BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 14:05 گرينويچ - جمعه 22 ژوئن 2007 - 01 تیر 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
و در این جزیره ... چرا رشدی، "سر" سلمان شد؟
 

 
 
سلمان رشدی
قبل از آنکه ایران و پاکستان "سر" شدن رشدی را تقبیح کنند، صدای اعتراض در همین دیار شنیده شد
تا همه چیز می رفت به تدریج حالت عادی به خودش بگیرد و مردم مناقشه بین لیبرال های لائیک و مسلمانان متدین در غرب را فراموش کنند، ناگهان خبر رسید که به افتخار زادروز الیزابت، ملکه بریتانیا، به سلمان رشدی نویسنده انگلیسی نویس هندی تبار لقب "سر" اعطا شده است.

کمیته ای که مسئول انتخاب نام صدها نفری است که هر سال انواع لقب های افتخاری از ملکه دریافت می کنند در توجیه شایستگی مفتخر شدن سلمان رشدی به دریافت لقب شوالیه ملک بریتانیا، بر مقام ادبی او تاکید کردند.

فردای آن روز و قبل از آنکه ایران و پاکستان این انتخاب را تقبیح کنند، سر و صدای اعتراض و انتقاد در همین دیار شنیده شد که آثار ادبی درخشان تر و نویسندگان شایسته تر از"سر" سلمان کم نیست.

طرفداران سلمان رشدی در پاسخ، به نقش او در دفاع از آزادی بیان اشاره کردند که در مقابل فتوای آیت الله خمینی علیه جانش تسلیم نشد و از نوشتن کتاب آیات شیطانی اظهار ندامت نکرد.

ولی مخالفان دست بردار نبودند. روزنامه ای نوشت سلمان رشدی که همیشه یکی از منتقدین سرسخت جامعه بریتانیا بوده و حتی از پلیس این کشور برای ده سال محافظت از جانش یک تشکر خشک و خالی هم نکرد، به چه مناسبت باید از ملکه لقبی بگیرد که خاص خادمان این کشور است.

در اینجا بود که مجادله از محدوده ارزش های ادبی خارج شد و وقتی یکی از نویسندگان طرفدار سلمان رشدی اعطای لقب "سر" به او را پاسخی قاطع به سوزندگان کتاب توصیف کرد، داستان به بیست سال پیش و ماجرای فتوا و کفرگویی و غیره بازگشت و همچنان ادامه دارد.

وداع با چک!

چک
تنزل تدریجی مقام چک از اوایل دهه 1970 با رایج شدن کارتهای اعتباری شروع شد

این روزها کمتر کسی دسته چک تو جیب داره. قرن ها است که یکی از نشانه های تشخص و اعتبار در این دیار داشتن دسته چک شخصی بوده، یعنی اعتبار پرداخت و خرید صرفا با گذاشتن امضایی در زیر یک ورقه کاغذ. این شیوه که از اواسط قرن هفدهم در بریتانیا باب شد اعتباری نبود که بانکها برای هر فردی قایل باشند.

تنزل تدریجی مقام چک از اوایل دهه 1970 با رایج شدن کارتهای اعتباری شروع شد و بعد با رواج کارتهای بستانکار حساب جاری در یک دهه اخیر. به عبارت دیگر، رشد سریع تکنولوژی کارتهای هوشمند دسته چک را به شیوه ای کهنه و پر هزینه بدل کرد.

بیست سال پیش وقتی برای پرداخت صورتحساب رستوران و یا خرید کالایی دسته چک رو میکردید صاحب کار با احترام قلمش را برای دیدن امضاء شما پیش کش میکرد، ولی این روزها اگر دسته چک رو کنید کاسبکار با عذر خواهی، و شاید کمی تعجب که آقا از کجا میای، خواهد گفت: "...ولی قبول چک کارمزد داره." از این بدتر شمار روزافزون فروشگاه های بزرگ و کوچکی است که اعلام کرده اند بزودی از قبول چک معذور خواهند بود.

برای اینکه حساب سقوط مقام دسته چک روشنتر بشه از آمار سازمان سنجش شیوه خرید مردم (آپاکس) بشنوید که میگه در سال 1990، هفده سال پیش، روزی یازده میلیون نفر در بریتانیا چک امضاء می کردند. این رقم سال پیش نصف شد. از آن گویاتر کل مبلغ اسمی چکهای صادر شده در سال گذشته بود که فقط به 2 در صد از کل ارزش داد و ستد در بریتانیا رسید.

این آمار نشون داد که بیشتر مردم الان برای خرید مواد غذایی یا پرداخت صورت حساب ها از کارت های بستانکار حساب جاری استفاده می کنند و برای خرید پوشاک و پرداخت هزینه تعطیلات و مسافرت از سایتهای اینترنتی. خریدی بدون دیدن فروشنده و فقط با وارد کردن چند شماره و کد رمز بوسیله خط تلفن.

دلیل اصلی استقبال فروشندگان از کارتهای بستانکار، واریز شدن آنی مبلغ به حساب بانکی شان است. یعنی تا کامپیوتراعتبار حساب جاری خریدار را تایید نکند و گیرنده هوشمند روی پیشخوان فروشگاه هم انتقال مبلغ را خبر ندهد، معامله ای صورت نخواهد گرفت. در صورتیکه زیان سل گذشته کاسبکاران در بریتانیا از قبول چکهای بی محل 104 میلیون پوند بود.

بانک ها هم به دلیل های دیگری از این شیوه جدید راضی اند. اول، کم کردن از تعداد کارمندان پشت گیشه و صرفه جویی. دوم، بی نیازی از چاپ و ارسال دسته چک ها.

در جمع مخالفان از رده خارج شدن چک، از همه پر سر و صداتر، تعمیرکارهای سیار هستند. مثل لوله کشها و نقاشهای ساختمان و از این قبیل کاسبکارها که دستگاه هوشمند قبول کارت های بستانکار را که به تلفن همراه وصل میشود یا هنوز نخریده اند و یا اصلا خیالش رو ندارند، و معترضین دیگر که تعدادشون هم کم نیست سالمندان و بازنشسته ها هستند که یا اندوخته شان آنقدر ناچیزه که ارزش گرفتن کارتهای هوشمند رو نداره، و یا با تکنولوژی وسایل الکترونیک و کامپیوتر و اینترنت بیگانه اند.

کارشناسان امور بانکی تخمین میزنند که تا بیست سال دیگه نه تنها ممکنه در این دیار دسته چکی در کار نباشه، بلکه کارت بستانکار حساب جاری هم منسوخ شده باشه. جایگزین، پول هوشمند خواهد بود. کارتی مثل کارت های تلفن همراه و بلیطهای قطار که اعتبارش شارژ شدنی است، آنهم بوسیله اینترنت و با کامپیوتر خودتون.

هیچ فکر کردین که با منسوخ کردن اسکناس و سکه، بانک های مرکزی دنیا چقدر صرفه جویی خواهند کرد؟

کتاب فروشی بدون کتاب!

کتاب فروشی فویلز
"فویلز" از برنامه ای آزمایشی خبر داده که برای مشتری های دائمی اش مثل یک کابوس خواهد بود

صدها ساله که شهرت و اعتبار نویسنده ها را با نسخه های چاپ شده آثار آنها انگ زده اند. در همین حال چاپ و فروش کتاب نه فقط زندگی صدها هزار کتاب فروش در گوشه و کنار دنیا را تامین کرده که به میلیون ها کتاب دوست هم امکان داده با گذراندن اوقاتی در کتاب فروشی ها از تماشا و ورق زدن و انتخاب بین این و آن کتاب لذت ببرند و ای بسا خرید نکرده راهی خانه شان بشوند.

اما افسوس که تکنولوژی و سودجوئی به زودی این خوشی را هم از ملت خواهد گرفت. چند روز پیش "فویلز"، بزرگترین کتاب فروشی دنیا که در پنج طبقه در نزدیکی دانشگاه لندن سال ها میعادگاه کتاب دوستان بوده، از برنامه ای آزمایشی خبر داد که برای مشتری های دائمی فویلز مثل یک کابوس خواهد بود.

حالا تصورش را بکنید که سال 2050 است و مثل همیشه وارد فویلز می شوید تا چرخی زده و کتاب های تازه را از نزدیک برانداز کنید. اما آنچه خواهید دید یک دفتر جمع و جور و شیک است با ده ها صفحه کامپیوتر و یک کافه تریا. آنچه نخواهید دید کتاب است.

به کتاب فروشی قرن 21 خوش آمدید. محلی که فهرست میلیون ها کتاب به تمام زبان های زنده دنیا در کامپیوتر در دسترس شما است. وقتی اثری را پسندیده و خیال خرید داشتید، شکل و قطع کتاب را انتخاب کرده، بهای آن را از طریق همان کامپیوتر پرداخته و بعد در کافه تریا چای و بیسکویت میل کنید تا کتاب اختصاصی شما چاپ و بسته بندی شده، تقدیم حضورتان شود.

 
 
تونی بلرو در این جزیره...
آخرین انتقام تونی بلر؟
 
 
.و در این جزیره...
آخرين وصيت سياسی بلر و وفاداری دوستان!
 
 
خوردنو در این جزیره...
هزينه کلان تنبلی و 'آت آشغال' خوری
 
 
شاهزاده هریو در اين جزيره...
بلاتکلیفی شاهزادگان نظامی
 
 
کلاس درسو در این جزیره...
آموزش امور جنسی به نوجوانان
 
 
گوردون براونو در اين جزيره...
گوردون براون در اول سربالايی
 
 
تونی بلر و گوردون براونو در اين جزيره ...
عاقبت قراره چه کسی نخست وزير بشود؟!
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران