http://www.bbcpersian.com

12:52 گرينويچ - پنج شنبه 08 مه 2008 - 19 اردیبهشت 1387

اولین محموله کمک های سازمان ملل در راه برمه

سازمان ملل می گوید اولین پرواز حامل کمک های این سازمان به بیش از یک میلیون مصیبت زده توفان های برمه وارد این کشور شده است.

تعدادی از هواپیماهای سازمان ملل مدتی است که در کشورهای همجوار برمه معطل هستند که دلیل آن بی میلی دولت برمه به راه دادن امدادگران خارجی به این کشور است.

آمریکا می گوید دولت برمه، علی رغم گزارش هایی که پیش از این منتشر شده بود، هنوز به هواپیماهای امدادرسان این کشور اجازه ورود به خاک برمه را نداده است.

رسانه های دولتی برمه می گویند 22 هزار و 980 نفر در این توفان، که نرگس نام گرفته، کشته اند اما بیم آن می رود که این رقم تا 100 هزار نفر افزایش یابد.

ببينيدبرمه؛ در انتظار کمکهای جهانی

این گردباد روز شنبه و از دلتای ایراوادی آغاز شده و بسیاری از امدادگران در صف گرفتن ویزا برای رفتن به برمه ایستاده اند.

در ناحیه دلتای ایراوادی که بیشترین آسیب را در اثر توفان نرگس دیده است بازماندگان چند روز را پای پیاده و از کنار اجساد رد شده اند، تا به کمک ها برسند.

آنها گرسنه و تشنه و در برابر بیماری آسیب پذیر هستند اما مسدود بودن جاده ها باعث شده است کمک ها به کندی حرکت کند.

تاخیرها

اولین پرواز حامل کمک های سازمان ملل روز پنجشنبه از ایتالیا به برمه رفت. این پرواز حامل بیسکویت های پرانرژی، دارو و دیگر اقلام موردنیاز بود.

انتظار می رود سه هواپیمای دیگر سازمان ملل روز پنجشنبه وارد برمه شوند.

برنامه جهانی غذای سازمان ملل متحد می گوید یکی از دلایل تاخیر در ارسال کمک ها نگرانی از این بوده که ارتش برمه کمک ها را 'بالا بکشد'.

آنتونی بنبری، مدیر منطقه ای برنامه جهانی غذا، می گوید: "این طور نخواهد بود که ما کمک ها را ببریم و در فرودگاه پیاده کنیم و برگردیم."

هم زمان گزارش ها از ایراوادی حاکی از زد و خورد بازماندگان بر سر ذخایر رو به اتمام آب و آذوقه است.

برخی با شکستن نارگیل از آب داخل آن می نوشند و سایرین نیز مجبور به خوردن ماهی های مرده شده اند.

سازمان های امدادرسانی اخطار می دهند که ضعف بهداشت، وجود اجساد درحال تعفن مردگان در آب، و سیل جملگی می تواند باعث بروز بیماری شود.

آنها نسبت به خطر مالاریا در اثر نیش پشه و تب دِنگی و همچنین بیماری هایی مانند وبا و اسهال خونی که توسط آب منتقل می شود هشدار می دهند.