BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 15:43 گرينويچ - شنبه 22 مارس 2008 - 03 فروردین 1387
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
در این جزیره؛ بودجه ای که حلال مشکلات نشد
 

 
 
افزایش مالیات جاده برای خودروهای پرمصرف
افزایش مالیات جاده برای خودروهای پرمصرف
در این دیار و احتمالاً در تمام دنیا، وقتی دولت لایحه بودجه را به مجلس می برد، انتظار مردم از توماری طولانی، پر از آمار و ارقام و پیش بینی های خوش بینانه، کشف یک رمز است و بس، که بالاخره قرار هست وضع دخل ما بهتر بشود یا نه؟ لایحه امسال، حتی نمایندگان مجلس را هم گیج کرد، چه رسد به مردم.

این اولین بودجه آلیستر دارلینگ، وزیرجدید دارایی بود که پس از به صدارت رسیدن گوردون براون، جای او را پر کرده است.

از بخت بد، وزیر جدید از آغاز کار با بحران مالی روبرو شد که چندان ربطی به وضع اقتصاد بریتانیا نداشت، بحرانی که از تنزل سطح اندوخته و اعتبار چند بانک مسکن در آمریکا شروع شد و بتدریج گریبان چند بانک اروپایی را گرفت که به صورت اتکائی، مطالبات بانک های آمریکایی از بدهکاران آمریکایی را خریده بودند.

نتیجه آنکه، دولت بریتانیا اول مجبور شد یک بانک بزرگ مسکن این دیار را با صرف ده ها میلیارد پوند ملی کند ولی وقتی ارتعاشات بحران بانکی به کل بازار معاملات بورس سهام در جهان سرایت کرد، محاسبات و پیش بینی ها مختل شد و لایحه ای تنظیم شد که هم به نعل زد و هم به میخ.

در دفاع از لایحه بودجه، آلیستر دارلینگ، از یک طرف بر سلامت اقتصاد داخلی تاکید گذارد و از سوی دیگر مسائل در بازار و اقتصاد بین المللی را بر شمرد و گفت اقتصاد ملی از آن متأثر خواهد شد.

تعهد دولت جدید به مردم در اواخر سال گذشته، کمک به خانواده های کم درآمد در راستای ادامه سیاست ریشه کن کردن فقر در زندگی و رشد کودکان، افزایش کمک هزینه سوخت به سالمندان، گسترش خدمات درمان رایگان برای کوتاه کردن زمان انتظار برای درمان بیماری های خطرناک و دادن مشوق های مالی به هر خانواری بود که برای کاستن از تولید گازهای گلخانه ای و جلوگیری از گرمایش بیشتر جو زمین، خانه اش را به تکنولوژی جدید و پاک مجهز کند؛ مثل تولید نیرو از آفتاب و باد و عایق کردن جدار دیوارها برای صرفه جویی در گاز و برق.

دولت زیر فشارفعالان محیط زیست، حتی افزایش تعرفه بنزین و دوبرابر کردن مالیات جاده خودروهای پر مصرف و افزایش مالیات مسافرت هوایی را هم مد نظر داشت تا شاید از آن راه مردم را به استفاده بیشتر از راه آهن و اتوبوس ترغیب کند ولی در روز موعود، وزیر دارایی که با نفت بشکه ای صد دلار و افزایش مداوم بهای بنزین توسط شرکت های نفتی روبرو بود، افزایش تعرفه بنزین و بلیط هواپیما را به بعد موکول کرد و فقط مالیات جاده ای خودروهای پر مصرف را بالا برد.

آلیستر دارلینگ گفت اقتصاد بریتانیا زودتر و بهتر از رقیبان خود بحران جاری را پشت سر خواهد گذارد ولی آمار و ارقام اصلی در لایحه بودجه، گویای تصویر دیگری بود، از جمله تقلیل میزان پیش بینی شده رشد اقتصادی تا حدود ۷۵ صدم درصد و افزایش میزان استقراض دولت در چهار سال آینده تا میزان بیست میلیارد پوند ( نزدیک به چهل میلیارد دلار).

اما مسلماً در جهت بهبود تندرستی مردم و البته افزایش درآمد خزانه ملی از بعضی از عادت های ناپسند مردم، وزیر دارایی مالیات سیگار و دخانیات و مشروبات الکلی را در حدی کم سابقه بالا برد.

روز بعد از تسلیم لایحه بودجه، مفسران اقتصادی نتوانستند تصمیم بگیرند که دخل کی بیشتر و وضع کدام طبقه بدتر خواهد شد، این را می گویند هنر لایحه نویسی!

جنجال بر سر گرانترین طلاق

پل مک کارتنی، یکی از بیتل ها، گروه چهار نفری که چهل سال پیش موسیقی پاپ را در دنیا زیر و رو کرد و رکورد فروش صفحه موسیقی را شکست، این بار با ماجرای جنجالی طلاق ۲۴ میلیون پوندی اش از هدر میلز، رکورد تازه ای در انگلستان بجای گذاشت ولی خبرساز واقعی، قاضی دادگاه شد که همسر سابق پل مک کارتنی را خیالاتی و سودجو خواند و مطالباتش را مردود شناخت.

هدر میلز، همسر سابق پل مک کارتنی
هدر میلز، همسر سابق پل مک کارتنی پس از خروج از دادگاه، قاضی دادگاه او را زنی خیالاتی و حریص خواند که برای گرفتن سهم بزرگی از دارایی شوهرش داستانهای تخیلی تحویل دادگاه داد

هدر میلز که چهل سال دارد، اول مانکن مد بود ولی پانزده سال پیش در اثر حادثه اتومبیل در سن ۲۵ سالگی پای چپ خود را از دست داد و از آن پس بیشتربه فعالیت های نیکوکارانه مشغول شد و در یکی از همین مراسم در سال ۱۹۹۹ بود که با پل مک کارتنی که تازه از ملکه لقب سر گرفته بود آشنا شد و با وجود ۲۵ سال تفاوت سن به هم دل باختند و بعد از دو سال ازدواج کردند.

دیری نگذشت که با وجود یک فرزند، ازدواج به صخره خورد و بعد از متارکه، صحبت از طلاق شد و هدر میلز شرایط خود را برای موافقت با جدایی در فهرستی به دادگاه فرستاد؛ اقلام درشت آن از این قرار بود: نفقه: ۱۵۰ میلیون پوند؛ مقرری سالانه برای ادامه فعالیت های نیکوکارانه: ۶۲۷ هزار پوند؛ مقرری سالانه برای سفر و استراحت: نیم میلیون پوند و ... اقلام و مبالغی دیگر.

در اینکه سر پل مک کارتنی یکی از ثروتمندترین شهروندان این جزیره است حرفی نیست.

ثروت او بیش از نیم میلیارد پوند تخمین زده شده که می گویند هر روز نزدیک به چهارده هزار پوند به آن اضافه می شود؛ نیمی از این ثروت روزافزون از محل فروش موسیقی گروه بیتل هاست که ۳۵ سال بعد از پایان کارشان، هنوز طرفداران بی شماری دارند.

ولی قاضی دادگاه به جای صورت حساب ۱۲۵ میلیون پوندی خانم میلز، فقط ۲۵ میلیون آن را جایز دانست و تقاضاهای دیگر او، مثل انتقال سند مالکیت هفت باب مستغلات متعلق به سر پل را رد کرد.

قاضی دادگاه ضمن بی اساس خواندن بیشتر ادعاهای هدر میلز برای توجیه جبران درآمدهای از دست رفته به دلیل ازدواج با پل مک کارتنی، او را که تا پیش از جریان دادگاه انسانی نیکوکار شناخته شده بود، زنی خیالاتی و حریص خواند که برای گرفتن سهم بزرگی از دارایی شوهرش داستانهای تخیلی تحویل دادگاه داد.

از نکات جالب در قانون طلاق این دیار یکی این است که توافق پیش از ازدواج زوج درباره تقسیم ثروت مشترک، در هنگام طلاق، فاقد اعتبار حقوقی است و اگر تناسب بین مدت زندگی مشترک زوج با میزان ثروت خانواده به اثبات برسد، دادگاه جدا ازمسئولیت تأمین هزینه زندگی و تربیت فرزندان احتمالی، دارایی آنها را به تساوی تقسیم می کند ولی دراین مورد، قاضی دادگاه دو سال زندگی مشترک پل و هدر و نزدیک به دو سال متارکه پیش از طلاق را با درآمد و ثروت شوهر متناسب نیافت و به هدر میلز ۲۵ میلیون پوند بیشتر نداد.

پل مک کارتنی، یکی از اعضای گروه بیتل ها
پل مک کارتنی، یکی از اعضای گروه بیتل ها، پس از خروج از دادگاه

برای پل مک کارتنی که ازدواج اول او سی سال ادامه داشت و به علت درگذشت همسرش در اثر بیماری سرطان تنها شده بود، ازدواج دوم کم دوام و جنجالی و پرهزینه از آب درآمد که البته در مقایسه با ثروت سرشار این بیتل سابق، رقم غیرقابل جبرانی نیست ولی فردای صدور حکم دادگاه، رسانه ها از قول مردم گفتند و نوشتند که این ماجرا برای ملتی که درآمد ۹۹ درصد مردمانش در تمام طول عمر به نزدیکی چنین ارقامی نمی رسد، دانستنش چه فایده ای دارد؟

ولی از من به شما، این شکایت ها را باور نکنید؛ مردم این جزیره شیفته خبرهای مربوط به ریز زندگی خصوصی و مسائل خانوادگی و اختلافات مالی از ما بهترانند.

فواید پنهان پیوند عضو

شریل جانسون، مادر ۳۷ ساله ای که سه سال برای عمل پیوند کلیه صبر کرد و وقتی شش سال پیش کلیه ای مناسب پیدا شد و به او پیوند زدند، بدنش آن را نپذیرفت، باقیمانده امیدی را هم که به ماندن و بخت مشاهده بزرگ شدن پسر چهارده ساله اش داشت از دست داد.

تا اینکه یک سال پیش، پزشکان به شریل مژده دادند که کلیه مناسب دیگری پیدا شده است.

عمل پیوند به خوبی و خوشی انجام و خانم جانسون راهی خانه شد ولی دیری نگذشت که پسرش که حالا نوجوانی شانزده ساله شده متوجه تغیراتی در اخلاق ورفتار مادرش شد؛ مادری که آرام و صبور بود حالا سر هیچ و پوچ داد می زد و به پسرش پرخاش می کرد.

کلیه
اختلاف نظر درباره احتمال انتقال رفتار انسان از کلیه پیوندی به گیرنده

عاقبت روزی فرزند به خود جرأت داد و به مادر گفت که از روزی که صاحب کلیه پیوندی شدی اخلاق و رفتارت خیلی بدتر شده، حتماً آن را از آن مردی که کلیه اش را صاحب شده ای به ارث بردی!

شریل از این حرف ناراحت که نمی شود هیچ، از خدا خواسته به تغییر خلق و خوی خود اعتراف می کند تا راز مهمتری را فاش کند.

شریل که تا قبل از بیماری کلیه، کارمند باشگاه فوتبال شهر کوچک پرستون بود، تمام عمر مشتری پر و پا قرص رمانهای عشقی و به اصطلاح " آبگوشتی" بود، از آن داستانهایی که با شرح عروسی باشکوه دو دلداده و صلح و دوستی در جهان به صفحه آخرش می رسید.

راز شریل این بود که از وقتی که صاحب کلیه تازه شده، رغبت خواندن این جور داستان ها را نداشته، درعوض، شیفته آثار نویسندگانی مثل داستایفسکی و جین آوستین شده و مطمئن است که این سلیقه ادبی همان مردی بوده که کلیه اش به او عمر تازه ای بخشیده و از این تغییر سلیقه اصلا ناراضی نیست.

تجربه شریل، بحث با سابقه ای را دوباره زنده کرد که مدتی است بین پژوهشگران آمریکایی و بریتانیایی جریان داشته است، دانشوران آمریکایی پیرو نظریه ای اند که اسمش را گذاشته اند "پدیده حافظه سلولی" که در مواردی مثل پیوند کلیه شریل از عضو پیوندی به گیرنده منتقل می شود.

پژوهشگران در این دیار اگرچه امکان انتقال رفتاری یا سلیقه ای را در پیوند عضو رد نمی کنند ولی می گویند برای اطمینان از وجود چنین پدیده ای به شواهد علمی بیشتری نیاز دارند.

در این میان، شریل جانسون گفته دلیل تغییر در رفتار و سلیقه ادبی من هرچه باشد، موضوع مهمتر آن است که زنده ام و می توانم شاهد بزرگ شدن پسرم باشم.

... و با این خبر مسرت بخش، سال نو خورشیدی مبارکتان باد.

 
 
الیزابت دوم، ملکه بریتانیا در این جزیره
تابعیت یا شهروندی!
 
 
در این جزیره در این جزیره
DNA دعوا برسر ما لکیت
 
 
در این جزیره در این جزیره
شاهزاده و دربار در جنگ با طالبان!
 
 
در این جزیره در این جزیره
معمای خودکشی های زنجیره ای
 
 
. در این جزیره
یارانه برای رژیم لاغری!
 
 
. در این جزیره
جنجال بر سر انواع استراق سمع
 
 
. در این جزیره
پرهیز از کلمه رکود
 
 
مطالب مرتبط
آغاز صدارت گوردون براون
26 ژوئن, 2007 | جهان
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران