http://www.bbcpersian.com

16:16 گرينويچ - دوشنبه 21 آوريل 2008 - 02 اردیبهشت 1387

حمله سربازان اتیوپی به مسجدی در سومالی

به دنبال دو روز درگیری شدید میان ارتش اتیوپی و شورشیان در سومالی، گزارش ها از موگادیشو، پایتخت این کشور حاکی است که سربازان به یک مسجد مهم صوفیان در شمال شرق این شهر حمله کرده و دست کم هشت غیرنظامی از جمله یک رهبر مذهبی را کشته اند.

سربازان اتیوپی همچنین شماری دانشجو را برای انجام بازجویی با خود برده اند.

درگیری های دو روز گذشته شدیدترین نبرد ماه های گذشته میان ارتش اتیوپی و شورشیان سومالی بوده که منجر به مرگ دهها نفر شده است.

این مسجد متعلق به یک فرقه صوفی به نام "تبلیغ" بوده است. فرقه صوفیان تبلیغ تاکنون از مشارکت در درگیری ها در سومالی پرهیز کرده است.

از زمان ورود و استقرار نظامیان اتیوپی به سومالی در اوایل سال گذشته میلادی که با انگیزه حمایت از دولت موقت این کشور صورت گرفته است، بخش بزرگی از ساکنان موگادیشو از خانه های خود گریخته اند.

ساکنان محلی می گویند که در دو روز گذشته نزدیک به هفتاد نفر کشته شده اند و هنوز هم تیراندازی های پراکنده از نقاط مختلف این شهر شنیده می شود.

"نور حسن حسین"، نخست وزیر دولت موقت سومالی از عملیات نظامی اخیر نیروهای امنیتی دفاع کرده است.

یکی از ساکنان محلی می گوید: "ما بعد از دو روز از منزل های خود خارج شدیم و جسد برخی از همسایگان را پیدا و دفن کرده ایم."

گفته می شود که در این درگیری ها بالغ بر یک صد نفر نیز زخمی شده اند.

در همین حال، پیکارجویان اسلام گرای "جنبش شباب" همچنان مواضع خود در شهر "وجید" در جنوب شرقی سومالی را حفظ کرده اند. مرکز قدرت دولت موقت سومالی در این منطقه است.

از زمان سرنگونی رژيم محمد زيادباره در سال 1991، سومالی عملا فاقد يک دولت مرکزی بوده و جنگ سالاران محلی وابسته به طوایف گوناگون بخش های مختلف اين کشور را در اختيار داشته اند.

دولت انتقالی در سال 2004 با حمايت سازمان ملل تشکيل يافت اما به تنهايی نتوانست بر کشور مسلط شود و تنها با حمایت ارتش اتیوپی بود که از اواخر سال گذشته توانست با عقب راندن اسلامگرایان، پایتخت و بخش اعظم مناطق کشور را به تصرف در آورد.