BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 16:31 گرينويچ - يکشنبه 25 مه 2008 - 05 خرداد 1387
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
لبنان پس از هجده ماه بن بست
 

 
 
پوستر ژنرال میشل سلیمان
ژنرال میشل سلیمان 59 ساله با تائید پارلمان لبنان، جانشین ژنرال امیل لحود می شود
پس از حدود شش ماهی که لبنان بدون رییس جمهور بود و هیجده ماهی که این کشور درگیر یک بحران عمیق سیاسی شده بود و ظرف هفته های اخیر هم بیش از هر زمان دیگری به لبه پرتگاه جنگ داخلی 1990-1975 نزدیک شد، امروز (یکشنبه 25 مه) این کشور فصل تازه ای در تاریخ خود گشود.

ژنرال میشل سلیمان لبنان با توافق کامل گروهها و احزاب سیاسی کشور، از پست فرماندهی کل ارتش به کاخ ریاست جمهوری نقل مکان کرد.

از ژنرال سلیمان به عنوان کسی یاد شده که از ویژگی های لازم برای ایجاد وحدت بین بازیگران متنوع سیاسی در لبنان برخوردار است.

علی مهتدی خبرنگار در لبنان می گوید: "ژنرال سلیمان نفوذ قابل توجهی روی نیروهای مسلح این کشور داشته و مهمتر اینکه در نزد مردم لبنان هم چهره بسیار مقبولی است".

امتیاز دیگر آنکه ژنرال سلیمان روابط خوب او با غرب و آمریکا و همچنین روابط خوب با کشورهایی نظیر سوریه و ایران است. با توجه به تمام این نکات است که انتظار می رود انتخاب او بتواند تاثیر قابل توجهی بر آرام شدن فضا در لبنان داشته باشد.

نگاه احزاب سیاسی لبنان به فرمانده ارتش هم سهم مهمی در توافق روی آقای سلیمان برای تصدی پست ریاست جمهوری داشته است. به اعتقاد حسن هاشمیان، صاحبنظر در مسائل خاورمیانه، مهمترین ویژگی میشل سلیمان آن است که وی "فاصله ای برابر" با تمام گروهها و بازیگران صفحه سیاست و حکومت در لبنان دارد.

به بیان آقای هاشمیان، رییس جمهوری جدید لبنان در عرصه روابط خارجی هم تفاوت قابل ملاحظه ای با روسای جمهوری پیشین کشور دارد، از این زاویه که وی (همانند امیل لحود، رییس جمهوری پیشین لبنان) به داشتن رابطه بسیار نزدیک با سوریه معروف نیست و این امر خود به او جایگاه بهتری در تنظیم روابط بیروت با دمشق اعطا خواهد کرد که این البته به معنای مخالفت و ضد سوری بودن او هم نیست.

با تمام اینها، برگزاری مراسمی که پارلمان لبنان شاهدش بود، در فردای مذاکرات دوحه در قطر امکانپذیر شد. این مذاکرات که بواسطه نگرانی های فزاینده در منطقه و جهان بر سر بالا گرفتن درگیریهای نظامی در جامعه لبنان و امکان وقوع جنگ داخلی در این کشور برگزار شد، ابتکار عمل اتحادیه عرب بود.

بر اساس توافق دوحه، پست نخست وزیری در اختیار اکثریت مخالف سوریه باقی می ماند که به گفته ناظران این احتمال وجود دارد که فوآد سینیوره در پست نخست وزیری باقی بماند، هر چند صحبت هایی درباره انتخاب سعد حریری از رهبران جناح اکثریت پارلمان و فرزند رفیق حریری نخست وزیر سابق لبنان که در سال2005 ترور شد، هم بگوش می رسد.

بقای پست نخست وزیری در دست جناح اکثریت کنونی در پارلمان لبنان به لحاظ تقسیم بندی سنتی قدرت در لبنان امر تازه ای نیست، اما محورهایی نظیر درخواست سهم بیشتر در کابینه برای حزب الله و مخالفان و مذاکره بر سر برچیدن توان نظامی حزب الله از حساس ترین موضوعاتی بودند که نمایندگان جناحهای مختلف در دوحه روی آنها به عنوان دستور کار می اندیشیدند. به باور تحلیلگران، حزب الله لبنان در نهایت پیروز واقعی این مذاکرات بود.

مذاکرات قطر که بواسطه نگرانی های فزاینده در منطقه و جهان بر سر بالا گرفتن درگیریهای نظامی در جامعه لبنان و امکان وقوع جنگ داخلی در این کشور برگزار شد، ابتکار عمل اتحادیه عرب بود

سالم مشکور روزنامه نگار عرب مقیم آمریکا می گوید: "حزب الله یک سوم به علاوه یک در کابینه را بدست آورد و بدین ترتیب می تواند در مصوبات دولت رای تعیین کننده داشته باشد و از طرفی مساله سلاح حزب الله در دوحه مورد بحث قرار نگرفت و این بدلیل مخالفت حزب الله بود که حاضر نبود بر سر توان تسلیحاتی خود وارد مذاکره شود که آن را برای مقاومت در برابر اسراییل برای کشورحیاتی می داند."

بهر صورت، بر اساس گفتگوهای قطر، ترکیب کابینه در لبنان به این صورت خواهد بود که یک سوم کابینه به علاوه یک، در اختیار حزب الله و متحدانش خواهد بود. نیم بعلاوه یک در اختیار اکثریت باقی خواهد ماند و مسئولیت انتخاب وزیر برای سه وزارتخانه مهم نظیر وزارتخانه های کشور و دادگستری هم در اختیار رییس جمهور قرار خواهند گرفت.

به باور ناظران، این نحوه توزیع قدرت می تواند نشانه ای باشد که لبنان براحتی خواهد توانست با مسائل اختلاف برانگیز اخیر برخوردی مناسب داشته باشد، مسائلی که طی ماههای اخیر این کشور را در حالت بن بست قرار داده بودند.

اما نگاه بازیگران بیرونی به فصل جدید سیاسی در این کشور چگونه است؟

آمریکایی ها هنوز واکنش چندانی از خود نشان نداده اند، هر چند غالب ناظران بر این عقیده اند که واشنگتن از آنچه در لبنان شکل گرفته چندان رضایتی نمی تواند داشته باشد.

اما اسراییل که سابقه طولانی در نبرد با حزب الله و لبنان دارد، چگونه به این تحولات می نگرد؟

معیر جاودانفر، صاحبنظر در مسائل اسراییل، نگاه به گفته او "نگران" محافل سیاسی در تل آویو را چنین تشریح می کند که: "اکثریت تحلیلگران در اسراییل بسیار نگران هستند چون حزب الله توانست در درگیریهای خیابانی بیروت بدون هیچ مقاومتی پیروز شود و بعد هم توانست از این قدرت نظامی اش استفاده کند و در مذاکرات دوحه استفاده کند تا امتیازهای بسیار خوبی بدست آورد. الان واقعا حزب الله به یک ابرقدرت سیاسی در لبنان تبدیل شده و این نگرانی در اسراییل ایجاد شده که شاید حزب الله از لبنان به عنوان پایگاه یا پادگانی برای حمله به اسراییل استفاده کند".

با همه اینها باید منتظر ماند و دید که تحولات هفته های آینده در لبنان در چه جهتی پیش خواهند رفت.

ناظران می گویند بعید است که لبنان دوباره در مسیر خشونت قرار گیرد چرا که افکار عمومی این کشور خواهان آرامش است و اکنون فضایی در بیروت و سراسر کشور ایجاد شده که بازگشت به دوره تحولات ماههای اخیر را کمتر امکانپذیر خواهد کرد.

 
 
لبنان ویدئو
نشست دوحه؛ مقدمه‎ای برای پایان بحران لبنان
 
 
لبنان توافقنامه دوحه
لبنان به سوی ثبات یا انتقال به بن بست دیگر؟
 
 
حزب الله درگیری های لبنان
حزب الله به دنبال چیست؟
 
 
ارتش لبنان جنگ در لبنان
ارتش قدرت می‌گیرد؟
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران