BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 14:46 گرينويچ - جمعه 08 ژوئن 2007 - 18 خرداد 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
و در این جزیره ... آخرين وصيت سياسی بلر و وفاداری دوستان!
 

 
 
تونی بلر در کنفرانس اسلام و مسلمانان در دنيای امروز
تونی بلر در کنفرانس اسلام و مسلمانان در دنيای امروز
در يکی از آخرين سخنرانی های سياسی خود پيش از تحويل زمام امور کشور به گوردون براون، تونی بلر در کنفرانسی بين المللی در لندن با نام "اسلام و مسلمانان در دنيای امروز" گفت برای مقابله با تبليغات افراطی اسلامی در اين کشور، امامان مساجد و مراکز اسلامی بايد بيشتر از ميان تحصيلکردگان در بريتانيا انتخاب شوند.

توصيه ديگر تونی بلر اصلاح رشته تدريس علوم و قوانين اسلامی در اين ديار بود و برای آن يک ميليون پوند هم در اختيار دانشگاه ها گذاشت. اصلاحاتی که انجام آن به دولت بعدی محول خواهد شد بر اساس يافته های پژوهشی است که عطا الله صديقی، يکی از شخصيتهای برجسته مسلمان انجام داده و به اين نتيجه رسيده که مشکل اصلی در محتوی اين دروس است. يعنی تکيه بيش از اندازه به روی مسايل خاورميانه و بی توجهی به دنيای وسيع تر اسلام.

آقای صديقی اهميت تدريس اسلام را در بريتانيا استراتژيک و مرتبط با منافع ملی دانسته و نظارت دقيق بر دروس آن را به دانشگاه ها توصيه کرده تا گويای نظر و ايمان تمام مسلمانان در اين جزيره باشد. ولی همزمان با اين کنفرانس و انتشار يافته های آقای صديقی، يافته های چند نظر سنجی هم منتشر شد که در ميان مسلمانان بريتانيا انجام گرفته و گويای نظراتی متفاوت بود.

در آن نظرسنجی که برای کانال تلويزيون تجارتی کانال چهار انجام شد می بينيم که ۲۵% از مسلمانان معتقدند که چهار جوانی که مجريان انفجارهای انتحاری دو سال پيش در لندن معرفی شدند، عاملان آن حملات مرگبار نبودند.

لرد احمد
لرد احمد خط مشی نخست وزير را "استعماری" و با هدف "تفرقه بيانداز و حکومت کن " توصيف کرد

تقريبا همين تعداد، دولت و نهادهای امنيتی را در اين ماجرا دخيل ديدند. نظر سنجی ديگری گويای بی اعتمادی بيشتری نسبت به دولت و مقامات در ميان مسلمانان بريتانيا است. ۶۰% ازاين پاسخ دهندگان گفتند که مقامات تمام واقعيات مربوط به حملات در لندن را به مردم نگفتند.

در کنفرانس اسلامی لندن، تونی بلر گفت نظر مخالفان مداخله نظامی بريتانيا در افغانستان و عراق هرچه باشد همه بايد بدانند که تصميماتی عليه اسلام يا ملتهای مسلمان نبود چون خيلی از مسيحيان اين کشور هم مخالف اين تصميم او بوده و هستند و نبايد فراموش کرد که مداخله نظامی بريتانيا در کوزوو برای حمايت از آلبانی تباران مسلمان در مقابل زورگويان صرب صورت گرفت که از مسيحيان ارتدکس هستند.

ولی با اينهمه مثال و استدلال، چند نفر از همکاران نزديک تونی بلر از جمله لرد احمد، عضو مسلمان حزب کارگر در مجلس اعيان که معلوم نيست چرا به کنفرانس اسلامی دعوت نشده بود، خط مشی نخست وزير را "استعماری" و با هدف "تفرقه بيانداز و حکومت کن " توصيف کرد.

پیتر هین
پيتر هين سياست های تونی بلر در داخل و خارج را مسبب بيگانه شدن قشرهايی در جامعه از حزب کارگر دانسته

در اين ميان، پيتر هين، وزير امور ايرلند شمالی و يکی از نامزدهای مقام معاونت نخست وزير آينده، در مقاله ای در يک نشريه چپ گرا، سياست های تونی بلر در داخل و خارج را مسبب بيگانه شدن قشرهايی در جامعه از حزب کارگر دانسته که به قول آقای وزیر، نسل بعد از نسل به آن وفادار بودند.

اينهم اجرت يک رهبر در آخرين روزهای قدرت. قدما گفته بودند که سياست ...

دکانی به نام "علت مرگ دايانا"

پس از ده روز تبليغ سازندگان و بحث و جدال بين موافقان و مخالفان، کانال 4 تلويزيون بریتانیا که شبکه ای تجارتی است، فيلمی پخش کرد درباره مرگ ده سال پيش پرنسس دايانا، همسر سابق وليعهد بريتانيا در پاريس. از زمان آن حادثه رانندگی دلخراش که باعث مرگ عمادالدين فايد (دودی الفاید)، معشوق مصری دايانا هم شد، ده ها فيلم "مستند" و داستانی و کتاب و مقاله و مصاحبه درباره علت تصادف آن نيمه شب تابستان در زيرگذری در قلب پاريس به خورد خلايق داده شده.

گزارش های رسمی در پاريس و لندن علت تصادف را سرعت اتومبيل و مستی راننده يافتند. محمد فايد، پدر عمادالدين و سرمايه دار بزرگ صاحب فروشگاه معروف "هارودز" لندن معتقد است مرگ پرنسس ديانا و پسرش توطئه ای بود توسط دستگاه های اطلاعاتی بريتانيا و "هیأت حاکمه" برای عقيم گذاشتن امکان ازدواج مادر پادشاه آينده بريتانيا با يک مسلمان. محمد فايد برای اثبات اين ادعا همچنان مشغول پيگيری اين پرونده در مراجع قانونی انگلستان است.

خودروی پرنسس دایانا

حتما می پرسيد پس کانال چهار چه رو کرد که باعث اينهمه داد و فرياد شد!
"شاهدان در تونل" فيلمی يکساعته بود از اول تا آخر مصاحبه با چند خبرنگار عکاسی که در شب حادثه با اتومبيل و موتورسيکلت در تعقيب اين زوج خبرساز بودند و دقايقی بعد از برخورد اتوموبيل آنها به يکی از ستونهای زير گذر، از صحنه عکس گرفتند. بعضی از اين عکس ها از چهره مجروح پرنسس دايانا بود که بعد از درگذشت او در بيمارستان قرار شد منتشر نشود.

آنچه که کانال چهار تبليغ کرده بود نشان دادن بعضی از اين عکسها بود که نمونه هايی از آن چند سال پيش در چند روزنامه اروپايی و وب سايت های اينترنتی ديده شده بود. ولی ناگهان صدای اعتراض مخالفان بلند شد که بی حرمتی به خاطره دايانا و جريحه دارکردن احساسات مردم خواهد بود. چند روز پيش از پخش اين فيلم شاهزادگان ويليام و هری، فرزندان پرنسس دايانا و پرنس چارلز، وليعهد بريتانيا، در يک مصاحبه تلويزيونی از کانال چهار خواستند از پخش فيلم صرف نظر کند که ديديم نکرد.

ویلیام و هری، دو فرزند دایانا از جمله مخالفان پخش فیلم بودند

پافشاری کانال چهار بر پخش فيلم، بازار رقابت بين کانال های تلويزيونی برای جلب تماشاچی را داغ تر کرد ودر شب موعود نزديک به چهار ميليون نفر به تماشای فيلمی نشستند که به غير از مصاحبه با خبرنگاران عکاس، چند عکس از لاشه اتوموبيل پرنسس دايانا و عما الدين فايد نشان داد. چند عکس تيره و تار هم از پرنسس مجروح نشان داده شد که تمام صورتش را با مربعی سياه رنگ پنهان کرده بودند.

دو روز بعد، تلويزيون کانال چهار گفت دو هزار و بيست شکايت دريافت کرد و پنجاه و پنج تشکر ولی نتوانست بيشترين تماشاچی را به خود اختصاص دهد. برنده، يک مسابقه در شبکه يک تلويزيون بی بی سی شد برای انتخاب بهترين ايده برای سرمايه گذاری در يک پروژه که طبعا سازنده فيلم "شاهدان در تونل" جزو آنها نبود.

دفتر تلفن و محيط زيست!!

يادتون هست آخرين بار کی از دفتر تلفن استفاده کردين؟ منظورم آن کتابچه های سنگين چند هزار صفحه ای است که شرکتهای تلفن با هزار زحمت چاپ می کنن و مجانی تحويل ما می دن. احتمالا به ياد ندارين و چندان هم براتون مهم نيست.

حالا در اين دوره و زمانه که همه بايد مواظب باشيم هر کاری که می کنيم به تصاعد بيشتر گازهای گلخانه ای و گرمايش بيشتر دمای کره زمين منجر نشه، يک نهاد دلسوز حفظ محيط زيست در بريتانيا تخمين زده که سالانه معادل يک ميليون اصله درخت برای چاپ ۴۴ ميليون دفتر تلفن نابود می شه.

نهاد Rated Tradesman مدعی است که ۷۰ درصد از دريافت کنندگان اين دفاتر تلفن حتی بسته بندی پلاستيکی آن را هم باز نمی کنند و در نتيجه ۵۷ هزار تن کاغذ به هدر می ره.

يک نهاد دلسوز حفظ محيط زيست در بريتانيا تخمين زده که سالانه معادل يک ميليون اصله درخت برای چاپ ۴۴ ميليون دفتر تلفن نابود می شه

شرکت BT، بزرگترين شرکت مخابرات بريتانيا در پاسخ گفته سايت اطلاعاتی اش سالانه يک ميليارد مراجعه کننده داشته و ۴۸ درصد از دفتر تلفنهايش هم از کاغذ بازيافتی است.

با يک حساب سر انگشتی، هنوز سه هزار تن کاغذ کاغذ بيهوده مصرف می شه و مراجعه به سايت اينترنتی هم، تا آنجا که من می دونم، ارتباطی به چاپ ميليون ها دفتر تلفن نداره چون نشانی سايت را می شه در چند آگهی مطبوعاتی يا راديو تلويزيونی به مردم داد.

 
 
خوردنو در این جزیره...
هزينه کلان تنبلی و 'آت آشغال' خوری
 
 
شاهزاده هریو در اين جزيره...
بلاتکلیفی شاهزادگان نظامی
 
 
کلاس درسو در این جزیره...
آموزش امور جنسی به نوجوانان
 
 
گوردون براونو در اين جزيره...
گوردون براون در اول سربالايی
 
 
تونی بلر و گوردون براونو در اين جزيره ...
عاقبت قراره چه کسی نخست وزير بشود؟!
 
 
نقشه بريتانياو در اين جزيره...
خبرهای کمتر سياسی هفته از بريتانيا
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران