BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 16:13 گرينويچ - سه شنبه 18 سپتامبر 2007 - 27 شهریور 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
مشکلات اولمرت برای توافق نهایی با فلسطینی ها
 

 
 
محمود عباس، اهود اولمرت
رهبران فلسطینی و اسرائیلی اخیرا در چارچوب صلح در خاورمیانه دیدارهایی با هم داشته اند
کاندولیزا رایس وزیر خارجه آمریکا فردا (چهار شنبه، نوزده سپتامبر) وارد بیت ‌المقدس می ‌شود تا با سران اسرائیل دیدار و گفتگو کند.

خانم رایس روز پنجشنبه نیز راهی رام‌الله می ‌شود تا نتیجه مذاکرات خود را با مقام‌ های اسرائیلی به اطلاع محمود عباس رئیس دولت خودگردان فلسطین برساند.

به خلاف آنچه در سفر قبلی خانم رایس به خاورمیانه اعلام شده بود، وی بنا ندارد با محمود عباس و اهود اولمرت نخست وزیر اسرائیل، نشست مشترک برگزار کند.

هدف از سفر رایس به اسرائیل و سرزمین های فلسطینی، کمک به رهبران دو طرف برای دستیابی به توافقی است که بتواند در دستور کار کنفرانس صلح خاورمیانه قرار گیرد.

کنفرانس صلح خاورمیانه قرار است در ماه نوامبر آینده در واشنگتن تشکیل شود.

دولت آمریکا انتظار دارد که کنفرانس صلح واشنگتن به توافق سران اسرائیلی و فلسطینی و در نتیجه نزدیکی بیشتر تل ‌آویو به جهان عرب منجر شود.

از همین رو، آمریکا از سران کشورهای مهم عرب دعوت کرده است که در کنفرانس واشنگتن حضور یابند و با رهبران اسرائیل پشت یک میز بنشینند.

پیش از این عربستان سعودی که اسرائیل تمایل خاصی به برقراری ارتباط با آن دارد، موافقت اصولی خود را با شرکت در کنفرانس واشنگتن اعلام کرده، اما در روزهای اخیر سعود الفیصل، وزیر خارجه عربستان حضور در کنفرانس مذکور را به توافق اسرائیل و دولت خودگردان فلسطین بر سر مسائل اصلی مورد اختلاف دو طرف مشروط کرده است.

با آنکه محمود عباس و اهود اولمرت در باره تشکیل کشور مستقل فلسطینی توافق کرده و کمیته ‌های تخصصی نیز برای مذاکره در این باره تشکیل داده‌ اند، اما بین دو طرف در باره چارچوب توافقنامه ‌ای که باید در کنفرانس بین المللی اعلام شود، اختلاف جدی وجود دارد.

در روزهای گذشته مقام ‌های دولت اسرائیل چندین بار تلاش کرده‌ اند تا سطح انتظارات عمومی از نتیجه کنفرانس صلح را کاهش دهند، امری که نارضایتی دولت آقای عباس را در پی داشته است.

اهود اولمرت تمایل دارد که در جریان کنفرانس صلح بین‌المللی، طرف ‌های اسراییلی و فلسطینی به انتشار بیانیه‌ مشترکی که شامل اصول کلی یک توافقنامه باشد، مبادرت کنند، اما محمود عباس اصرار دارد که بیانیه مشترک باید چارچوب مشخصی از جزئیات مورد توافق و تاریخ دقیق اجرایی شدن آنها را در بر گیرد.

اختلاف دو طرف بر سر موضوع فوق سبب شده است که دولت آقای عباس در باره "بی حاصل بودن" کنفرانس صلح و "پیامدهای خطرناک" آن برای خاورمیانه هشدار دهد.

 هدف از سفر رایس به اسرائیل و سرزمین های فلسطینی، کمک به رهبران دو طرف برای دستیابی به توافقی است که بتواند در دستور کار کنفرانس صلح خاورمیانه قرار گیرد
 

از نگاه آقای عباس و حامیان عرب او، به عقب افتادن و یا حتی برگزار نشدن کنفرانس صلح بهتر از برگزاری آن بدون دستیابی به یک چارچوب مشخص برای حل مساله فلسطین است، اما به نظر می ‌رسد آقای اولمرت علاقمند است که کنفرانس صلح به صحنه ‌ای برای اعلام اتحاد اعراب و اسرائیل در آید بدون آنکه وی خود را به ارائه امتیازهای مشخصی متعهد کند.

فرار آقای اولمرت از تن دادن به جدول زمانی دقیقی برای حل مشخص اختلاف ‌های بنیادی با فلسطینی ‌ها بر سر مرزهای نهایی کشور فلسطینی، سرنوشت بیت المقدس و مساله آوارگان، ظاهرا به عدم علاقه شخصی وی برای دستیابی به توافق با دولت آقای عباس مربوط نمی ‌شود، بلکه به شکنندگی موقعیت سیاسی او در داخل اسرائیل بستگی دارد.

در روزهای گذشته برخی احزاب حاضر در دولت ائتلافی اسرائیل، بخصوص اعضای حزب کادیما به رهبری آقای اولمرت نسبت به گزارش بعضی رسانه‌ های عربی و اسرائیلی در باره توافق رئیس دولت خودگردان فلسطینی و نخست وزیر اسرائیل بر سر چارچوب تشکیل دولت مستقل فلسطینی واکنش منفی نشان داده و آقای اولمرت را در تنگنا قرار داده ‌اند.

حزب مذهبی شاس که در دولت آقای اولمرت سهیم است، تهدید کرده که در صورت واگذاری بیت‌المقدس شرقی به فلسطینی ‌ها و یا برچیدن همه شهرک‌ های یهودی نشین از کرانه باختری، از دولت خارج خواهد شد.

بسیاری از اعضای حزب کادیما نیز که سابقه عضویت در حزب راستگرای لیکود دارند، نسبت به هر نوع توافقی که منجر به بازگشت اسرائیل به مرزهای قبل از جنگ چهارم ژوئن ۱۹۶۷ شود، هشدار داده‌ و مخالفت خود را با چنین توافقاتی اعلام کرده ‌اند.

بنابراین، آقای اولمرت اگر بخواهد و یا بتواند در مورد یک چارچوب مشخص با فلسطینی‌ها به توافق برسد، احتمالا با شورش متحدان خود در کابینه روبرو خواهد شد.

از نظر آقای عباس اما، این مسائل مربوط به امور داخلی اسرائیل است و دولت عبری نباید مشکلات داخلی خود را همواره بهانه ‌ای برای طفره رفتن از تعهدات خارجی خود قرار دهد.

به هر حال، چنین به نظر می ‌رسد که اعراب از تاکید رهبران اسرائیل بر مشکلات داخلی خود برای به تعویق انداختن هر نوع توافق نهایی صلح خسته شده ‌اند و ترجیح می دهند که در صورت عدم وجود یک توافق مشخص، از شرکت در کنفرانس صلح خودداری کنند.

 اعراب از تاکید رهبران اسرائیل بر مشکلات داخلی خود برای به تعویق انداختن هر نوع توافق نهایی صلح خسته شده ‌اند و ترجیح می دهند که در صورت عدم وجود یک توافق مشخص، از شرکت در کنفرانس صلح خودداری کنند
 

در این میان، خانم رایس در سفرش به بیت المقدس و رام ‌الله تلاش خواهد کرد تا بین خواست های دو طرف پلی برقرار کند و آنها را به توافق نزدیک کند.

به نظر می ‌رسد که عمده کوشش خانم رایس در سفرش به خاورمیانه، اعمال فشار علیه مقام ‌های اسرائیلی برای نشان دادن انعطاف بیشتر در مقابل فلسطینی ‌ها باشد.

هر چند که بعید است وزیر خارجه آمریکا در صدد تحمیل چارچوب توافق مشخصی به اسرائیلی ‌ها باشد، اما به احتمال زیاد، نظر کاخ سفید را درباره میزان اهمیت دستیابی به یک توافقنامه تقریبا روشن وصریح در کنفرانس صلح به اسراییلی‌ ها یاد‌آور خواهد شد.

 
 
اهود اولمرتمناقشه خاورمیانه
اسرائیل و معضل موشک ‌های قسام
 
 
محمود عباس مناطق فلسطینی
ماموریت غیر ممکن محمود عباس؟
 
 
دیوار حائل در کرانه غربی مناقشه خاورمیانه
تغییر کتاب درسی برای اعراب اسرائیلی
 
 
محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینیکدام دموکراسی؟
راه دشوار عباس برای انتخابات فلسطینی
 
 
حماس در غزه انزوای حماس
راهگشای صلح در خاورمیانه؟
 
 
قبه الصخرهنمايه سياسی
اسرائيل و سرزمين های فلسطينی
 
 
رايسافق سياسی
نتيجه سفر رايس به خاورميانه چه بود؟
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران