http://www.bbcpersian.com

16:26 گرينويچ - سه شنبه 05 فوريه 2008 - 16 بهمن 1386

زندگی نامه باراک اوباما

کمتر سناتور آمریکایی تا به حال به یک ستاره موسیقی راک تشبیه شده یا به اندازه باراک اوباما جنجال به پا کرده است.

آقای اوباما به عنوان نامزدی قوی برای جانشینی جورج دبلیو بوش درکاخ سفید مطرح شده اگرچه تا روز برگزاری انتخابات در نوامبر سال ۲۰۰۸ تنها ۴ سال از حضور او در انتخابات گذشته است.

او اولین بار با سخنرانی در گردهمایی حزب دموکرات در سال ۲۰۰۴ توجه بسیاری را در عرصه ملی و بین المللی جلب کرد.

او که پدری کنیایی و مادری آمریکایی (از کانزاس) و سفید پوست دارد، در این سخنرانی با تکیه بر زندگی و تاریخچه شخصی خودش به صحبت درباره آرمان های آمریکا پرداخت:

"پدر من با کار زیاد و پشتکار توانست فرصت درس خواندن در مکانی جادویی- آمریکا- را بیابد. کشوری که مهد آزادی و فرصت برای بسیاری از آنهایی بود که پیشتر به این کشور آمده بودند."

باراک اوباما بعد از پیروزی چشمگیر خود در سال ۲۰۰۴ که چند ماه پس از این سخنرانی بودبه چهره محبوب رسانه هاو شخصیتی قابل توجه در واشنگتن تبدیل شد که دو کتاب پرفروش نیز به نام خود منتشر کرده است.

آقای اوباما از حمایت اوپرا وینفری، یکی از ستارگان محبوب تلویزیون آمریکا برخوردار است. این ستاره نه تنها از او خواست که نامزد انتخابات شود بلکه در تبلیغات انتخاباتی او نیز تلاش فعال دارد.

حدود ۳۰ هزار نفر در گردهمایی حامیان او در کارولینای جنوبی شرکت کردند که گفته می شود بزرگترین تک رویدادیست که در مجموعه فعالیت های انتخاباتی امسال رخ داده است.

آقای اوباما در عین حال با جلب حمایت مالی قابل توجهی که تنها هیلاری کلینتون، سناتور دموکرات نیویورک به پای آن رسیده، چشم بسیاری را خیره کرده است.

آقای اوباما به عنوان یک سناتور با مواضع لیبرال جایگاه خود را مشخص کرده با این حال در برخی موضوع ها چون آموزش و جلوگیری از بیماری ایدز نیز با همکاران جمهوریخواه خود همکاری کرده است.

شخصیت بین المللی

آقای اوباما نام فامیل خود را از پدرش که در کنیا بزرگ شده اما توانسته برای تحصیل در هاوایی بورس تحصیلی بگیرد، گرفته است.

در هاوایی، پدر آقای اوباما با مادرش که آن زمان با والدین خود در هونولولو زندگی می کرده، ازدواج کرده است.

در کودکی باراک اوباما، پدر او فرصت تحصیل در دانشگاه هاروارد را یافت با این همه خانواده او پول کافی نداشت تا همراه پدر نقل مکان کند. بعدها پدر آقای اوباما به تنهایی به کنیا بازگشت و به عنوان یک مشاور اقتصادی دولت مشغول به کار شد و سرانجام پدرو مادر او از یکدیگر جدا شدند.

زمانی که باراک اوباما شش ساله بود، "آن"، مادرش با مردی اندونزیایی ازدواج کرد و خانواده دسته جمعی راهی جاکارتا شدند.

اگرچه پدر و پدرخوانده باراک اوباما هردو مسلمان بودند اما او یک مسیحی بار آمده و در ۴ سالگی که در اندونزی زندگی می کرد، به جای شرکت در مدرسه ( مکتب مذهبی مسلمانان) به مدارس کاتولیک و یا سکولار رفته است.

پس از آن باراک اوباما برای تحصیل بیشتر و زندگی با پدربزرگ و مادربزرگش به هاوایی بازگشت.

آقای اوباما علوم سیاسی را در دانشگاه کلمبیای نیویورک آموخته و پس از آن به شیکاگو نقل مکان کرد.

در ۱۹۸۸ باراک اوباما به دانشکده حقوق دانشگاه هاروارد پیوست و اولین رییس سیاه پوست نشریه حقوقی این دانشگاه شد.

آقای اوباما پس از هاروارد به شیکاگو بازگشت و به عنوان یک وکیل حقوق مدنی مشغول فعالیت شد.

میشله، همسر او نیز یک وکیل است و آنها دو فرزند دختر دارند.

مخالف اشغال

آقای اوباما از اولین منتقدان جنگ عراق بود، و ماه ها پیش از اشغال این کشور در مارس ۲۰۰۳ با آن علنا مخالفت کرده بود.

آقای اوباما در تبلیغات انتخاباتی خود در ایالت آیوا در سپتامبر ۲۰۰۷ گفت سیاستمداران دیگر چندان تلاش نکردند پیش از این جنگ موضع آقای بوش را زیر سئوال ببرند.

"فکر می کردم اولویت ما این است که ابتدا جنگ در افغانستان را به پایان برسانیم. من نگران جنگی با هزینه نامعلوم، تبعات نامعلوم و زمان نامعلوم بودم."

به گفته آقای اوباما "تبعات و هزینه واقعی این جنگ در طول تاریخ مشخص می شود اگرچه ما نیز آرام آرام شاهد ابعاد واقعی آن می شویم."

آقای اوباما اغلب به شوخی می گوید که مردم نامش را به اشتباه "آلاباما" و یا "یوماما" می گویند.
شبکه سی ان ان آمریکا پس از آنکه نام او را به اشتباه در طول خبری درباره اسامه بن لادن به روی صفحه آورد، مجبور به عذرخواهی شد.