BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 10:15 گرينويچ - پنج شنبه 01 مه 2008 - 12 اردیبهشت 1387
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
آمریکا: القاعده و ایران عوامل اصلی تروریسم
 
بن لادن و الظواهری
وزارت خارجه آمریکا به توانایی القاعده در بازسازی ظرفیتهای خود اشاره کرده است
وزارت خارجه آمریکا در گزارشی شبکه القاعده را خطر اصلی علیه غرب و ایران را فعالترین حامی تروریسم در جهان معرفی کرده و به مساله تروریسم در کشورهای دیگر از جمله افغانستان و تاجیکستان پرداخته است.

در گزارش وزارت خارجه پیرامون فعالیت های تروریستی طی سال گذشته، آمده است که شبکه القاعده و گروه های مرتبط با آن "همچنان بزرگترن تهدید تروریستی" برای ایالات متحده و متحدان این کشور محسوب می شوند.

این گزارش، که بخش های مختلف آن به بررسی تروریسم در مناطق و کشورهای مختلف جهان اختصاص دارد، می افزاید که با دسترسی القاعده به پناهگاهی امن در مناطق قبیله نشین شمال غرب پاکستان، خطر این گروه افزایش یافته است.

گزارش وزارت خارجه آمریکا می افزاید که پاکستان نیز از جمله قربانیان اصلی تروریسم در سال گذشته بود و شمار حملات تروریستی در این کشور از 375 مورد در سال 2006 به 887 مورد در سال 2007 افزایش یافت و شمار کشته شدگان این نوع عملیات نیز از 335 نفر به 1335 نفر رسید.

مرکز ملی مبارزه با تروریسم در آمریکا، که در تدوین این گزارش مشارکت داشته، افزوده است که بخش اعظم این حملات در منطقه قبیله ای شمال غرب پاکستان روی داد که دولت پاکستان تسلط کاملی بر آن ندارد.

براساس گزارش وزارت خارجه آمریکا، شبکه القاعده از مراکز خود در این منطقه به سازماندهی و پیاده کردن حملات تروریستی در افغانستان نیز دست می زند و همچنین به برنامه ریزی برای عضوگیری از سرتاسر جهان و آموزش آنان مبادرت می ورزد.

 پاکستان از جمله قربانیان اصلی تروریسم در سال گذشته بود و شمار حملات تروریستی در پاکستان از 375 مورد در سال 2006 به 887 مورد در سال 2007 و شمار کشته شدگان این نوع عملیات از 335 به 1335 افزایش یافت
 
گزارش وزارت خارجه آمریکا

وزارت خارجه آمریکا گفته است که شبکه القاعده توانسته با برخورداری از این امکانات، بخشی از ظرفیت عملیاتی خود را بازسازی کند و به شرایط قبل از حملات یازدهم سپتامبر سال 2001 بازگرداند.

در این گزارش آمده است که فعالان القاعده همچنین توانسته اند در مناطقی در شرق آفریقا و شرق آسیا، از جمله جنوب فیلیپین و بخش هایی از اندونزی، مستقر شوند و از این مناطق به فعالیت بپردازند.

به گفته وزارت خارجه آمریکا، با وجود عملیات دولت های افغانستان و پاکستان علیه القاعده، رهبران این شبکه در سال گذشته از امکان تحرک بیشتری برای برنامه ریزی و هدایت حملات تروریستی برخوردار شدند.

'ایران فعالترین حامی تروریسم'

گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا دولت ایران را متهم می کند که در سال گذشته همچنان فعالانه از گروه های تروریستی و عملیات آنها در مناطق مختلف حمایت مالی و تدارکاتی به عمل آورد.

در این گزارش بخش هایی از سپاه پاسداران متهم شده اند که به طور مستقیم در برنامه ریزی و حمایت از اقدامات تروریستی در منطقه دست داشته اند و همچنان به گروه های مختلفی که برای پیشبرد هدف های خود به تروریسم متوسل می شوند کمک کرده اند.

ماموران آمریکایی و اتهام ارسال کمک ایران به شورشیان
وزارت خارجه آمریکا از شواهدی حاکی از کمک ایران به شورشیان عراق یاد کرده است

به گفته وزارت خارجه آمریکا، جمهوری اسلامی کمک هایی را در ا ختیار "گروه های تروریست فلسطینی"، حزب الله لبنان، شبه نظامیان مستقر در عراق و نفرات طالبان در افغانستان قرار می دهد.

گزارش وزارت خارجه آمریکا می افزاید که "ایران با حمایت از گروه های درگیر در فعالیت های خشونت آمیز، مانند حماس و حزب الله، تهدیدی علیه ثبات منطقه و منافع ایالات متحده در خاورمیانه محسوب می شود و اقدامات ایران روند استقرار دموکراسی در لبنان را به مخاطره می اندازد."

وزارت خارجه آمریکا جمهوری اسلامی را حامی اصلی گروه هایی معرفی می کند که با روند صلح خاورمیانه خصومت می ورزند و می نویسد که این کشور از نظر تبلیغاتی، عملیاتی و مالی "مشوق اقدامات تروریستی علیه اسرائیل است."

گزارش وزارت خارجه آمریکا همچنین ایران را متهم می کند که با وجود تعهد لفظی به تلاش برای کمک به ایجاد ثبات در عراق، به برخی از گروه های عراقی، که نیروهای ائتلاف بین المللی و نظامیان عراقی را هدف حمله قرار می دهند، از نظر تسلیحاتی، آموزشی، مالی کمک می کند.

 ایران با حمایت از گروه های درگیر در فعالیت های خشونت آمیز، مانند حماس و حزب الله، تهدیدی علیه ثبات منطقه و منافع ایالات متحده در خاورمیانه محسوب می شود و اقدامات ایران روند استقرار دموکراسی در لبنان را به مخاطره می اندازد
 
گزارش وزارت خارجه آمریکا

وزارت خارجه آمریکا مشخصا نیروی قدس سپاه پاسداران را متهم می کند که به ارسال مواد منفجره پیشرفته، تفنگ تک تیراندازی، اسلحه خودکار و خمپاره به گروه های تندرو عراقی مبادرت ورزیده و در نتیجه، باعث مرگ هزاران تن از نیروهای ائتلاف و نظامیان عراقی شده است.

در این گزارش، نیروی قدس به کمک به عوامل حزب الله لبنان اعزامی به عراق و نیروهای طالبان در افغانستان نیز متهم شده و آمده است که در سال گذشته، شواهدی از ارسال تسلیحات ایرانی برای این گروه ها به دست آمد.

وزارت خارجه آمریکا جمهوری اسلامی را متهم می کند از محاکمه اعضای ارشد القاعده که در بازداشت خود دارد و انتشار اسامی آنان خودداری می ورزد.

افغانستان، تاجیکستان

گزارش وزارت خارجه آمریکا بخشی را نیز به شرایط کشورهای آسیای جنوبی و مرکزی، از جمله افغانستان و تاجیکستان، اختصاص داده است.

در مقدمه این بخش سخنان حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان، در مجمع عمومی سازمان ملل چاپ شده که گفته است کشور وی از قربانیان اصلی تروریسم بوده است در حالیکه این پدیده هرگز منشا بومی در افغانستان نداشته و ندارد.

یک عضو طالبان در مزرعه کشت خشخاش
تجارت مواد مخدر یکی از منابع تامین نیازهای مالی طالبان است

وزارت خارجه آمریکا یادآور می شود که دولت افغانستان برای ایجاد یک نظام حکومتی باثبات، دموکراتیک و مداراگرا تلاش می کند در حالیکه با حملات خشونت آمیز طالبان و گروه های وابسته به آن علیه نیروهای ائتلاف و شهروندان غیرنظامی، به خصوص بمب گذاری های انتحاری مواجه است.

در این گزارش ضمن اشاره به فعالیت مشترک پاکستان و افغانستان برای ریشه کن کردن عوامل اقتصادی و اجتماعی رشد تروریسم، آمده است که در افغانستان برنامه ای برای فراهم کردن زمینه صلح و آشتی با شورشیان میانه رو به اجرا گذاشته شده و تا کنون بیش از پنجهزار تن از نفرات طالبان و سایر گروه ها را جلب خود کرده است.

وزارت خارجه آمریکا می افزاید که طالبان با دریافت امکانات مالی از آن سوی مرز با پاکستان و همچنین از طریق تجارت مواد مخدر و آدم ربایی و باجگیری توانسته اند امکانات نظامی و فنی خود را تقویت کنند و براساس آمار سازمان ملل، در سال 2007 به حدود یکصد و چهل مورد بمب گذاری انتحاری دست زدند که تلفات سنگینی را به خصوص در میان شهروندان غیرنظامی به بار آورد.

 دولت تاجیکستان پناهگاه امنی را برای تروریست ها و سازمان های تروریستی فراهم نکرده اما فضای فقر اقتصادی و سیاست سرکوبگرانه دولت در محدود کردن فعالیت های مذهبی اسلامی شرایطی را ایجاد کرد که تندروهای مذهبی توانستند از آن به نفع خود بهره برداری کنند
 
گزارش وزارت خارجه آمریکا

در این گزارش همچنین آمده است که سازمان های تروریستی، گاه با همکاری گروه های تبهکار در افغانستان، به ربودن خارجیان و اخاذی مبادرت کرده اند در حالیکه آموزگاران، کارمندان سازمان های امدادرسانی، حتی دانش آموزان، به خصوص دانش آموزان دختر، از هدف های اصلی حملات شورشیان بوده اند.

در مورد تاجیکستان، در گزارش وزارت خارجه آمریکا آمده است که کمبود منابع مالی مانع از فعالیت موثر نهادهای دولتی تاجیکستان، به خصوص پاسداران مرزی، در مقابله با فعالیت گروه های تروریستی از جمله رفت و آمد مرزی آنان می شود.

این گزارش می افزاید که در صورت ادامه این وضعیت، تاجیکستان می تواند به مکانی تبدیل شود که سازمان های تروریستی بین المللی از آن برای سازمان دادن به عملیات اعزام نفرات خود به افغانستان و پاکستان بهره برداری خواهند کرد.

در مورد سیاست دولت تاجیکستان، در گزارش وزارت خارجه آمریکا آمده است که "دولت تاجیکستان پناهگاه امنی را برای تروریست ها و سازمان های تروریستی فراهم نکرده اما فضای فقر اقتصادی و سیاست سرکوبگرانه دولت در محدود کردن فعالیت های مذهبی اسلامی شرایطی را ایجاد کرد که تندروهای مذهبی توانستند از آن به نفع خود بهره برداری کنند."

در گزارش وزارت خارجه آمریکا سوریه، کوبا، کره شمالی و سودان نیز از جمله دولت های حامی تروریسم معرفی شده اند.

 
 
مطالب مرتبط
سايت های مرتبط
بی بی سی مسئول محتوای سايت های ديگر نيست
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران