http://www.bbcpersian.com

16:08 گرينويچ - شنبه 10 مه 2008 - 21 اردیبهشت 1387

تلاش ارتش لبنان برای برقراری امنیت

حزب الله لبنان و متحدانش اعلام کردند که به حضور مسلحانه خود در خیابان های بیروت پایان می دهند و به ارتش اجازه می دهند تا کنترل خیابان ها در دست گیرد.

این اقدام حزب الله به دنبال دخالت ارتش در بحران اخیر صورت می گیرد. ارتش لبنان اعلام کرد که مصوبات دولت این کشور علیه حزب الله را که منجر به آغاز درگیری‌ها در بیروت شد لغو می کند.

ارتش لبنان در بیانیه ای گفت که راسا موضوع شبکه ارتباطاتی خصوصی حزب الله را پیگیری می کند. طبق این بیانیه، رئیس امنیت فرودگاه بیروت نیز مجددا به سر کار خود خواهد برگشت تا تحقیقات رسمی درباره او آغاز شود.

ارتش لبنان همچنین طی فرمانی خواهان خروج افراد مسلح از کوچه و خیابان های بیروت شد.

بشنويدگفتگو با علی حکمت، خبرنگار و کارشناس مسائل خاورمیانه

این اقدام به دنبال آن صورت گرفت که فواد سینوره، نخست وزیر لبنان به ارتش این کشور فرمان برقراری امنیت را داد.

ارتش لینان از احزاب و گروه های لبنانی خواسته تا به برقراری آرمش در کشور کمک کنند و افراد مسلح به خود را از خیابان ها فرا خوانند و راه های مسدود شده را باز کنند.

واکنش فواد سنیوره

فواد سنیوره، نخست وزیر لبنان در اولین واکنش خود نسبت به تصرف غرب بیروت توسط نیروهای حزب الله گفت که اجازه نمی دهد تا این گروه شیعه، جنگی را علیه مردم لبنان به راه اندازد.

نخست وزیر لبنان گفت که حزب الله به کودتای مسلحانه علیه دموکراسی لبنان دست زده است. او گفت سلاح های حزب الله، مساله ای است که باید از طریق گفتگو و توافق میام لبنانی ها حل شود.

آقای سنیوره با اشغالی خواندن بیروت افزود که اجازه داده نخواهد شد تا کشور به دست "توطئه چی ها" بیافتد.

آقای سنیوره در سخنان خود که به طور مستقیم از تلویزیون پخش شد افزود که دولت لبنان به دنبال سه روز درگیری های مسلحانه میان نیروهای حزب الله و شبه نظامیان طرفدار دولت، سقوط نمی کند و به فعالیت خود ادامه می دهد.

در این درگیری ها هجده نفر کشته شدند.

نخست وزیر لبنان گفت که گفتگوی بدون قید و شرط، برای حل بحران ضروری است.

آقای سنیوره همچنین از ارتش این کشور خواست تا امنیت را در سراسر کشور برقرار کند و شبه نظامیان را از خیابان های بیروت پاکسازی کند.

ساعاتی پیش از این سخنرانی، حزب الله لبنان نیروهای خود را از غرب بیروت خارج کرد، اگر چه برخی درگیری ها کماکان ادامه دارد.

افراد مسلح به روی شرکت کنندگان در یک مراسم تدفین خانواده ای سنی آتش گشودند و حداقل دو نفر را کشتند.

در شمال لبنان نیز بر اثر درگیری ها، سه نفر کشته شدند.

کاندولیزا رایس، وزیر امور خارجه آمریکا، ایران و سوریه را در عملیات حزب الله لبنان دخیل می داند.

درگیری در بیروت پس از آن آغاز شد که دولت لبنان اقدام به بستن شبکه ای مخابراتی کرد که حزب الله برای استفاده خاص خود راه اندازی کرده بود.