http://www.bbcpersian.com

21:27 گرينويچ - جمعه 09 مه 2008 - 20 اردیبهشت 1387

درخواست عاجل از برمه برای رفع موانع کمک رسانی

رئیس برنامه کمک های انساندوستانه سازمان ملل برمه را ترغیب کرده است در تصمیم خود دایر بر ندادن اجازه ورود به کشور به بسیاری از امدادگران خارجی تجدید نظر کند.

جان هولمز ضمن اعلام درخواست کمکی معادل 187 میلیون دلار گفت وقت آن است که سریع وارد عمل شویم یا شاهد از دست جان های بیشتری باشیم.

فرستاده برمه در سازمان ملل به دلیل نشان دادن همبستگی و گشاده دستی، از جامعه بین المللی تشکر کرد و گفت کمک را از هر کشوری می پذیرد.

برمه می گوید 22 هزار و 980 نفر جان باخته اند اما سازمان ملل نگران است آمار تلفات از 100 هزار نفر فراتر رود.

سازمان ملل معتقد است که تا یک و نیم میلیون نفر در توفان (سایکلون) موسوم به نرگس آسیب دیده باشند. این توفان روز سوم ماه مه برمه را درنوردید و نواری از ویرانی به جا گذاشت.

حدود 5000 کیلومتر مربع مزارع دلتای ایراوادی اکنون زیر آب فرورفته و هزاران جسد در آن پراکنده است.

سازمان های امدادرسانی می گویند فقدان دسترسی به آب پاکیزه و شیوع بیماری های واگیردار مانند تب دنگی و مالاریا یک نگرانی عمده است.

ژنرال های حاکم بر برمه به دلیل نحوه رسیدگی به بحران، و بی میلی نسبت به گشودن درهای کشور به روی امدادرسانان بین المللی و اصرار آنها بر توزیع کمک های دریافتی توسط حکومت، با انتقاد فزاینده روبرو هستند.

برنامه خوار و بار جهانی پس از ضبط چندین تن کمک خارجی توسط دولت برمه که می گوید می خواهد خود آنها را توزیع کند، سرگرم گفتگو با مقام های این کشور هستند.

این سازمان تهدید کرد پروازهای امدادی را معلق کند، اما بعدا گفت پروازها را همزمان با ادامه مذاکرات در روز شنبه از سر خواهد گرفت.

بررسی تعلیق

کایائو تینت سو، سفیر برمه در سازمان ملل، گفت انتظار می رود نخستین پرواز امدادی آمریکا روز دوشنبه وارد این کشور شود.

سایر کمک ها از سوی متحدان برمه از جمله چین و تایلند به این کشور سرازیر شده است و سازمان های کمک رسانی داخل برمه آنچه را در توان دارند انجام می دهند.

اما یک کارشناس گفت که برمه توان و ظرفیت نشان دادن واکنشی اضطراری به گونه موثر را ندارد.

آقای هولمز ضمن اعلام تقاضای کمک مالی سازمان ملل، گفت حیاتی است که هر گونه مانعی که تحویل کمک ها را مختل می کند به سرعت برداشته شود.

رئیس برنامه کمک رسانی سازمان ملل گفت: "اگر همین حالا و سریع اقدام نکنیم، جان های بیشتری از دست خواهد رفت."

آقای هولمز گفت او به تاخیر انداختن درخواست کمک را مد نظر قرار داده است "که ناشی از مشکلات بیش از حدی است که محموله های کمک سازمان ملل و خدمه آن، در دسترسی (به بازماندگان) با آن روبرو بوده اند."

اما وی گفت که اولویت باید رسیدن به "درماندگان در محل حادثه باشد."

تقاضای کمک مالی سازمان ملل، که پس از روشنتر شدن ابعاد ویرانی بازبینی خواهد شد، برای تامین آذوقه، پناهگاه موقتی و نیازهای بهداشتی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

سازمان های امدادرسانی در صورت نرسیدن کمک به نیازمندان نسبت به یک اپیدمی "در ابعاد فاجعه بار" هشدار داده اند.