BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 17:51 گرينويچ - يکشنبه 13 آوريل 2008 - 25 فروردین 1387
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
در جستجوی اکسیر خوشبختی...!
 

 
 
خودرو
هارولد مک میلن (نخست وزیر دهه 50 در بریتانیا): "هیچوقت اینقدرخوش و مرفه نبودید"

با وجود دو برابر شدن درآمد شخصی شهروندان این دیار در عرض 20 سال، اکثر آنها چندان مطمئن نیستند که احساس خوشبختی بیشتری می کنند. تردیدی بی موقع که با پیش بینی نومید کننده صندوق بین المللی پول درباره افت رشد اقتصادی در بریتانیا همزمان شده است. ولی اگر رفاه مالی خوشبختی نمی اورد، پس اینهمه دوندگی برای رسیدن به چیست؟

جدید ترین گزارش مرکز سرشماری این دیار مملو از اطلاعات غیر منتظره از تغیرات سریع اجتماعی و شیوه زندگی مردم است؛ از ازدواج و طلاق تا رژیم غذایی و احساس مسئولیت نسبت به گرمایش جو زمین.

مقیاس تاریخی اندازه گیری رفاه و خوشبختی در این جزیره به اوایل دهه 1950 و این گفته معروف هارولد مک میلن، نخست وزیر آن سال ها باز می گردد که وقتی جیره بندی سال های جنگ برچیده شد و جوان ها به مد و موسیقی راک اند رل روی آوردند، روزی به مردم گفت "هیچوقت اینقدرخوش و مرفه نبودید" که با توجه به سختی ها و خرابی های سال های جنگ، ادعای بی جایی نبود. ولی گزارش تازه مرکز سرشماری نشان داده که، دست کم در این دیار، بین رفاه و خوشبختی ارتباط مستقیمی وجود ندارد.

60 سال پیش، روزی که جیره بندی مواد غذایی برچیده شد و مردم توانستند آزادانه تخم مرغ و آرد و گوشت بخرند، در خیابان ها جشن و سرور برپا شد، ولی امروز که سوپر مارکت های زنجیره ای هفته ای هفت روز و سالی 12 ماه انواع و اقسام مواد تازه و پخته و منجمد را از چهار گوشه دنیا را با قیمتی مناسب در اختیار همه می گذارند، همین مردم به آمار گیر ها می گویند که نمی دانند چرا احساس خوشبختی نمی کنند!

به موازات افزایش طول عمر و درآمد و قدرت خرید مردم، در این گزارش می بینیم که موارد ازدواج، هر سال کمتر و شمار طلاق بیشتر شده و همزمان، تعداد مادران مجرد به مرز 25 درصد خانوارها رسیده است. نسل جوان تر، آینده نگری و پس انداز برای روز مبادا را فکری کهنه شناخته ولی درعوض از مقروض کردن خود تا سرحد ورشکستگی باکی به دل راه نمی دهد.

"ثروت واقعی، احساس خوشبختی کردن است، ولی نه به معنای داشتن مال و منال"

نکته جالب دیگر در این گزارش 234 صفحه ای، محافظه کار تر شدن مردم در روابط خصوصی شان است. با کمرنگ تر شدن مقام اجتماعی ازدواج و تشکیل خانواده، طبیعی می بود اگر شاهد گسترش روابط جنسی آزاد باشیم. ولی نیمی از جوانان زیر 20 سال می گویند که شده حتی یک سال را بدون داشتن روابط جنسی گذرانده باشند، بزرگترهای مجرد هم گفته اند که سال ها فقط با یک نفر رابطه عاشقانه داشته اند.

در همین حال، بعضی از متفکرین هم وارد بحث شدند و گفتند نگران نباشید که خوشبختی سرمایه اصلی زندگی است و نه ثروت . چند جامعه شناس هم استفاده از واژه خوشبختی را وارد ندانسته و گفتند برای توصیف بهتر و دقیق تر احساسی که مردم از رفاه مالی دارند، باید ازعباراتی مثل موفقیت، رضایت و دست یافتن به مقصود استفاده کرد!

در تحلیل گزارش مرکز سرشماری، پرفسور آ.س گری لینگ، صاحب کرسی فلسفه در دانشگاه لندن، در روزنامه دیلی تلگراف مقاله ای نوشت و آنرا با این جملات درباره رابطه بین ثروت و خوشبختی به پایان برد: " ثروت واقعی، احساس خوشبختی کردن است، ولی نه به معنای داشتن مال و منال. خوشبختی واقعی مثل پول شمردنی نیست، حس کردنی است. وبرای کسی از این حس برخوردار است مهم نیست که همیشه ثابت و یکسان نباشد. مهم داشتن آن است."

و تا آمدیم عمق این تعریف فلسفی از خوشبختی را مزه مزه کنیم، صندوق بین المللی پول به بریتانیا گوشزد کرد که هم دولت و هم مردم باید کمربندها را سفت تر کنند که دورنمای اقتصادی این جزیره زیاد تعریفی ندارد.

تبعیض جنسی یا بزرگداشت ادبی؟

در سیزدهمین سال تاسیس جایزه ادبی " اورنج" برای نویسندگان زن که به زبان انگلیسی می نویسند، یک نویسنده مرد آنرا تبعیضی غیر قابل دفاع به سود زنان خوانده و گفته باید منحل شود.

تیم لات، که در سال 2000 جایزه معروف " وایت برد" برای بهترین کتاب در بخش "اولین رمان" نویسندگان نو ظهور را ربود، می گوید می دانم که برخی مرا به باد انتقاد خواهند گرفت ولی خیلی از نویسندگان دیگر، اگرچه نظرشان را علنی نکرده اند ولی با من هم عقیده هستند که اختصاص دادن یک جایزه 30 هزار پوندی فقط برای نویسندگان زن، هم بی انصافی است و هم در این دوره زمانه مسخره !

امسال، کارهای 20 نویسنده زن در فهرست نهایی جایزه اورنج قرار گرفته که در میان آنها، رمان های دو نویسنده ایرانی تبار آمریکایی و یک نویسنده از ترکیه هم دیده می شود.

تیم لات،
تیم لات معترض به جایزه اورنج

جایزه اورنج، که با این استدلال بوجود آمد که تفوق آثار نویسندگان مرد در بازار نشرکتاب، جایی برای خودنمایی آثار نویسندگان زن باقی نگذاشته است، از ابتدا با انتقاد و تمسخر روبرو شد. حتی جرمین گریر، نویسنده و استاد ادبیات و از پیشگامان فمنیزم در دهه 70، به طنزگفت حتما همین روزها یک جایزه ادبیات هم برای نویسندگان مو سرخ تعین خواهند کرد!!

تیم لات، برای اینکه مبادا به زن ستیزی متهم شود، تقاضای انحلال جایزه اورنج را با تعریف و تمجید از پیشرفت های زنان در هم آمیخت و گفت الان سالها است که سطح سواد ادبی دختران دانش آموز در این دیار از پسرها بالا تر بوده و بیشتر معلمان زبان و ادبیات ما زن هستند؛ همچنین، مردم اثار نویسندگان زن را بیشتر می پسندند و زن ها کتاب خوان تر از مردها هستند.... و با این وجود، هنوز بعضی ها می گویند به زنها ظلم می شود و برای جبران آن، غیر از داشتن حق رقابت با نویسندگان مرد، جایزه ادبی جداگانه ای هم داشته باشند؟

خانم کرستی لانگ، رئیس هیأت داوران جایزه امسال که در اوایل تابستان اعلام خواهد شد گفته که جایزه اورنج، تبعیض بین زن و مرد نیست، مراسمی است برای بزرگداشت ادبیات زنان. ولی مخالفان جایزه اورنج، این دو گانگی را تبعیضی نا موجه می دانند و می پرسند اگر فردا جایزه ای منحصرا برای نویسندگان مرد مقرر شود، آنوقت فمنیست ها چه خواهند گفت؟

جبران یک کمبود!

انگلستان، بعنوان بزرگترین، ثروتمندترین و پرجمعیت ترین بخش از چهار "کشوری" که پادشاهی متحد بریتانیا را تشکیل می دهد، چند سالی است که در زمینه رفاه اجتماعی از شرکای کوچکترش عقب مانده است. پیشرو ترین آنها اسکاتلند است که با داشتن بیشترین اختیارات قانونگذاری، و دولتی محلی رقیب دولت مرکزی در لندن، بسیاری از خدمات اجتماعی و بهداشتی، مثل تحصیلات دانشگاهی، نسخه پزشک و پرستاری از افراد زمین گیر را مجانی کرده است.

یکی دیگر از این خدمات رایگان که چند سالی است دولت های محلی اسکاتلند و ویلز، با پرداخت یارانه به شهرداری ها تامین کرده اند، استفاده آزاد شهروندان بالای 60 سال سن و معلولین از تمام سرویس های حمل و نقل عمومی است.شکایت هم قطاران انگلیسی این دو گروه شهروند باعث شد تا دولت مرکزی هم با کنار گذاشتن یک میلیارد پوند، هزینه پرداخت یارانه استفاده رایگان حدود 10 میلیون نفر از سرویس اتوبوس و راه آهن در انگلستان را هم فراهم کند.

در گذشته، حق استفاده رایگان از شبکه عمومی حمل و نقل برای این دو گروه، محدود به رفت و آمد در شهر یا دهکده محل اقامت آنها بود، ولی مشمولین طرح جدید، می توانند با گرفتن "بلیط آزادی" یا بلیطهای اعتباری دو ساله از اداره پست محل اقامتشان، درهر گوشه از این جزیره سوار اتوبوس یا قطار شده و مجانی سفر کنند.

ولی چون هیچ کار خیری بدون دردسر نمی شود، چند شورای شهر از حالا دبه درآورده اند که سهمیه یارانه آنها جوابگوی هزینه پرداخت کرایه اتوبوس و قطاراین عده نخواهد بود. چند شرکت اتوبوسرانی در شهرهای توریستی هم گفته اند که هجوم دارندگان بلیط آزادی به مکان های جالب و تاریخی، دکان آنها تخته خواهد کرد! چون آنها مثل توریست ها پول خرج نمی کنند و فقط سواری مفت می گیرند. جوابشون را شما بدین!

ناقوسی با طنینی آشنا!

بیگ بن، ناقوس معروفترین ساعت دنیا 150 ساله شد

این هفته، بیگ بن، ناقوس معروفترین ساعت دنیا 150 ساله شد. صدای زنگ ساعت عظیم بالای برج کاخ پارلمان بریتانیا که از اولین روزهای فعالیت سرویس جهانی بی بی سی، بعنوان آرم اعلام ساعت و آغاز بولتن های خبری انتخاب شد، در تمام دنیا طنینی آشنا است.

دلیل منحصر بفرد بودن طنین ناقوس بیگ بن که در سال 1853 به بهای 1800 پوند به ریخته گری ای در لندن سفارش داده شد یک ترک مویی است روی ناقوس اصلی که با وجود اینکه 150 سال است که در هر 15 دقیقه چند بار چکش خورده، ولی بزرگتر نشده است. جالب تر اینکه با وجود روایت های متعدد، معلوم نیست چه کسی نام بیگ بن (بن بزرگ) را برای ساعت پارلمان انتخاب کرد! پارلمان نشین ها آنرا به نماینده ای فربه در قرن نوزدهم نسبت می دهند بنام بن، که ظاهرا به صدای ناقوس ساعت پارلمان سخت دلبسته بود.

 
 
هدر میلز در این جزیره
بودجه ای که حلال مشکلات نشد
 
 
الیزابت دوم، ملکه بریتانیا در این جزیره
تابعیت یا شهروندی!
 
 
در این جزیره در این جزیره
DNA دعوا برسر ما لکیت
 
 
در این جزیره در این جزیره
شاهزاده و دربار در جنگ با طالبان!
 
 
در این جزیره در این جزیره
معمای خودکشی های زنجیره ای
 
 
. در این جزیره
یارانه برای رژیم لاغری!
 
 
. در این جزیره
جنجال بر سر انواع استراق سمع
 
 
مطالب مرتبط
آغاز صدارت گوردون براون
26 ژوئن, 2007 | جهان
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران