثلا، سی سال پيش صبحانه يک نفر از طبقه متوسط عبارت بود از فرنی با شير چرب، يک تخم مرغ آب پز با نان تست شده و يک فنجان چای. بيست سال پيش این صبحانه تبديل شد به "کورن فلکس" با شير بدون چربی؛ يک تکه شکلات و يک فنجان قهوه.

به گفته انجمن سنجش رژيم غذايی، در اين اولين سالهای قرن بيست و يکم، صبحانه بيشتر شهرنشينان در اين ديار که اکثريت را تشکيل می دهند، شده يک فنجان قهوه با يک بسته کوچک ماست با طعم ميوه يا يک شکلات.

ناهار نيم بيشتر اين گروه هم يک ساندويچ بسته بندی شده از روز قبل است، با نوشيدنی گازدار يا يک بسته چيپس.

و در موقع شام؛ يا خوراک از پيش آماده مايکرو ويوی نوش جان می کنند و يا پيتزا سفارش می دهند. در هيچيک از اين سه وعده غذا، اثری از مواد يا سبزی تازه يا سالاد نبود.

الان يک سالی است که دولت بريتانيا مدارس را در انگلستان و ويلز مجبور کرده در يک وعده غذايی که برای دانش آموزان آماده می کنند، از مواد تازه؛ سالم و مقوی استفاده شده باشد.

يعنی به جای غذاهای چرب و چيلی مثل سوسيس و سيب زمينی سرخ شده در روغن مانده، از ماکارونی آب پز و سبزيهای تازه استفاده کنند.

برای تشويق بچه ها و پدر و مادرانشان به تغير رژيم غذايی، دولت چندتا از معروفترين سرآشپزهای اين ديار را بسيج کرد تا در تلويزيون، راديو و مطبوعات به مردم بگويند که اين غذاها هم سالم تر است و هم خوشمزه تر و شايد از همه مهمتر، کم خرج تر.

اما اگر فکر کنيد که مادرها از اين رژيم تازه استقبال کردند سخت در اشتباهيد.

چند روز بعد از اين تغييرات پر سر و صدا، در اخبار تلويزيون ديديم که چطور چند تا از مادران نگران از گرسنه ماندن جگرگوشه هايشان، مخفيانه پاکتهای پر از سيب زمينی سرخ شده را از بالای ديوار زمين ورزش و مدرسه برای بچه هايشان پرتاب می کردند.

در داخل سالن غذا خوری مدارس هم بچه ها به خبرنگاران تلويزيون گفتند همان سوسيس و سيب زمينی سرخ کرده چرب و چيلی را به اسپاگتی بولونز و سالاد کاهو و ميوه تازه ترجيح می دهند.

اين هم داستان سوء تغزيه در اثر وفور نعمت و حتی با کمک دولت و سر آشپزهای معروف در اين جزيره.

آنتن درختی!

هفته پیش، درباره شورای شهر ایستبورن، شهر ساحلی در جنوب انگلستان گفتم که تصمیم گرفت تا معلوم شدن تاثیر امواج مایکرو ویو آنتنهای تقویتی تلفنهای همراه بر سیستم جهت یابی زنبورهای عسل، اجازه نصب این دکلها را نده.

گویی که مهندسان فنی شرکتهای مخابراتی سایت فارسی بی بی سی را دیده باشند، چند روز بعد روزنامه ایندپندنت این عکس را چاپ کرد.

خودشه.....دکلی به شکل درخت برای پنهان کردن دیش آنتنهای تقویتی در نوک آن. جالب اینجاست که ( آفکم) نهاد دولتی ناظر بر فعالیت شرکتهای خصوصی مخابرات می گوید حاضر نیست محل این دکلهای درختی را فاش کند.

دلیل؟ ... سوق دادن شرکتهای مخابرات به پنهانکاری بیشتر!!! قبول کنید که این یکی را دیگر نشنیده بودید.

و وقتی فعالان حفظ محیط زیست با استناد به قانون آزادی اطلاعات از آفکم افشای محل این دکلها را خواستند، جواب آمد که ما هم نمیدانیم چون این شرکتها به ما هم نمی گویند.

اولا، نفهمیدیم که آفکم چه جور نهاد ناظری است که شرکتهای زیر نظرش برایش تره هم خورد نمیکنند. دوم اینکه این عکس را چه کسی به روزنامه ها داد و بالاخره آنکه این دکلهای درختی قراره چه کسی را گول بزنند، مردم را یا زنبورهای عسل را؟

پايان لذت دودی آسوده

درست يکماه ديگر، از اول ژوئيه در اين جزيره هرگونه دود کردن دخانیات در اماکن سر بسته غير قانونی خواهد شد. برای جبران اين ضايعه، سيگاريها و پيپ کشها و در محله های عرب نشين، قليان کشها از حالا دست به دامن صاحبان بارها و رستورانها شده اند که شما را به خدا يک فکری بکنید که اعصاب همه خورد است.

چند سا ل است که خيلی از کافه رستوران دارهای اين ديار با طولانی تر شدن تابستان، که می گویند به دليل گرمايش روز افزون جو زمين است، روی پياده روها صندلی و ميز می چينند و به سبک کافه های فرانسوی و ايتاليليی زير آفتاب پذيرايی می کنند. ولی يکی دو هفته در سال آفتاب بيشتر مشکل سيگاريها را حل نميکند.

در اين احوال، بازار تبليغ روشهای مختلف ترک دخانيات داغ شده، از کلينيکهای خصوصی با مراقبتهای روزی چند هزار پوند گرفته تا پاورقيها در روزنامه ها و همه هم می گویند با يکبار امتحان مشتری دايمی خواهيد شد!!!

چندی پيش دوستی از من خواست او را تا کلينيکی همراهی کنم که با هيپنوتيزم و صورت حسابی مدهوش کننده تر، ترک عادت می داد. يک ساعتی در مطب منتظرش نشستم و وقتی با چشمانی خمار مرخص شد گفت برويم يک جایی قهوه بخوريم. تا آمدم بپرسم چطور گذشت، پيچيد داخل يک سيگار فروشی و گفت نميدانی چه کابوسی بود.

گزارش روز اول رژيم تازه، بماند برای يکماه ديگر.

 
 
شاهزاده هریو در اين جزيره...
بلاتکلیفی شاهزادگان نظامی
 
 
کلاس درسو در این جزیره...
آموزش امور جنسی به نوجوانان
 
 
تونی بلر و گوردون براونو در اين جزيره ...
عاقبت قراره چه کسی نخست وزير بشود؟!
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران