BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 13:16 گرينويچ - شنبه 08 مارس 2008 - 18 اسفند 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
در این جزیره؛ DNA دعوا برسر ما لکیت
 

 
 
در اين جزيره DNA يا  (دی-ان- ای)  بافت ژنتیکی
روسای شهربانی ها طرفدار اجباری کردن نمونه برداری از دی-ان-ای همه هستند
در حالیکه دو شهروند بریتانیا، برای پاک شدن نمونه های بافت ژنتیکی خود( دی-ان- ای) از آرشیو پلیس، به دادگاه اروپایی حقوق بشر شکایت برده اند، روسای شهربانی های این دیار می گویند دی-ان-ای نگاری ملی،هم کشف جرم را آسان تر خواهد کرد وهم اثبات آنرا. در این میان، دولت خیلی آرام از دعوا فاصله گرفته و می گوید هزینه اش گزاف است و به زحمتش نمی ارزد!

در بریتانیا، با وجود این همه هشدار و گذراندن قوانین اضطراری درباره خطر تروریسم، هنوز نمی شود بدون دلیل کافی از شهروندان انگشت نگاری کامل کرد. مگر آنکه پلیس، شخص را به دلیلی دستگیر و به کلانتری برده باشد. و در حالیکه هرمتهمی، بعد از گرفتن حکم برائت خود از دادگاه، حق دارد نابود کردن اثر انگشت خود را از پلیس طلب کند، روسای شهربانی ها طرفدار اجباری کردن نمونه برداری از دی-ان-ای همه هستند.

در دفاع ازنظر خود، پلیس به محاکمه ای پر سر و صدا اشاره می کند که اخیرا به پایان رسید. استیو رایت که متهم بود در طول شش هفته، پنج زن روسپی را کشته است، رابطه با هر پنج زن را تائید ولی قتل آنها را کتمان می کرد. آنچه که محکومیت این راننده ۴۹ ساله را حتمی کرد، وجود نمونه ای از دی-ان-ای او در بایگانی پلیس بود. نمونه ای که ۴ سال پیش، به دلیل یک مورد سرقت پول از صندوق هتلی که در آن کار می کرد، از استیو رایت برداشته شده بود.

مطابقت شکل این بافت ژنتیکی، که زنجیره ای است از کروموزوم های پروتئینی در سلول، و شکل هر زنجیره خاص هر فرد، با نمونه بعدی که از روی بدن سومین قربانی متهم پیدا شده بود، برای رأی هیئت منصفه دادگاه کافی بود که استیو رایت را در هر پنج مورد قاتل شناخته و به اشد مجازات ممکن در این دیار محکوم کند؛ یعنی حبس ابد بدون حق تجدید نظر. شیوه اثبات جرم، وزیر و وکیل را مجاب کرد که اجباری کردن نمونه برداری از دی-ان-ای شهروندان به سود جامعه است.

روسای شهربانی ها طرفدار اجباری کردن نمونه برداری از دی-ان-ای همه هستند.

همزمان، خبر رسید که دو شهروند که پلیس، به دلیل مسائلی پیش پا افتاده و منتفی، از آنها نمونه برداری مشابه کرده و حاضر نیست آنرا نابود کند، پس از رأی منفی دیوان عالی به درخواست آنها، شکایتشان را به دادگاه اروپایی حقوق بشر برده اند. این دو مدعی اند که نگهداری بدون دلیل نمونه دی-ان-ای آنها در بایگانی پلیس، ناقض حقوق شخصی و حریم خصوصی آنها است.

سازمان مستقل "لیبرتی" که از حقوق مدنی شهروندان این جزیره دفاع می کند با ادعای دو شاکی موافق است و می گوید بایگانی دی-ان-ای باید فقط محکومان جرائم جنسی و اعمال وحشیانه را شامل شود. واکنش دولت به پیشنهاد روسای شهربانی برای در میان گذاشتن بحث موافق و مخالف با مردم، پاسخی هوشمندانه بود. دولت که چند ماهی است به علت ناپدید شدن چند دیسک کامپیوتری حاوی اطلاعات شخصی میلیون ها شهروند دچار کسری اعتماد شده، با اشاره به هزینه گزاف جمع آوری ۶۰ میلیون نمونه دی-ان-ای و نگاهداری آزمایشگاهی آن در چند منطقه مختلف کشور، در یک جمله گفت تشکیل چنین بایگانی ای در برنامه دولت نیست!

سیب زمینی و انقلاب صنعتی در این جزیره!

سازمان ملل متحد که امسال را سال جهانی سیب زمینی نامگذاری کرده می گوید دنیا باید اهمیت این محصول کشاورزی غده ای را در بهبود تغذیه و مبارزه با گرسنگی در جهان بهتر بشناسد؛ ولی نقش این محصول زیر خاکی در تحولات اقتصادی دنیا، که با انقلاب صنعتی دراین دیار آغاز شد، از خاصیت های غذایی آن کمتر نیست.

کشت سیب زمینی را ۷ هزار سال پیش سرخ پوستان بومی در جنوب قاره ای آغاز کردند که هزاران سال بعد، اروپائی ها نامش را گذاشتند آمریکا. منشاء این گیاه علفی پر بار را به کشور پرو امروزی نسبت میدهند چون در خاک حاصلخیز آن ۳۵۰۰ نوع سیب زمینی به عمل می آید؛ اگرچه که امروزه، خوراک اصلی مردم پرو برنج است و سیب زمینی از اقلام وارداتی.

سیب زمینی در قرن شانزدهم با روایت های بسیار به انگلستان رسید: یکی گفت جذام می آورد ، دیگری نوشت مسموم است و جنون زا، و بعضی ها هم از خواص آن در تقویت قوه باء گفتند! ولی وقتی سهولت پخت و پز و خواص غذایی فراوان آن برهمه آشکار شد، مالکان به کشت انبوه سیب زمینی مشغول شدند. برای آنها، مزایای کشت سیب زمینی بی نظیر بود. نه آب و هوای خاصی می خواست و نه مثل گندم و جو و ذرت آسیاب کردن داشت. و چون در زیر خاک رشد می کند از گزند باد و آفتاب تند و آفات پرنده در امان بود و انبارش هم سیلو نمی خواست.

تا اواخر قرن هجدهم، سیب زمینی فراوان ترین خوراک در اروپا بود و با داشتن کالری بالا،ارزان ترین محصول برای سیر کردن شکم فقرا شد. نقش گسترش کشت سیب زمینی در بهبود تغذیه و تندرستی نسبی مردم که به افزایش جمعیت در اروپا منجر شد واقعیتی مستند است. همینطور، عواقب نبود آن؛ در آن دوران، ایرلند مستعمره بریتانیا بود. جزیره ای بیشتر متکی به کشت سیب زمینی با مردمانی فقیر. نابودی محصول در سال ۱۸۴۵ آنچنان قحطی ای به بار آورد که بیش از یک میلیون قربانی به جای گذاشت و یک میلیون نفر دیگررا مجبور به مهاجرت کرد. فاجعه قحطی سیب زمینی در ایرلند بود که مناسبات اقتصادی و تجاری را در این دیار و بعد در اروپا دگرگون کرد.

نقش وابسته شدن تغذیه مردم بریتانیا به سیب زمینی در عملی شدن انقلاب صنعتی قرن نوزدهم را می توان اینطورخلاصه کرد: سهولت کشت سیب زمینی، و در مقایسه با کشت غلات، سطح بالای برداشت آن به نسبت مساحت زیر کشت، نیروی کار مازادی را بوجود آورد که صاحبان صنایع، معدن داران و شرکت های ساختمانی سالها سخت به دنبال آن بودند. در واقع، باید گفت همین سیب زمینی ناقابل بانی اصلی کوچ گسترده کشاورزان به شهرها و بوجود آمدن موجودی به نام کارگر صنعتی شد. نیرویی که شبکه راه آهن و راه های شوسه را ساخت و چرخ کارخانه ها را به حرکت درآورد، و در کمتر از یک نسل بریتانیا را به چنان کشور صنعتی بدل کرد که در اروپا و باقی دنیا رقیب نداشت.

دراهمیت نقش سیب زمینی درآزاد کردن تجارت بین المللی همان بس که یک تنه به انحصار تجارت غله پایان داد؛ نمایندگان پارلمان وقت که از مالکان بزرگ بودند و با تبانی تاجران غلات، برای حفظ بهای بالای محصول داخلی، تحت نام" قانون ذرت" واردات غله را به شدت محدود کرده بودند، ناگهان خود را با چالش صاحبان صنایع روبرو دیدند که آشنا با اثرات مثبت فراوانی سیب زمینی بر کار و زندگی در جامعه برای بهبود بنیه مالی مردم وتوسعه مصرف کالا های تولیدی، از وارد کردن غلات ارزان حمایت می کردند. قحطی سیب زمینی در ایرلند هم مزید برعلت، و با آزاد شدن واردات غله، "قانون ذرت" ملغی شد.

از تمام این حرف ها گذشته، سازمان ملل باید از مردمان بومی ینگه دنیا تشکر کند که محصول هایی چون سیب زمینی و گوجه فرنگی را به دنیای کهنه ارزانی داشتند. نمی دانم اگر سیب زمینی نبود، آشپزها در کنار استیک و ماهی و همبرگر چه چیزی به جای چیپس فرانسوی، یا همان سیب زمینی سرخ کرده می گذاشتند و تکلیف کتلت روسی و سالاد الویه چه می شد؟ قدردانی ایرانی ها که جای خود را دارد؛ هیچ فکرکرده اید که بدون سیب زمینی، سفره ایرانی، از آبگوشت گرفته تا انواع خورش ها، چه شکلی داشت؟ پس هروقت در ده ماه آینده چشمتان به غذایی با سیب زمینی افتاد، از بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل ممنون باشید که به یادمان آورد.

بازگشت کتاب به جمع خردسالان!

چند روز پیش، در روز جهانی کتاب، بنیاد ملی آموزش و پژوهش بریتانیا با مسرت تمام اعلام کرد که خردسالان و نوجوانان این جزیره، بتدریج از تلویزیون و بازی های کامپیوتری روی گردان شده و لذت کتاب خواندن را کشف کرده اند.

مبنای این یافته، نظر سنجی از ۴۵۰۰ خردسال در سنین بین ۹ تا ۱۱ سال است که ۵۵ درصد شان گفتند هنوزتماشای تلویزیون را به خواندن ترجیح میدهند. پژوهش مشابه چهار سال پیش، طرفداران تلویزیون و بازی های کامپیوتری را ۶۲ درصد نشان داده بود.

بنیاد ملی آموزش و پژوهش بریتانیا با مسرت تمام اعلام کرد که خردسالان و نوجوانان این جزیره، بتدریج از تلویزیون و بازی های کامپیوتری روی گردان شده و لذت کتاب خواندن را کشف کرده اند.

نکته امیدوار کننده در گزارش این نهاد پژوهشی، پاسخ مثبت ۷۰ درصد از کودکان ۹ ساله به جذابیت داستان خوانی به جای تماشای آن است. و نکته قابل پیش بینی درآن، علاقه بیشتر دختران به کتاب خوانی است. در گروه دختر و پسر های ۱۱ ساله، تفاوت ۸ درصد بود.

این خبر، آنچنان مسرت آفرید که روزنامه ای سر مقاله اش کرد و نوشت: پس از سال ها شنیدن خبرهای نومید کننده درباره شیوع بزهکاری و مصرف مواد مخدر و غیبت از مدرسه در میان نوجوانان کشورمان، بازگشت خردسالان به کتاب خوانی، مژده امیدوار کننده ای است.

 
 
در این جزیره در این جزیره
شاهزاده و دربار در جنگ با طالبان!
 
 
در این جزیره در این جزیره
معمای خودکشی های زنجیره ای
 
 
. در این جزیره
یارانه برای رژیم لاغری!
 
 
. در این جزیره
جنجال بر سر انواع استراق سمع
 
 
. در این جزیره
پرهیز از کلمه رکود
 
 
. در این جزیره
رواج پیوند عضو و علاج کمبود داوطلب
 
 
. در این جزیره
نیروی اتمی، پاک و ضامن استقلال؟
 
 
مطالب مرتبط
آغاز صدارت گوردون براون
26 ژوئن, 2007 | جهان
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران