BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 16:10 گرينويچ - شنبه 15 مارس 2008 - 25 اسفند 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
در این جزیره؛ تابعیت یا شهروندی!
 

 
 
الیزابت دوم، ملکه بریتانیا
الیزابت دوم، ملکه بریتانیا
بیست سال بعد از انتشار منشور ۸۸ برای رسیدن به تعریفی تازه برای نقش و مقام شهروند، اکنون به سفارش نخست وزیر گزارشی تهیه و پیشنهاد شده که وطن پرستی و وظائف شهروندی را تعریف کرده است، بخشی با توصیه و تشویق های های دوستانه و قسمتی هم اجباری، مثل ادای سوگند وفاداری به مقام سلطنت در هنگام پایان تحصیلات متوسطه و تعیین "روز ملی بریتانیا". ولی واکنش ها تاکنون بیشتر منفی بوده است.

منشور ۸۸ بمناسبت سیصدمین سالگرد انقلاب آلیور کرامول علیه سلطنت و تثبیت حکومت پارلمان تهیه شد. هدف در سال 1988، آغاز بحثی ملی بود که در پایان قرن بیستم، مردمان این دیار باید همچنان تابع و جان نثار مقام سلطنت شناخته شوند یا اینکه برای شهروند این آب و خاک بودن باید شرح تازه ای نوشت!

ده سال بعد از آن، حزب کارگر که بعد از ۱۳ سال دور ماندن از صحنه قدرت، حکومت را در دست گرفته بود با پیشنهادی متهورانه وارد این بحث شد. تونی بلر، نخست وزیر وقت گفت شهروندی را باید در قالب خود مختاری بیشتر اجزاء چهار گانه پادشاهی متحد بریتانیا و عضویت کشور در اتحادیه اروپایی معنی کرد. ولی افزایش احساسات استقلال طلبانه در اسکاتلند و پیوستن ده ها شهروند مسلمان این کشور به گروه های تندرو اسلامی و اقدام انتحاری ۴ تن از آنها در لندن در سال 2005، و بالاخره، مطرح شدن موجودی بنام شهروند اتحادیه اروپایی در قالب یک قانون اساسی جدید، صورت مساله را تا حدی عوض کرد.

گزارش جدید را لرد گلد اسمیت نوشته که در دولت تونی بلر وزیرمشاور در امور حقوقی بود؛ پیشنهادات او برای بیدار کردن، یا شاید بهتر است بگوئیم شکل فیزیکی دادن به احساسات وطن پرستی مردم این دیار، در بهترین وجه بی سابقه، و در شکل دیگرش برای بیشتر مردم بیگانه است.

معلوم نیست این تب "ما کی هستیم" یا ضرورت خود شناسی و اثبات وطن پرستی از کجا بر این مردم نازل شد! قرنها است که مردم این جزیره، بدون سر و صدا و تظاهر، به تاریخ و آداب و سنن خود بالیده و کم و کسری هم نداشته اند که آنرا با تعیین یک روز ملی و مراسم رژه به خود و دیگران ثابت کنند، اما در پیشنهادات جدید مراسم مختلفی پیش بینی شده است. اینهم چند نمونه از پیشنهادات لرد گلد اسمیت:

تعیین یک روز ملی تا پیش از بازی های المپیک سال ۲۰۱۲ لندن، تائید شناخت مسئولیت سیاسی در سن هجده سالگی با ادای سوگند وفاداری به مقام سلطنت و وطن، تعین آخرین شنبه پیش از انتخابات عمومی برای تبادل نظر ملی، لغو تدریجی حق رأی از اتباع جمهوری ایرلند و جرگه مشترک المنافع ..... و چندین پیشنهاد دیگر که به تشویق دانش آموزان دبستان به ساعی بودن بیشتر شباهت دارد تا ترغیب مردم به شناخت ارزش های ملی و سنتی.

اگر گوردون براون، نخست وزیر که چند سالی است اصرار دارد مردم را باید متوجه مسئولیت های ملی شان کرد، و یا لرد گلد اسمیت منتظر استقبال رسانه ها و یا مردم از این پیشنهادات بودند که قرار است نهایتا به صورت لایحه به مجلس برده شود، باید از همه رنجیده خاطر شده باشند. یکی از اولین دستورهای نخست وزیر، که تابستان گذشته پس از کناره گیری تونی بلر از صدارت به این مقام رسید، بر افراشتن پرچم بریتانیا بر فراز بنای نهادهای دولتی و ملی بود.

لرد گلد اسمیت
لرد گلد اسمیت، وزیر مشاور تونی بلر در امور حقوقی

ساعاتی از پخش خبر پیشنهادات لرد گلد اسمیت نگذشته، مردم در تماس با رادیو و تلویزیون های خبری، یکی بعد از دیگری ماجرا را یک داستان مضحک یافته و به مسخره گفتند که مگر دولت ما را با مردم آمریکا و فرانسه اشتباه گرفته که روز ملی و مراسم رژه توصیه می کند! در حقیقت گوردون براون یکبار گفته بود که اهمیت پرچم ملی در زندگی و تربیت کودکان در ایالات متحده راستایش می کند. ولی مشکل بتوان باور کرد که یک اسکاتلندی با ذکاوت و آشنا با نظر طنزآلود بسیاری از هموطنانش نسبت به سیاست و سیاستمداران، انتظار داشته باشد که مردم بریتانیا سنجاقک پرچمشان را به یقه زده و یا دانش آموزان هرروز با سرود ملی و سوگند وفاداری به ملکه و پرچم سر کلاس حاضر شوند.

روز بعد، نوبت روزنامه ها شد که بیرحمانه آنرا کوبیدند. یکی دو روزنامه نکته های جالب و مثبتی در این پیشنهادات یافتند، مثل تشویق شهروندان به انجام کارهای نیکو کارانه در شهر و محل زندگیشان و اینکه شهرداری ها به نیکوکار ترین شهروندان جایزه بدهد. ولی وسعت انتقادها و به مضحکه کشاندن کل ماجرا آنقدر بود که جایی برای بحث باقی نگذارد.

یک روزنامه هم قضیه را شخصی کرد و نوشت لرد گلد اسمیت که در مقام وزیرمشاور در امور حقوقی دولت تونی بلر، درغیاب حمایت و تائید شورای امنیت ، حمله به عراق راقانونی شناخت، در مقامی نیست که به مردم این دیار درس شهروند نمونه شدن بیاموزد.

ولی احتمالا مهلک ترین ضربه را احزاب سیاسی رقیب وارد کردند. نمایندگان این حزب ها درمجلس، یکی پس از دیگری، گفتند یکی از خصائل شهروند این جزیره بودن داشتن نگاهی محترمانه ولی همراه با تردید و گاه حتی شورشی به حکومت و سیاست و سیاست پیشگان است. شاید نوعی بد بینی، که هم مشوق و سازنده است و هم اینکه در این دیار شهروند نه رعیت است و نه برده مظاهر کشور و حکومت.

از این واکنش ها گذشته، دو نفر سوالی را مطرح کردند که تاکنون بدون پاسخ مانده است.؛ یکی رهبر جنبش جمهوری خواهان بریتانیا بود و دیگری یک دانش آموز. سوال این بود: اگر کسی حاضر به ادای سوگند وفاداری به مقام سلطنت نباشد چه اتفاقی خواهد افتاد؟

ایران و اسکاتلند!

"تشابه مواضع ایران و دولت محلی اسکاتلند در قبال موضوع های مختلف بین المللی، جمهوری اسلامی ایران را قادر می سازد تا بین روابط خود با انگلستان و اسکاتلند تمایز قائل شود".

رسول موحدیان سفیر ایران در بریتانیا
رسول موحدیان سفیر ایران در بریتانیا

با این جملات، و قدری بیشتر، رسول موحدیان، سفیر ایران در بریتانیا در رسانه های این جزیره خبر ساز شد و در ادینبورگ، پایتخت اسکاتلند واکنشهای مختلف و اغلب منفی برانگیخت.

آقای موحدیان که با روزنامه اسکاتلندی "اسکاتزمن" مصاحبه داشته، تشابه مواضع دو طرف را، از جمله در مخالفت دولت محلی اسکاتلند با حفظ و گسترش تسلیحات هسته ای در دنیا و جنگ عراق ذکر کرده و گفته اینگونه همفکری ها می تواند مایه گسترش روابط ایران با حزب ملی اسکاتلند شود.

جهت اطلاع دوستداران اسکاتلند این را اضافه کنم که آرمان اصلی حزب ملی اسکاتلند به رهبری آلکس سالمون،کسب استقلال این بخش شمالی از جزیره بریتانیا و جدایی کامل آن از پادشاهی متحد است.

واکنش اعضاء طیف سیاسی در اسکاتلند به سخنان سفیر ایران بیشتر حاکی از ناباوری بود تا اعتراض.

خود روزنامه اسکاتزمن هم از قول منبعی در دولت مرکزی در لندن نوشت، در آستانه پنجمین سالگرد جنگ عراق و با توجه به مخالفت حزب ملی اسکاتلند با آن اقدام دولت بریتانیا، انگیزه آقای موحدیان فقط می تواند بهره برداری سیاسی از این اختلاف نظر باشد.

زیر آسمان کبود

تا زمانیکه پایمان به فرنگستان نرسیده بود، از فرنگ رفته ها می شنیدیم که می گفتند آقا از نظم و ترتیب فرنگی ها چه بگیم که همه کارشان مرتب و از روی برنامه است، حتی جمع آوری آشغال و جارو کردن خیابان ها.

جاده سازی در یکی از خیابان های لندن
جاده سازی در یکی از خیابان های لندن

وقتی آمدیم به این دیار و دیدیم که چطور تو پیاده رو ها باید مواظب انواع چسبناک ها و چاله چوله ها بود، دوستان قدیمی گفتند منظور ما سوئیس بود نه لندن. وقتی بخت زیارت آنجا را هم پیدا کردیم، دیدیم کمتر چاله داره ولی هنوز باید مواظب کف کفش بود!

تجربه به من آموخته که کندن خیابان و پیاده روها ، گذشته از مواقع اضطراری، طرحی است زیر سر مقاطعه کاران تمام دنیا، و قبل از اینکه بگوئید وضع در دیارما با وضع در جزیره شما خیلی فرق داره نگاهی به ذیل بیاندازید.

آمار وزارت راه بریتانیا می گوید سال گذشته شرکت های خدمات عمومی، دو میلیون بار سطح زمین را کندند، که با احتساب مساحت این کشور می شود یک حفره در هر ۲۰۰ متر. شهرداری ها هم آمار خود را منتشر کرده اند که سهم هر یک از آنها از عملیات حفاری شرکت های آب و برق و تلفن و تلویزیون های کابلی ۱۲.۵۰۰ حفره در سطح جاده، خیابان و کوچه و پیاده روهای تحت حفاظت آنها است.

وزارت راه ، معلوم نیست برای چندمین بار، گفته که این وضع قابل تحمل نیست و خیال دارد به شهرداری ها اختیار صدور جواز کندن معابر عمومی بدهد که معلوم نیست لایه دیگری بر تشریفات و کاغذ بازی های اداری خواهد افزود یا از کندن اختیاری معابر کم خواهد کرد؟

تا نتیجه کار معلوم شود بد نیست شما هم از تعداد حفره های کوی و برزن محله تان آماری تهیه کنید.

 
 
در این جزیره در این جزیره
در این جزیره؛ DNA دعوا برسر ما لکیت
 
 
در این جزیره در این جزیره
شاهزاده و دربار در جنگ با طالبان!
 
 
در این جزیره در این جزیره
معمای خودکشی های زنجیره ای
 
 
. در این جزیره
یارانه برای رژیم لاغری!
 
 
. در این جزیره
جنجال بر سر انواع استراق سمع
 
 
. در این جزیره
پرهیز از کلمه رکود
 
 
. در این جزیره
رواج پیوند عضو و علاج کمبود داوطلب
 
 
مطالب مرتبط
آغاز صدارت گوردون براون
26 ژوئن, 2007 | جهان
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران