BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 14:47 گرينويچ - يکشنبه 11 مه 2008 - 22 اردیبهشت 1387
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
جنگ در لبنان؛ ارتش قدرت می گیرد؟
 

 
 
ارتش لبنان

توصیف درگیری های چند روز گذشته در لبنان به "جنگ داخلی کم شدت" شاید چندان اغراق آمیز نباشد، اما اینکه آیا این جنگ داخلی کم شدت به یک جنگ داخلی تمام عیار منجر خواهد شد و یا به مصالحه ای تاریخی بین دو جناح رقیب در لبنان خواهد انجامید، چندان روشن نیست.

در واقع، فواد سنیوره نخست وزیر لبنان با تفویض اختیار تصمیم گیری در مورد فرمانده امنیتی فرودگاه بیروت و شبکه مخابراتی حزب الله به ارتش این کشور، نشان داد که نه خواهان بروز جنگ داخلی گسترده در این کشور است و نه خود و متحدانش برای چنین جنگی آمادگی دارند.

حزب الله و گروههای همسوی آن نیز با پذیرش عقب کشاندن شبه نظامیان خود از خیابان های بیروت و سپردن امنیت شهر به ارتش لبنان، نشان دادند که هر چند توانایی غلبه نظامی بر رقیب خود را دارند، اما منافع آنها از طریق توسل به زور علیه سایر فرقه های لبنانی تامین نمی شود و چشم انداز روشنی ندارد.

جای تردیدی نیست که اگر حزب الله بتواند تمام لبنان را نیز به کنترل نظامی خود در آورد، لبنان سرنوشتی بهتر از نوار غزه پس از تسلط حماس بر آن پیدا نخواهد کرد. این چشم انداز به اندازه کافی تیره هست تا حزب الله را برای گسترش سیطره نظامی خود بر تمام لبنان وسوسه نکند.

از طرفی، به نظر نمی رسد که آقای سنیوره و ائتلاف ۱۴ مارس نیز نسبت به توانایی نظامی حزب الله دچار توهم باشند. آنها شاید از تعهد حزب الله مبنی بر عدم استفاده از سلاح شبه نظامیانش در درگیری های داخلی مطمئن بودند که تصمیم به برچیدن شبکه مخابراتی حزب الله و تغییر فرمانده امنیتی فرودگاه بیروت گرفتند.

حزب الله اما نشان داد که در صورت ضرورت از سلاح خود در درگیری های داخلی هم استفاده خواهد کرد و این مساله تغییراتی در معادله به شدت پیچیده سیاسی لبنان پدید آورده است.

 اگر حزب الله بتواند تمام لبنان را نیز به کنترل نظامی خود در آورد، لبنان سرنوشتی بهتر از نوار غزه پس از تسلط حماس بر آن پیدا نخواهد کرد
 

از این پس دولت آقای سنیوره نمی تواند محاسبات سیاسی خود را بر عدم تمایل مطلق حزب الله به ورود به یک جنگ داخلی در لبنان استوار کند. در مقابل، حزب الله نیز از این بعد در متقاعد کردن مردم لبنان به اینکه سلاح هایش را صرفا برای مقاومت در برابر هجوم احتمالی اسرئیل می خواهد، دچار مشکل جدی خواهد شد.

ضعف دولت سنیوره در مقابل قدرت نظامی حزب الله و متحدانش از یک سو و استفاده حزب الله از سلاح خود در درگیری های داخلی از سوی دیگر، تنها به ارتقاء موقعیت ارتش لبنان در جامعه متکثر این کشور منجر شده است.

به عبارت دیگر، می توان ارتش لبنان را طرف پیروز نبردهای داخلی چند روز اخیر در این کشور دانست، ارتشی که با احتیاط و گام به گام برای حفظ نظم در بیروت و سایر شهرهای لبنان وارد عمل می شود.

ارتش لبنان تا کنون نشان داده است که نمی خواهد در درگیری های سیاسی جناح های رقیب در این کشور، جانب یک طرف را علیه طرف دیگر بگیرد و همین مساله به محبوبیت آن در بین افکار عمومی بسیار کمک کرده است.
با این حال، فرماندهان ارتش همواره تاکید کرده اند که با ناامنی و اخلال در اداره کشور برخورد می کنند، گو اینکه در این مورد نیز احتیاط را کنار نگذاشته اند.

احتیاط ارتش لبنان در برخورد با حوادث، قاعدتا به درک فرماندهان آن از ضعف تاریخی و ساختاری آن مربوط می شود، اما به نظر می رسد که با مرور زمان این ارتش در حال تقویت است و بخصوص اعتماد عمومی به ماهیت غیر جناحی آن، به عامل اقتدار آن تبدیل شده است.

به هر حال، اکنون دولت فواد سنیوره با سپردن تصمیم گیری در مورد شبکه مخابراتی حزب الله و فرمانده امنیتی فرودگاه بیروت به ارتش، ابتکار عمل سیاسی را به میشل سلیمان فرمانده ارتش سپرده است.

در واقع، آقای سلیمان حتی پیش از آنکه به ریاست جمهوری لبنان برسد، در عمل به صورت بالاترین قدرت تصمیم گیر در لبنان تبدیل شده است.

تجدید نظر در مصوبه دولت آقای سنیوره برای برچیدن شبکه مخابراتی حزب الله و تغییر فرمانده امنیتی فرودگاه بیروت در حقیقت، نشانه ای از بازی ظریف میشل سلیمان است که از یک طرف، بهانه ادامه درگیری های داخلی را از گروههای مخالف دولت می گیرد و از طرف دیگر، هیچ وعده مشخصی مبنی بر بازگشت شرایط به قبل از شروع درگیری ها به حزب الله نمی دهد.

میشل سلیمان به بازگشت به کار فرمانده امنیتی فرودگاه بیروت فقط تا اتمام تحقیقات در مورد او فرمان داده و درباره شبکه مخابراتی حزب الله نیز با ابهام سخن گفته است.

 دولت فواد سنیوره با سپردن تصمیم گیری در مورد شبکه مخابراتی حزب الله و فرمانده امنیتی فرودگاه بیروت به ارتش، ابتکار عمل سیاسی را به میشل سلیمان فرمانده ارتش سپرده است
 

از همین روست که تصمیمات ارتش لبنان هنوز حزب الله را برای پایان دادن به نافرمانی مدنی متقاعد نکرده است.

در هر صورت، به دست گرفتن ابتکار سیاسی در لبنان از سوی ارتش، به معنای آن است که هر نیرویی که از این پس بخواهد نظم عمومی را در لبنان به هم بزند، با ارتش طرف خواهد شد و به نظر نمی رسد هیچ نیرویی علاقمند به مقابله علنی و رسمی با ارتش لبنان باشد.

همین مساله ممکن است زمینه ساز توافق جناح های مختلف لبنانی برای انتخاب میشل سلیمان به ریاست جمهوری و عبور از بحران مزمن سیاسی لبنان شود. جایگزین چنین توافقی، یک جنگ داخلی تمام عیار است که به نظر می رسد توده های مردم لبنان، بیش از هر ملت دیگری از آن متنفر باشند چرا که تلخی آن را تا عمق جان تجربه کرده اند.

 
 
سرباز لبنانی ویدئو
حزب الله به 'نافرمانی مدنی' ادامه می‌دهد
 
 
مرد مسلح شیعه در بیروت - 9 مه 2008 لبنان
ریشه های مناقشه دائمی
 
 
پرچم حزب الله درگیری در بیروت؛
حزب‌الله در معرض تصمیمی سرنوشت ساز
 
 
پرچم لبنان لبنان
نمایه سیاسی کشورها
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران