BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 14:18 گرينويچ - سه شنبه 16 اکتبر 2007 - 24 مهر 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
تلاش راستگرایان برای فروپاشی ائتلاف حاکم اسرائیل
 

 
 
اهود اولمرت
دولت اولمرت به این نتیجه رسیده است که بدون سازش بر سر بیت المقدس شرقی، کنفرانس صلح خاور میانه شانسی برای موفقیت ندارد
مقام های حزب لیکود اسرائیل از حزب مذهبی "شاس" و حزب راستگرای "اسرائیل خانه ما" درخواست کرده اند که به ائتلاف با حزب حاکم کادیما پایان دهند، چرا که به نظر آنان، اهود اولمرت، نخست وزیر اسرائیل درصدد تجزیه بیت المقدس و واگذاری بخش شرقی آن به فلسطینی هاست.

درخواست حزب لیکود از دو حزب متحد کادیما پس از آن صورت گرفت که آقای اولمرت با نام بردن از محله های عرب نشین بیت المقدس این پرسش را مطرح کرد که آیا ضروری است این محله ها بخشی از پایتخت اسرائیل باشد؟

اسرائیل، شرق بیت المقدس را در جنگ شش روزه سال ۱۹۶۷ به اشغال خود در آورد و بلافاصله آن را به عنوان "بخش جدایی ناپذیر" پایتخت دولت یهود، ضمیمه خاک خود کرد، اما این تصمیم اسرائیل با مخالفت جامعه جهانی روبرو شد.

فلسطینی ها بیت المقدس شرقی را پایتخت آینده کشور مستقل خود می دانند و بر بازپس گیری آن در هر نوع معاهده صلح با اسرائیل تاکید می کنند.

در حقیقت، سرنوشت بیت المقدس به صورت یکی از حساس ترین مسائل مورد اختلاف اسرائیل و فلسطینی ها در آمده است و بدون حل این اختلاف، امضای پیمان صلح نهایی بین دو طرف غیر ممکن به نظر می رسد.

 فلسطینی ها بیت المقدس شرقی را پایتخت آینده کشور مستقل خود می دانند و بر بازپس گیری آن در هر نوع معاهده صلح با اسرائیل تاکید می کنند
 

از همین رو، آمریکا در تلاش است تا طرف های فلسطینی و اسرائیلی، پیش از کنفرانس صلح خاور میانه که قرار است در آخر ماه نوامبر در آناپولیس در مریلند آمریکا برگزار شود، در باره بیت المقدس به توافقی هر چند کلی دست یابند.

دولت اهود اولمرت ترجیح می دهد که مسائلی از قبیل بیت المقدس شرقی، مساله آوارگان و مرزهای نهایی کشور فلسطینی در توافقنامه احتمالی اسرائیل و دولت خود گردان فلسطین برای ارائه در کنفرانس صلح گنجانده نشود و یا به صورت مبهم و کلی به آنها توجه شود، اما محمود عباس رئیس دولت خودگردان اصرار دارد که نه فقط مسائل فوق به طور دقیق و جزیی مورد توافق قرار گیرند، بلکه جدول زمانی مشخصی نیز برای اجرای توافقنامه اعلام شود.

کاندولیزا رایس، وزیر خارجه آمریکا در سفر جاری اش به خاورمیانه در تلاش است تا مواضع دو طرف را به یکدیگر نزدیک کند.

به نظر می رسد که محمود عباس و دیگر سران عرب در کنفرانسی که بخواهد فقط بر مسائل کلی بین اسرائیل و فلسطینی ها متمرکز شود، شرکت نخواهند کرد.

از طرفی اهود اولمرت نیز به لحاظ شرایط داخلی در موقعیتی نیست که بتواند با یک جدول زمانی مشخص برای اجرای جزئیات یک توافقنامه کامل و نهایی صلح با فلسطینی ها موافقت کند.

خانم رایس گفته است قصدی برای تحمیل نظرات آمریکا به اسرائیل ندارد

بدین ترتیب، خانم رایس می کوشد که دو طرف را به یک فرمول حد وسط راضی کند بدین ترتیب که در توافقنامه مسائل اصلی یعنی مرزهای نهایی، بیت المقدس شرقی و آوارگان مورد توجه قرار گیرد، بی آنکه به جزئیات حساسیت برانگیز پرداخته شود.

با این حال، بدون اشاره صریح اسرائیل به آمادگی برای واگذاری بخش شرقی بیت المقدس به فلسطینی ها، به نظر نمی رسد دولت خودگردان و حامیان عرب آن حاضر به شرکت در کنفرانس صلح باشند و این نکته ای است که آمریکا و اسرائیل از آن باخبرند.

از این رو، خانم رایس هر چند که از قول وی گفته شده است قصدی برای تحمیل نظرات آمریکا به آقای اولمرت ندارد، اما در صدد است که دولت اسرائیل را برای واگذاری محله های عرب نشین بیت المقدس به فلسطینی ها متقاعد کند.

به نظر می رسد دولت اهود اولمرت نیز به این نتیجه رسیده است که بدون سازش بر سر بیت المقدس شرقی، کنفرانس صلح خاور میانه شانسی برای موفقیت و یا حتی برگزاری ندارد و به همین علت در تلاش است تا افکار عمومی اسرائیل را برای سازش بر سر بیت المقدس شرقی آماده کند.

حیم رامون، معاون نخست وزیر اسرائیل در روزهای اخیر به صراحت از لزوم واگذاری محله های عرب نشین بیت المقدس به فلسطینی ها حمایت کرده و در این زمینه به طرح بیل کلینتون رئیس جمهور سابق آمریکا اشاره کرده است.

طبق طرح آقای کلینتون که هیچگاه به طور رسمی اعلام نشده، شهر قدیمی بیت المقدس و محله های عرب نشین آن به همراه مجموعه قبه الصخره تحت کنترل فلسطینی ها در می آید و آنها می توانند این بخش از شهر را پایتخت خود اعلام کنند.

افزون بر حیم رامون، آویگدور لیبرمن رهبر حزب افراطی "ایزرائیل بیتینو" نیز با واگذاری محله های عرب نشین بیت المقدس به فلسطینی ها موافقت کرده، موضعی که باعث خشم سایر احزاب راستگرای اسرائیلی شده است.

آقای لیبرمن با انگیزه ای "نژادگرایانه" اصولا با هر طرحی که سبب جدایی بیشتر جمعیت یهودی از عرب شود موافق است.

 طبق طرح آقای کلینتون، شهر قدیمی بیت المقدس و محله های عرب نشین آن به همراه مجموعه قبه الصخره تحت کنترل فلسطینی ها در می آید
 

با این حال، در ائتلاف حاکم بر اسرائیل، حزب مذهبی شاس مخالفت قاطع خود را با تقسیم بیت المقدس اعلام کرده و شماری از اعضای حزب کادیما نیز موضعی مشابه آن اتخاذ کرده اند.

در این میان، حزب - چپ میانه کارگر به رهبری اهود باراک که انتظار می رفت موضع جانبدارانه تری نسبت به تقسیم بیت المقدس در پیش گیرد، راهی بسیار محتاطانه در پیش گرفته و با گنجاندن موارد اصلی اختلاف بین اسرائیل و صلح با فلسطینی ها در توافقنامه احتمالی موافق نیست.

بدین ترتیب، اگر آقای اولمرت بخواهد در مورد بیت المقدس نرمش نشان دهد، آیا ائتلاف حاکم بر اسرائیل از هم فرو می پاشد؟

در مجموع به نظر نمی رسد که دولت اولمرت به دلیل انعطاف بر سر بیت المقدس سقوط کند، زیرا به فرض آنکه برخی از احزاب به درخواست حزب لیکود از ائتلاف حاکم خارج شوند، امکان پیوستن احزاب خارج از حکومت به دولت ائتلافی وجود دارد.

با این حال، دولت اسرائیل برای رسیدن به یک موضع قطعی و ثابت در مورد توافقنامه احتمالی با فلسطینی ها، با تنش ها و دردسرهای داخلی زیادی روبرو خواهد شد و بار دیگر این گفته هنری کیسینجر وزیر خارجه اسبق آمریکا به اثبات خواهد رسید که "اسرائیل سیاست خارجی ندارد، فقط سیاست داخلی دارد."

 
 
آیت الله خامنه ای مناقشه خاورمیانه
چرا ایران با کنفرانس صلح مخالف است؟
 
 
کاندولیزا رایس، اهود اولمرت رایس در خاورمیانه
مشکلات اولمرت برای توافق با فلسطینی ها
 
 
محمود عباس مناطق فلسطینی
ماموریت غیر ممکن محمود عباس؟
 
 
محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی کدام دموکراسی؟
راه دشوار عباس برای انتخابات فلسطینی
 
 
حماس در غزه انزوای حماس
راهگشای صلح در خاورمیانه؟
 
 
قبه الصخره نمايه سياسی
اسرائيل و سرزمين های فلسطينی
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران