BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 16:56 گرينويچ - سه شنبه 26 ژوئن 2007 - 05 تیر 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
معضلی به نام "تقویت محمود عباس"
 

 
 
اهود اولمرت، نخست وزیر اسرائیل
اسرائیل، برای جلوگیری از موفقیت حماس، راهی جز تقویت محمود عباس و جنبش فتح ندارد
سران مصر، اردن، اسراییل و دولت خودگردان فلسطین روز دوشنبه در بندر شرم‌الشیخ مصر گرد هم آمدند تا راههای تقویت دولت اضطراری فلسطین به رهبری سلام فیاض را بررسی کنند.

طبق گزارشهای مطبوعاتی، اهود اولمرت، نخست وزیر اسراییل، در اجلاس شرم الشیخ وعده داده است که ۲۵۰ تن از زندانیان فلسطینی وابسته به جنبش فتح را که در زندان های اسراییل به سر می برند، به این شرط که "به طور مستقیم دستشان به خون یهودی‌ها آلوده نباشد"، از زندان آزاد کند.

بنیامین نتانیاهو، رهبر حزب راستگرای لیکود، در مقابل تصمیم آقای اولمرت به شدت موضع گرفته و تاکید کرده است که آزاد کردن زندانیان فتح نه تنها سبب تقویت محمود عباس نمی شود، بلکه آن را به شدت تضعیف می کند.

سایر احزاب راستگرای اسراییلی نیز با تصمیم اهود اولمرت مخالفت کرده اند و حتی گفته شد که حزب ایزراییل بیتینو (اسراییل خانه ما) به رهبری ایگدور لیبرمن تهدید کرده است که در صورت آزاد کردن زندانیان فتح، از دولت ائتلافی اهود اولمرت کناره خواهد گرفت، خبری که بعدا از سوی سران حزب تکذیب شد.

پس از تصرف نوار غزه توسط نیروهای حماس و تشکیل دولت اضطراری به دستور محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، جرج بوش رئیس جمهور آمریکا دولت اسراییل را به شدت تحت فشار گذاشته است تا برای تقویت موقعیت محمود عباس دست به اقداماتی بزند.

دولت آمریکا بخصوص از اهود اولمرت می‌خواهد که تعدادی از پست های بازرسی در کرانه باختری را به منظور کاهش مشکلات عبور و مرور فلسطینی ها در این منطقه برچیند و مذاکرات صلح نهایی را با محمود عباس آغاز کند.

آقای اولمرت با آغاز مذاکرات نهایی صلح با آقای عباس به علت آنچه "موقعیت ضعیف" وی می‌نامد مخالف است، اما با برچیدن شماری از پست های بازرسی در کرانه باختری مخالفتی ندارد.

با این حال سران ارتش و دستگاههای امنیتی اسراییل با برچیدن پست های بازرسی مخالفند و چنین اقدامی را باعث افزایش شانس نفوذ شبه‌ نظامیان فلسطینی به داخل خاک اسراییل به منظور انجام عملیات انتحاری می دانند.

از این رو، آقای اولمرت در اجلاس شرم الشیخ نتوانست درباره برچیدن پست های بازرسی در کرانه باختری به طرفهای مقابل خود قولی دهد. او فقط از آزاد کردن بخشی از دارایی های مسدود شده فلسطینی ها در اسراییل و به بحث گذاشتن آزادی ۲۵۰ زندانی وابسته به فتح در کابینه خود خبر داد.

 پس از تصرف نوار غزه توسط حماس و تشکیل دولت اضطراری به دستور محمود عباس، بوش اسراییل را به شدت تحت فشار گذاشته که تعدادی از پست های بازرسی در کرانه باختری را برچیند و مذاکرات صلح نهایی را با محمود عباس آغاز کند
 

قاعدتا آزادی ۲۵۰ زندانی فلسطینی اگر صورت عملی به خود گیرد، امتیازی برای آقای عباس محسوب خواهد شد. اما رئیس دولت خودگردان برای تحکیم موقعیت سیاسی خود در بین فلسطینی ها به ارائه افق سیاسی امیدوارکننده ای به مردم فلسطین نیاز دارد، افقی که بدون پدیدار شدن دولت مستقل فلسطینی در آن، ایجاد نخواهد شد.

در واقع، به رغم حمایت بین المللی که محمود عباس پشت سر خود دارد، موقعیت او در کرانه باختری نسبت به رهبران حماس در نوار غزه بسیار پیچیده تر و سخت تر است.

نوار غزه به طور کامل از اشغال نظامی اسراییل آزاد شده و شهرک های یهودی نشین در این منطقه برچیده‌ شده اند. از این رو، حکمرانی در نوار غزه از سوی حکومتی که قادر به استقرار نظم داخلی و همزیستی با اسراییل باشد، دشوار نخواهد بود.

اما اغلب خاک کرانه باختری همچنان در اشغال ارتش اسراییل است و شهرک های یهودی نشین در سراسر این منطقه پراکنده اند.

افزون بر این ساخت دیوار حایل از سوی اسراییل که از زمین های کشاورزی، روستاها و مراکز جمعیتی فلسطین عیبور می کند در کنار پست های متعدد بازرسی که زندگی روزمره را بر مردم عادی کرانه باختری سخت و طاقت فرسا کرده، عملا حکومت کردن بر این منطقه را به چالشی اساسی تبدیل کرده است.

با چنین شرایطی به نظر می رسد که اگر حماس در صدد برآید نوار غزه را به محیطی امن تبدیل کند و با آزاد کردن آلن جانستون، خبرنگار بی بی سی، از دست ربایندگانش و نیز مبادله گلعاد شالیط، سرجوخه اسیر اسراییلی، در برابر شمار قابل توجهی از زندانیان فلسطینی، موقعیت داخلی و خارجی خود را بهبود بخشد و در عین حال از ایجاد تنش مرزی با اسراییل خودداری کند، در آن صورت، موقعیت حماس مستحکم و موقعیت فتح و رهبری آن بیش از پیش تضیعف خواهد شد.

البته اسراییل هیچ علاقه ای به موفقیت حماس در اداره نوار غزه ندارد، اما برای جلوگیری از موفقیت حماس، راهی جز تقویت محمود عباس و جنبش فتح قابل تصور نیست.

اسراییل اما برای تقویت محمود عباس به شدت مردد است. زیرا از یک سو نمی خواهد برگ هایی را که برای مذاکره نهایی صلح ذخیره کرده است، پیشاپیش در برابر عباس و به بهای تقویت او خرج کند.

از دیگر سو، بدگمانی اسراییل به جناحی از فتح که مهار گردان های شهدای الاقصی را در دست دارد و هیچ فرصتی را برای حمله به اهداف اسراییلی از دست نمی دهد، کمتر از سوء ظن آن به حماس نیست.

بدین ترتیب، تجزیه حاکمیت فلسطینی کمکی به اسراییل برای خروج از کلاف سردرگم بحران خاورمیانه نکرده است. اما اگر دولت اسرائیل طرح صلح عربی را به طور رسمی بپذیرد، اوضاع متفاوت از چیزی خواهد شد که اکنون هست.

 
 
خالد مشعل و محمود احمدی نژادبحران خاورمیانه
دو دولت فلسطینی، مشکل تازه ایران
 
 
عضو حماسايران و فلسطينيان
نقش ايران در نبرد فتح و حماس
 
 
نیروی حماسسرزمین دوپاره
آینده حماس و فلسطینیان پس از کنترل بر غزه
 
 
جنگجوی حماسویدیو
بحران حاکمیت در سرزمین های فلسطینی
 
 
عکسویدیو
تصرف دفاتر فتح توسط حماس
 
 
نیروهای حماسویدیو
پیروزی حماس در غزه
 
 
صحراداستان خاک
سرزمين فلسطين در قرن بيستم به روايت نقشه ها
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران