http://www.bbcpersian.com

01:00 گرينويچ - سه شنبه 29 آوريل 2008 - 10 اردیبهشت 1387

طرح شورای امنیت برای مهار دزدان دریایی در سومالی

فرانسه و آمریکا پیش نویس قطعنامه ای را در شورای امنیت سازمان ملل ارائه کرده اند که به کشورها اجازه می دهد دزدان دریایی را در آب های سومالی دستگیر کنند.

این سند مجوزی شش ماهه به کشورها برای استفاده از "کلیه ابزارهای لازم" برای مقابله با دزدی دریایی را می دهد.

اما پیش نویس قطعنامه می گوید کشورهایی که دست به چنین اقدامی می زنند باید با دولت موقت سومالی همکاری کنند.

دزدی دریایی مشکل عظیمی در آب های ساحلی سومالی است و تنها در سال جاری بیش از 12 حمله به کشتی ها صورت گرفته است.

در تازه ترین حادثه که هفته پیش روی داد، دزدان دریایی یک قایق ماهیگیری اسپانیایی با 26 خدمه را در ناحیه ربودند. آنها بعدا گروگان ها را در مقابل خونبهایی که یک میلیون و 200 هزار دلار گزارش شد آزاد کردند.

پیشتر در ماه جاری شش دزد اهل سومالی یک قایق مجلل فرانسوی را با 30 خدمه اش ربودند. گروگان ها سپس توسط کماندوهای فرانسوی که مهاجمان را به دام انداختند آزاد شدند.

پیش نویس قطعنامه که همچنین بریتانیا و پاناما در تنظیم آن نقش داشته اند نسبت به افزایش حملات دزدان دریایی که تهدید کننده "ایمنی مسیرهای تجاری دریایی و کشتیرانی بین المللی" در نزدیکی سومالی است عمیقا ابراز نگرانی می کند.

این قطعنامه به کشورها اجازه می دهد وارد آب های سرزمینی سومالی شده و "با استفاده از همه ابزارها اقدام به شناسایی، انصراف، جلوگیری و سرکوب اعمال دزدی دریایی و سرقت مسلحانه کنند."

این اقدامات شامل جستجو و ضبط کشتی هایی است که در دزدی دریایی نقش دارند.

زلمی خلیلزاد سفیر آمریکا در سازمان ملل در مقر سازمان ملل در نیویورک به خبرنگاران گفت: "وقت آن است که شورای امنیت به این وضعیت واکنش نشان دهد."

وی افزود: "دولت سومالی در وضعیتی نیست که خود به تنهایی به این مشکل رسیدگی کند."

سومالی برای بیش از 17 سال از یک دولت مرکزی موثر و قوی محروم بوده است و با مشکلات عمده امنیتی روبروست.

دولت سومالی در ماه فوریه از سازمان ملل خواست در مبارزه با دزدی دریایی به آن کمک کند.

به گزارش رویتر دیپلمات ها در مورد زمان تصویب چنین قطعنامه ای اظهار نظر نکردند و گفتند مسائل حقوقی پیچیده ای وجود دارد که ابتدا باید حل شود.

لورا ترولیان خبرنگار بی بی سی در سازمان ملل می گوید فرانسه امیدوار است بتواند چنین طرحی را به سایر نواحی آسیب پذیر در برابر دزدی دریایی مانند سواحل غرب آفریقا تعمیم دهد.

وی می افزاید همزمان واشنگتن می خواهد فعلا فقط بر سومالی تمرکز کند چرا که نگران است شاخ آفریقا به مامن گروه های تروریستی بدل شود.