BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 13:36 گرينويچ - شنبه 05 آوريل 2008 - 17 فروردین 1387
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
بستن سری که درد نمی کند... !
 

 
 
جکی اسمیت، وزیر کشور بریتانیا
جکی اسمیت، وزیر کشور بریتانیا
با وجود ابراز تردید جمعی از قضات و پلیس نسبت به ضرورت افزایش مدت بازداشت بدون اتهام افراد به ظن دخالت در فعالیت های تروریستی از 28 به 42 روز، و مخالفت حزب های اقلیت در مجلس با آن، لایحه مبارزه با تروریسم در زمانی وارد شور دوم شده است که تعداد مخالفان در صف حزب دولت هم رو به افزایش گذاشته است.

در میان دموکراسی های غربی، هیچ کشوری مثل بریتانیا نیست که حق بازداشت طولانی افراد، بدون وارد آوردن اتهام داشته باشد. قوانین جدیدی که بعد از حملات تروریستی سال 2005 در لندن، و کشف گروه های تروریستی در چند سال اخیر به تصویب رسید، به عقیده بسیاری از کارشناسان و سیاستمداران، به اندازه کافی به پلیس و نهاد های امنیتی فرصت تحقیق و پیگیری می دهد که افراد بازداشتی را یا آزاد کنند و یا متهم.

مهلت چهار هفته ای فعلی، در مقایسه با 2 روز در ایالات متحده آمریکا و کمتر از 10 روز در بیشتر کشور های اروپایی، به آسانی قابل دفاع نیست چه رسد به رساندن آن به 6 هفته که در لایحه جدید دولت پیش بینی شده است.

خانم جکی اسمیت، وزیر کشور بریتانیا در دفاع از لایحه خود، به ویژگی خطر فعالیت های تروریستی از طرف گروه های افراطی مسلمان در بریتانیا اشاره دارد؛ به عبارت دیگر، وجود هزاران مسلمان بومی در این دیار که یا دارای عقاید افراطی ضد غربی هستند و یا مستعد پذیرفتن اینگونه تبلیغات افراطی.

هفته پیش، محاکمه 8 جوان مسلمان اهل این کشور در لندن آغاز شد که 2 سال پیش دستگیر شدند. اتهام آنها توطئه برای انجام انفجارهای انتحاری در 7 هواپیمای مسافری در حین پرواز بین لندن و آمریکای شمالی است. توطئه ای که، به ادعای نماینده دادستان در دادگاه، اگرتحقق می یافت، ابعاد تلفات انسانی آن با حملات 11 سپتامبر 2001 در نیویورک قابل مقایسه می بود. این اتهام را هر 8 متهم رد می کنند.

دولت بریتانیا با اتکا به موفقیت نهاد های آگاهی در ردگیری و کشف اینگونه سلول های افراطی بومی و اشاره به پیش بینی قبلی مقامات امنیتی که وقوع نوعی حملات تروریستی در این دیار، در زمانی در آینده "حتمی" است، برخورداری از مهلت 6 هفته ای برای بازپرسی را ضروری می داند.

در پاسخ، مخالفان این لایحه، که گفته شده حتی در وزارت دادگستری و دفتر حقوقی دولت هم تعدادشان کم نیست، بازداشت 6 هفته ای بدون اتهام را هم غیر ضروری می دانند و هم نوعی زندان بدون حکم قانونی. در جریان شور مجلس عوام، دیوید کامرون، رهبر حزب اصلی اقلیت، با اشاره به سوابق پرونده های مشابه، گفت آمار نشان می دهد که بیشتر شهروندانی که بر اساس قانون جاری بازداشت شده بودند، بدون اتهام آزاد شده، و آن افرادی هم که به ارتکاب جرمی متهم شده اند، تحقیق درباره اعمالشان نیازی به 28 روز نداشت، و از وزیر کشور که در مقابلش نشسته بود پرسید ضرورت تعمیم آن به 42 روز در چیست؟

در پایان شور دوم مجلس معلوم شد که شمار قابل توجهی از نمایندگان حزب حاکم کارگر هم 42 روز بازداشت را قابل توجیه نیافته و به ناظم فراکسیون پارلمانی حزب گفته اند که احتمالا علیه لایحه رای خواند داد. و وقتی معلوم شد که سر کنت مک دونالد، وزیر مشاور در امور حقوقی دولت هم آنرا غیر ضروری دیده، در پایان هفته این سئوال به میان آمد که گوردون براون، نخست وزیر تا چه اندازه حاضر است بر سر 14 روز بازداشت بیشتر دست به قمار سیاسی بزند.

آقا... ما رو میگین؟

پلیس لندن
پلیس لندن در حال حمله به چند هدف که مظنون به پولشویی هستند

چند سالی است که با هر ایرانی که برخورد می کنم و صحبت از دوران تحصیل میشه، می شنوم که همه آنها در دبستان و دبیرستان شاگرد اول بوده اند. اما آنهائیکه همیشه شاگرد ممتاز و محبوب رئیس و ناظم مدرسه و معلم ها نبوده اند، باید با تیتر بالا آشنا باشند؛ روزی که درس را بلد نیستی و خدا خدا میکنی که معلم تو را صدا نکنه و سعی میکنی پشت سر نفر جلویی قایم بشی که ... ناگهان اسم خودت را میشنوی. در آنموقع است که جمله بالا غیر ارادی ادا میشه! حالا حکایت غافلگیر شدن بریتانیا از دیدن نام خود در گزارشی درباره رواج پول شویی است!

وقتی در آخرین گزارش وزارت امور خارجه آمریکا درباره مراکز بین المللی پول شویی، نام بریتانیا، کشوری که یکی از پیشگامان مبارزه با فساد و معاملات پنهانی در مراکزمالی بوده، در کنار افغانستان، کلمبیا، روسیه، دوبی و پاناما درآمد، حتما نمونه انگلیسی همین واکنش غیر ارادی در چند اداره دولتی در این جزیره شنیده شد!

دفتر مبارزه با قاچاق بین المللی مواد مخدر در وزارت امور خارجه آمریکا، درگزارش خود، هم از اقدام مشترک بانکهای این دیار برای کنترل پولشویی توسط تبهکاران و قاچاقچیان بین المللی قدردانی کرده، وهم می گوید هرسال بالغ بر 15 میلیارد پوند ( 30 میلیارد دلار) در بازارهای پولی بریتانیا پولشویی می شود. رقمی کلان که یکی از معدود عواقب منفی موفقیت بازار لندن در جلب ارز و سرمایه خارجی است.

آژانس مبارزه با تبهکاران بین المللی در پلیس اسکاتلند یارد، علت در تور نیافتادن خیلی از قاچاقچیان مواد مخدر در آسیا و آمریکای جنوبی را تغیر دائمی راه و روش پولشویی آنها می داند که قاچاق پول نقد، جعل کارت اعتباری، نفوذ در قمارخانه ها و اجیر کردن بعضی صرافی ها از رایج ترین آنهاست.

در گزارش دولت آمریکا، این جزیره بیشتر به این دلیل در فهرست پنجاه مرکزاصلی پول شویی دنیا قرار گرفته که بزرگترین قطب جذب کننده و فروش هروئین افغانستان و کوکائین آمریکای جنوبی در اروپا است. پلیس آگاهی اسکاتلند یارد می گوید برخلاف معاملات کلان و نقد بین باند های قاچاقچی و تبهکاران بین المللی که با اسکناسهای درشت انجام می گیرد و ردیابی آن آسان تر است، پول نقد حاصل از معاملات خیابانی مواد مخدر هم کلان است و هم بیشتر بصورت اسکناس های ریز که کار تعقیب مسیر قاچاق آنرا دشوار تر می کند.

این همه وقت و خرج برای هیچ؟

محمد فاید
شش ماه تحقیق و تفحص در پیرامون ادعای محمد فاید، سرمایه دار مصری درنهایت تمام شد

شش ماه تحقیق و تفحص در پیرامون ادعای محمد فاید، سرمایه دار مصری که مرگ 10 سال پیش پرنسس دایانا، و پسرش، دودی فاید در پاریس، در اثر یک حادثه ساده رانندگی نبوده بلکه توطئه ای بود به دست سرویس های امنیتی این کشور در تبانی با پرنس فیلیپ، همسر ملکه بریتانیا، تا مبادا همسر سابق ولیعهد بریتانیا و مادر پرنس ویلیام، ولیعهد آتی این دیار با یک مسلمان مصری ازدواج کند.عاقبت به پایان رسید.

لرد اسکات بیکر، قاضی دیوان عالی و رئیس این جلسات طولانی و پرخرج، برای تفهیم توصیه حقوقی خود به هیات منصفه از آنچه که در این شش ماه دید و شنید و خواند، آب پاکی را روی دست همه ریخت و اول از همه ادعای محمد فاید را کاملا بی اساس خواند و بعد شماری از شهود، از جمله پل بارل، سر پیشخدمت سابق پرنسس دایانا را دروغگو توصیف کرد، و عاقبت گفت در این 6 ماه هیچ دلیل یا مدرکی مشاهده نکرد که علت مرگ دلخراش دو دلداده را چیزی بجز یک حادثه رانندگی در اثر سرعت زیاد خودرو آنها تشخیص دهد، حادثه ای که مصرف مشروبات الکلی توسط راننده دودی فاید در شب حادثه در آن بی تاثیر نبود.

راهنمایی حقوقی لرد اسکات به هیات منصفه، اگرچه منطقی و مبتنی بر مستندات جمع آوری شده در طول ششماه جلسات دادگاه تحقیق بود، ولی یک نکته را بر همه روشن ساخت که صرف میلیونها پوند بیت المال و شنیدن مکرر نظرات و مشاهدات ده ها نفر از فامیل و دوست و آشنا و خدمه درباره عمق روابط دایانا و دودی فاید، وعقیده اعضاء خانواده سلطنتی بریتانیا درباره امکان ازدواج آنها، و بعد شرایطی که به مرگ این زوج در پاریس منجر شد، به همان نتیجه رسید که دو بار تحقیقات رسمی و طولانی در بریتانیا و فرانسه در 10 سال گذشته رسیده بود. شاید تنها خاصیت اینهمه زحمت و خرج این بود که به همه بگویند هر شهروندی هم حق شکایت دارد و هم دادخواهی. حتی اگر شکایت از شوهر ملکه و دستگاه های امنیتی کشور باشد.

هیات منصفه هم چنان مشغول شور است و رای آنهاهرچه باشد، نظر رسانه های این دیار از حالا صادر شده است: اتلاف وقت و پول بندگان خدا!

 
 
هدر میلز در این جزیره
بودجه ای که حلال مشکلات نشد
 
 
الیزابت دوم، ملکه بریتانیا در این جزیره
تابعیت یا شهروندی!
 
 
در این جزیره در این جزیره
DNA دعوا برسر ما لکیت
 
 
در این جزیره در این جزیره
شاهزاده و دربار در جنگ با طالبان!
 
 
در این جزیره در این جزیره
معمای خودکشی های زنجیره ای
 
 
. در این جزیره
یارانه برای رژیم لاغری!
 
 
. در این جزیره
جنجال بر سر انواع استراق سمع
 
 
مطالب مرتبط
آغاز صدارت گوردون براون
26 ژوئن, 2007 | جهان
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران