BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 18:21 گرينويچ - دوشنبه 05 نوامبر 2007 - 14 آبان 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
مانور حزب‌الله؛ احتمال بروز جنگی دوباره در جنوب لبنان؟
 

 
 
سیدحسن نصرالله
روزنامه های طرفدار حزب الله می گویند این مانور تحت نظارت شخصی حسن نصرالله انجام شده است
مطبوعات لبنان از برگزاری مانور گسترده نیروهای حزب الله لبنان تحت نظارت شخصی حسن نصرالله، دبیرکل این گروه، در جنوب رودخانه لیتانی خبر داده اند.

به نوشته مطبوعات لبنان، این مانور که طی سه روز گذشته و دور از چشم نیروهای حافظ صلح بین المللی (یونیفیل) و ارتش لبنان برگزار شده است، بزرگترین مانور حزب الله در طول تاریخ آن بوده است.

البته فواد سینیوره، نخست وزیر لبنان، انجام هرگونه مانور در جنوب لبنان را تکذیب کرده و گفته این عملیات احتمالا پشت درهای بسته و روی نقشه های روی میز انجام شده است.

با این حال خبرگزاری های خارجی نیز به نقل از مقامات حزب الله، بدون ذکر نام آنها، خبر برگزاری مانور را تایید کرده اند. البته این منابع تاکید کرده اند که به دلیل مقررات موجود در جنوب لبنان، نیروهای حزب الله در این مانور سلاح همراه نداشته اند.

از زمانی که ارتش لبنان و نیروهای یونیفیل در جنوب لبنان مستقر شده اند، فعالیت های نظامی حزب الله در جنوب رودخانه لیتانی کاهش یافته اما این گروه همچنان زرادخانه های خود را در این منطقه حفظ کرده است.

طی روزهای گذشته، حسن نصرالله از افزایش قدرت حزب الله پس از جنگ ۳۴ روزه تابستان سال گذشته با اسرائیل سخن گفته و سازمان ملل نیز طی گزارشی، ادامه ارسال سلاح از خاک سوریه به نیروهای حزب الله را تایید کرده است.

اسرائیل نیز طی نامه ای به سازمان ملل مدعی شده است که تعداد موشک های زمین به دریای حزب الله بعد از جنگ تابستان گذشته سه برابر شده است.

مانور گسترده حزب الله در جنوب لبنان در حالی صورت گرفته است که ارتش اسرائیل نیز در روزهای اخیر در منطقه جلیله در نزدیکی مرز لبنان مانور نظامی برگزار کرده است.

به نظر می رسد که مانور نظامی حزب الله در جنوب لبنان در پاسخ به مانور ارتش اسرائیل در شمال آن کشور صورت گرفته باشد.

وضعیت بی ثبات

 اسرائیل از واکنش حزب الله نسبت به هر نوع حمله نظامی احتمالی به ایران نیز بیمناک است و در مجموع چنین به نظر می رسد که برای یک رویارویی احتمالی با حزب الله آماده می شود.
 

آیا این مانورهای متقابل را باید نشانه ای از آماده شدن دو طرف برای یک رویارویی جدید نظامی تلقی کرد؟

واقعیت این است که وضع لبنان به لحاظ سیاسی بسیار ناپایدار است و هر چه این کشور به مهلت نهایی انتخاب رئیس جمهور نزدیک می شود، شرایط وضع بغرنج تری پیدا می کند.

در فضای بی ثبات لبنان، حزب الله احساس امنیت و آرامش نمی کند. بخصوص این که امکان دخالت اسرائیل در آن کشور منتفی نیست.

اسرائیل نیز به نوبه خود از تحولات سیاسی همسایه شمالی خود نگران است و از آن بیم دارد که در صورت بروز هرج و مرج ناشی از عدم انتخاب رئیس جمهور جدید لبنان، حزب الله سلاح های خود را به سمت همسایه جنوبی نشانه رود.

از این رو، فضای بی اعتمادی بین اسرائیل و حزب الله روز به روز در حال افزایش است و دو طرف تحرکات یکدیگر را به شدت تحت نظر دارند.

با این حال، سرگرم شدن حزب الله به مسائل داخلی لبنان و اطمینان خاطر نسبی اسرائیل از استقرار ارتش لبنان و نیروهای یونیفیل در جنوب رودخانه لیتانی، موضوعی است که از خطر رویارویی نظامی دو طرف می‌کاهد، اما این خطر را برطرف نمی کند.

برای درک خطر رویارویی احتمالی حزب الله و اسرائیل لازم است به نوع نگاه هر یک از دو طرف مناقشه به تحولات داخلی لبنان و منطقه خاورمیانه توجه ویژه ای شود.

از نگاه حزب الله، ائتلاف حاکم بر لبنان علاقه ای به ارائه امتیاز به احزاب مخالف بر سر انتخاب رئیس جمهور جدید ندارد و ترجیح می دهد که با حمایت حامیان بین المللی خود، رئیس جمهور آینده را از بین نیروهای وفادار به خود برگزیند. چنین وضعی طبعا برای حزب الله قابل تحمل نخواهد بود.

هر چند که به نظر می رسد حزب الله هنوز گزینه مشخصی را برای مقابله با انتخاب رئیس جمهوری از جناح حاکم تعیین نکرده است، اما به باور این گروه، هر نوع واکنش سیتزه جویانه حزب الله، ممکن است ائتلاف حاکم را به فکر استفاده از اهرم نظامی اسرائیل علیه حزب الله بیاندازد و پای اسرائیل را به مناقشات داخلی لبنان بگشاید.

بنابراین، حزب الله ضمن آنکه در حال حاضر دولت لبنان را در مقابل خود می بیند، در عین حال بی طرف ماندن اسرائیل در مناقشه داخلی لبنان را محتمل نمی داند و خود را برای درگیری احتمالی با آن آماده می کند.

نگاه اسرائیل به تحولات لبنان اما از زاویه کاملا متفاوتی است. به باور اسرائیلی‌ها، حزب الله ممکن است برای منحرف کردن سمت و سوی مناقشه داخلی لبنان و پرهیز از ورود به جنگ داخلی، سلاح های خود را به سمت اسرائیل برگرداند و بدین وسیله درگیری های داخلی لبنان را تحت الشعاع منازعه اعراب و اسرائیل قرار دهد.

اسرائیل در عین حال از واکنش حزب الله نسبت به هر نوع حمله نظامی احتمالی به ایران نیز بیمناک است و در مجموع چنین به نظر می رسد که برای یک رویارویی احتمالی با حزب الله آماده می شود.

در هر حال، پیش بینی این که روند رخدادهای داخلی لبنان و سرنوشت حزب الله به چه وضعیتی ختم خواهد شد، غیر ممکن به نظر می رسد. اما در یک نکته تقریبا تردیدی وجود ندارد و آن اینکه تحولات عجیب و بی‌سابقه ای در انتظار لبنان است.

 
 
حسن نصراللهحزب‌الله لبنان
یک سال پس از جنگ ۳۴ روزه
 
 
پرچم لبنانانتخابات 'متن'
پیچیدگی فزاینده فضای سیاسی در لبنان
 
 
تظاهرات ضد سوری در لبناندرخواست سنیوره
لبنان در آستانه تحولی بزرگ؟
 
 
پرچم لبنان بين سيم خارداربحران ناگزير
موقعيت دشوار مخالفان دولت لبنان
 
 
پرچم لبنانلبنان
نمایه سیاسی کشورها
 
 
لبنانبحران در لبنان
سنيوره و نصرالله در برابر هم
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران