BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 18:11 گرينويچ - چهارشنبه 02 آوريل 2008 - 14 فروردین 1387
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
شکست حزب حاکم در انتخابات پارلمانی زیمبابوه
 
رابرت موگابه
آقای موگابه از زمان استقلال زیمبابوه در سال 1980 تا کنون زمام امور این کشور را در دست دارد
حزب حاکم زانو - پی اف به رهبری رابرت موگابه در زیمبابوه برای اولین بار اکثریت پارلمانی را از زمان استقلال این کشور از دست داده است.

نتایج رسمی انتخابات پارلمانی نشان می دهد که احزاب مخالف، بیش از نیمی از کرسی های پارلمانی را از آن خود کرده اند که در این میان حزب مخالف جنبش برای تغییرات دموکراتیک، بیشترین رای را به دست آورده است.

خبرنگار بی بی سی در هراره می گوید که اگر چه این اتفاق، رویداد مهمی به حساب می آید اما قدرت اصلی در زیمبابوه در دستان رئیس جمهور است.

هنوز نتیجه انتخابات ریاست جمهوری اعلام نشده، اگر چه هر دو انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی همزمان چهار روز پیش برگزار شده است.

پیش از این حزب مخالف جنبش برای تغییرات دموکراتیک در زیمبابوه در یک کنفرانس خبری در هراره، پایتخت این کشور، برآورد خود را از نتایح انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی منتشر کرد.

تندایی بیتی، دبیر کل این حزب می گوید که مورگان چانگیرای، رهبر حزب مخالف جنبش برای تغییرات دموکراتیک اندکی بیش از پنجاه درصد آرا را به خود اختصاص داده است.

به گفته این حزب، رابرت موگابه، رئیس جمهور فعلی حدود 44 درصد آرا را کسب کرده است. این در حالی است که برایت ماتونگا، یک وزیر دوبت زیمبابوه در مصاحبه با بی بی سی، ادعای پیروزی مخالفان را رد کرده و آن را یک آرزو نامیده است. او کناره‌گیری رابرت موگابه را رد کرد و به مخالفان هشدار داد که ارتش و پلیس را تحریک نکنند.

دبیر کل حزب مخالف دولت در کنفرانس مطبوعاتی خود گفت که با توجه به این آمار، آقای چانگیرای باید برنده انتخابات ریاست جمهوری اعلام شود.

پیش از این روزنامه دولتی هرالد چاپ هراره طی خبری خاطرنشان کرده بود که رابرت موگابه احتمالا در این انتخابات به پیروزی دست نیافته است. این برای اولین بار است که یک رسانه تحت کنترل دولت، چنین خبری را منتشر می کند.

این روزنامه در عین حال نوشت که هیچ یک از کاندیداها نتوانسته اند حد نصاب رای برای پیروزی در انتخابات در دور اول را به دست آورند و احتمال دارد که انتخابات به دور دوم کشیده شود. گزارش این روزنامه رسما تایید یا تکذیب نشده است.

این نخستین اشاره به احتمال دو مرحله ای شدن انتخابات زیمبابوه در یک نهاد وابسته به دولت این کشور است و در صورتی که این خبر صحت داشته باشد، می توان آن را نوعی شکست برای آقای موگابه محسوب کرد.

پیشتر، مورگان چانگیرای، رهبر حزب جنبش برای تغییرات دموکراتیک، در نخستین اظهارات عمومی خود پس از رای گیری در انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری زیمبابوه در روز شنبه، از کمیسیون انتخابات خواست در انتشار نتیجه رسمی انتخابات بیش از این تاخیر نکند و این نتایج را طی روز چهارشنبه اعلام دارد.

نتایجی که این حزب به دست آورده بر اساس ارقامی محاسبه شده است که پس از تکمیل شمارش آرا در هر یک از مراکز رای گیری، در برگه هایی ثبت و در بیرون از این مراکز نصب می شود.

وجود اختلاف چشمگیر بین نتایج محاسبه شده توسط حزب مخالف با ارقامی که کمیسیون انتخابات اعلام خواهد داشت باعث بروز تردید نسبت به صحت نتیجه رسمی این انتخابات خواهد شد و می تواند واکنش خشونت آمیز مخالفان دولت و نا آرامی در این کشور را به دنبال داشته باشد.

چانگیرای تهدید کرده است که نتایج انتخابات را منتشر کند

آقای چانگیرای مجددا تاکید کرد که نسبت به پیروزی حزب جنبش برای تغییرات دموکراتیک در انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری اطمینان کامل دارد و از کمیسیون انتخابات خواست با انتشار نتیجه رای گیری، به گمانه زنی های کنونی خاتمه دهد.

وی این انتخابات را نقطه عطفی در تاریخ زیمبابوه توصیف کرد و گفت که تا زمانی که نتیجه رسمی رای گیری انتشار نیافته، خود را برنده نهایی انتخابات اعلام نخواهد داشت.

در دوره قبلی انتخابات ریاست جمهوری زیمبابوه، که با اتهام غیر منصفانه بودن و تقلب همراه بود، اعلام شد که آقای چانگیرای با 42 درصد آرا از رابرت موگابه، رئیس جمهور که گفته می شد 56 درصد آرا را کسب کرده، شکست خورده است.

همچنین، در انتخابات قبلی پارلمانی، حزب حاکم زانو - پی اف اکثر کرسی ها را در مجلس نمایندگان نصیب خود کرد در حالیکه مخالفان دولت نتایج آن انتخابات را نیز مردود می دانستند.

سیاست داخلی و خارجی رابرت موگابه در سال های اخیر باعث بحرانی شدن شرایط اقتصادی زیمبابوه شده به نحوی که نرخ تورم به شدت افزایش یافته و بیکاری و کمبود بسیاری از کالاها به گسترش فقر و بیماری را در پی داشته است.

در انتظار نتیجه انتخابات

بسیاری از ناظران بر این باورند که در صورتی که در انتخابات اخیر تقلبی صورت نگیرد، رابرت موگابه، که هشتاد و چهار سال سن دارد، ناچار خواهد شد از مقام ریاست جمهوری کناره کند.

روز شنبه این هفته، رای گیری برای انتخاب رئیس جمهور و اعضای مجلس نمایندگان و اعضای انتخابی مجلس سنای زیمبابوه به صورت همزمان برگزار شد در حالیکه رقابت اصلی در این انتخابات بین حزب حاکم زانو - پی اف (جبهه میهنی) و جنبش برای تغییرات دموکراتیک جریان داشت.

به گفته مخالفان رابرت موگابه شرایط ناگوار اقتصادی و سختگیریهای سیاسی باعث شده تا بسیاری از رای دهندگان از نامزدهای مخالف دولت حمایت کنند

این انتخابات با شرکت گسترده رای دهندگان برگزار شد و به گفته مخالفان رابرت موگابه، شرایط ناگوار اقتصادی و سختگیری های سیاسی در این کشور باعث شده تا بسیاری از رای دهندگان از نامزدهای مخالف حمایت کنند.

در حالیکه انتظار می رفت نتایج انتخابات ساعاتی پس از خاتمه رای گیری انتشار یابد، کمیسیون انتخابات تا کنون این نتایج را منتشر نکرده و کثرت آرا و همزمانی انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی را دلیل این تاخیر اعلام داشته است.

تعلل در انتشار نتیجه رای گیری باعث بروز سوء ظن در این زمینه شده است که آقای موگابه، که از زمان استقلال زیمبابوه در سال 1980 تا کنون زمام امور این کشور را در دست داشته، در صدد است بار دیگر با دست زدن به تقلب، خود را برنده انتخابات اعلام دارد.

احزاب مخالف گفته اند که ممکن است دولت برای واقعی جلوه دادن نتیجه انتخابات به اقداماتی دست بزند و از جمله ادعا کند که نسبت به انتخابات قبلی، حزب حاکم با اکثریت کمتری به پیروزی دست یافته است.

طرفداران رابرت موگابه
رابرت موگابه به تلاش برای دستکاری در نتیجه این انتخابات نیز متهم شده است

خودداری کمیسیون انتخاباتی از انتشار نتیجه رای گیری باعث رواج شایعات گوناگونی شده است و از جمله، در روزهای اخیر گفته می شد که رابرت موگابه در این انتخابات شکست خورده اما مقامات ارشد نظامی و امنیتی زیمبابوه از قبول برنده این انتخابات به عنوان رئیس جمهور جدید خودداری می ورزند.

براساس این شایعات، آقای موگابه شرایطی را برای تفویض قدرت به آقای چانگیرای تعیین کرده تا به شکلی محترمانه از قدرت کنار رود و مقامات نظامی و امنیتی نیز خواستار دریافت تضمین هایی در مورد مصونیت قضایی خود در دولت آینده شده اند و بین دولت و مخالفان در این زمینه مذاکراتی در جریان بوده است.

مقامات دولتی و رهبر حزب جنبش برای تغییرات دموکراتیک این شایعات را تکذیب کرده اند.

وضعیت ابهام آمیز کنون باعث بروز تشنج و نگرانی در مورد احتمال بروز خشونت و درگیری در زیمبابوه شده است هر چند به گفته خبرنگارانی که اجازه پوشش خبری انتخابات را یافته اند، در حال حاضر اوضاع این کشور آرام است.

 
 
پرچم زیمبابوه انتخابات زیمبابوه
زیمبابوه؛ در آستانه تغییرات؟
 
 
انتخابات زیمبابوه ویدیو
آغاز انتخابات عمومی در زیمبابوه
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران