http://www.bbcpersian.com

21:19 گرينويچ - جمعه 28 مارس 2008 - 09 فروردین 1387

زیمبابوه؛ در آستانه تغییرات؟

انتخابات روز شنبه (29 مارس) در زیمبابوه شاید برای مردم این کشور مهیج ترین انتخابات از 28 سال پیش یعنی از زمانی که رابرت موگابه به قدرت رسید، تاکنون باشد.

برای اولین بار در هشت سال گذشته یعنی از زمانی که گروههای مخالف در زیمبابوه متشکل شدند، تبلیغات این دوره انتخاباتی بطور کل در کشور با آرامش همراه بوده است.

در همین چارچوب، نامزدهای انتخاباتی مخالف آقای موگابه توانسته اند در مناطق غیر شهری، جاییکه اکثریت رای دهندگان سکونت دارند، به تبلیغات بپردازند.

همچنین علیرغم انتخابات گذشته شبه نظامیان حامی آقای موگابه با نیروهای مخالف در کشور، درگیری پیدا نکرده اند.

شاید دلیل این امر حضور نامزدی از داخل حزب حاکم "زانو پی اف" باشد.

سیمبا ماکونی، وزیر دارایی سابق زیمبابوه، هم از سوی حامیان زانو پی اف و هم از سوی طرفداران احزاب مخالف کشور، مورد احترام است.

برخی معتقدند که آقای ماکونی دیر به عرصه رقابتهای انتخاباتی پا گذاشته است و به همین دلیل شانس واقعی زیادی برای پیروزی ندارد.

همین ناظران معتقدند که مورگان چانگیرای، رهبر مخالفان، رقیب اصلی آقای موگابه در انتخابات است.

اما هنگامی که آقای ماکونی شش هفته پیش اعلام کرد که بصورت مستقل در انتخابات شرکت خواهد کرد، جوی از هیجان ایجاد شد. با این تحول بسیاری که امیدی به نتیجه انتخابات نداشتند، با هیجان از این تحول استقبال کردند.

یک ساکن حراره، پایتخت زیمبابوه، به سایت انگلیسی بی بی سی گفت: "او (ماکونی) چهره جدیدی در انتخابات است."

برای پیروزی در انتخابات به 50 درصد آرا نیاز است و به این ترتیب احتمال کشیده شدن انتخابات به دور بعدی وجود دارد.

برخی از مردم زیمبابوه که با شک و ترتیب به تحولات نگاه می کنند بر این عقیده هستند که آقای موگابه که برای در قدرت ماندن دست به هرکاری می زند، برای ایجاد تفرقه در صفوف مخالفان، از آقای ماکونی استفاده کرده است.

اما برخی در عین حال معتقدند که حضور آقای ماکونی در انتخابات، باعث ایجاد تفرقه در حزب حاکم زانو پی اف می شود.

در همین حال جان ماکومبه، تحلیلگر سیاسی، به بی بی سی گفت که 50 تا 60 درصد رای دهندگان غیر شهری و حامی حزب زانو پی اف به آقای ماکونی رای می دهند.

حامیان آقای ماکونی می گویند که اکثریت اعضای ارشد حزب زانو پی اف مخفیانه از آقای ماکونی حمایت کرده اند؛ البته تا کنون فقط یک مقام ارشد حزب رسما از آقای ماکونی حمایت کرده است.

از سوی دیگر آقای چانگیرای، رهبر مخالفان، در طول رقابتهای انتخاباتی بیشترین تعداد مردم را در تبلیغات بسوی خود جذب کرده است.

اما البته این بدان مفهوم نیست که در روز رای گیری او بیشترین تعداد رای دهندگان را بخود جذب کند.

نتیجه انتخابات

یک تحلیلگر زیمبابوه ای به بی بی سی گفت: "موضوع این نیست که چه کسی رای می دهد. موضوع این است که چه کسی آرا را می شمارد و نتیجه را اعلام می کند."

آقای چانگیرای فهرست بلندی از شکایتهای انتخاباتی را ارایه داده است. او از این ترس دارد که کمیسیون انتخاباتی کشور تحت تاثیر حزب حاکم قرار گیرد.

اما دولت ادعاها مبنی بر اینکه تلاش دارد تا در انتخابات دست کاری کند را رد کرده است.

جان ماکومبه، تحلیلگر سیاسی، می گوید که افسران ارشد ارتش و سازمان اطلاعات مرکزی زیمبابوه از آقای ماکونی حمایت می کنند و بنابر این ممکن است اجازه دستکاری در انتخابات به نفع آقای موگابه را ندهند.

به گفته آقای ماکومبه "سوال این نیست که آیا آقای موگابه تلاش خواهد کرد تا در انتخابات دستکاری کند، بلکه سوال این است که آیا او اجازه این کار را خواهد داشت یا نه."

برخی چشم انداز پس از انتخابات در زیمباوه را خشونتهای سیاسی مانند آنچه در کنیا پس از انتخابات در آن کشور رخ داد، می بینند.

دولت اعتراضها را در گذشته به راحتی و با توجه به وفاداری نیروهای امنیتی سرکوب کرده است.

اما با توجه به وخیم شدن اوضاع اقتصادی به نظر نمی رسد که دولت بتواند دیگر بر روی این وفاداری حساب چندانی بکند.