BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 14:49 گرينويچ - پنج شنبه 26 ژوئن 2008 - 06 تیر 1387
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
کره شمالی گزارش فعالیت اتمی خود را ارائه داد
 
بازدید نماینده آمریکا از تاسیسات هسته ای کره شمالی AP
کره شمالی پس از چند سال بار دیگر تاسیسات هسته ای خود را به روی بازرسان خارجی گشوده است
جرج بوش، رئیس جمهورآمریکا از اقدام کره شمالی در ارائه گزارش جزئیات برنامه اتمی خود استقبال کرده و گفته است که آمریکا برخی از تحریم ها علیه کره شمالی را لغو و این کشور را از فهرست کشورهای حامی تروریسم حذف خواهد کرد.

روز پنجشنبه، 26 ژوئن (6 تیر) نمایندگان دولت کره شمالی در اجرای توافقنامه توقف فعالیت های اتمی این کشور، در پکن با مقامات جمهوری خلق چین، رئیس مذاکرات شش جانبه، ملاقات کرد و گزارشی تفصیلی را در مورد سابقه فعالیت های اتمی کشور خود به آنان تحویل داد.

تحویل این گزارش مرحله نهایی توافق هایی است که در جریان مذاکرات گروه شش در پکن به دست آمده و هدف از آن ارائه اطلاعات شفاف در مورد برنامه های مخفیانه کره شمالی در گذشته است.

کره شمالی با ارائه گزارش جزئیات برنامه های اتمی خود، بخشی از یکی از تاسیسات هسته ای این کشور را نیز ویران می کند.

همزمان، دولت کره شمالی، در اقدامی بی سابقه به رسانه های خارجی اجازه ورود به این کشور را داده است تا شاهد ویران کردن برج خنک کننده تاسیسات هسته ای یونگ بیون، یکی از مراکز اصلی فعالیت های اتمی این کشور باشند.

این برج به نشانه اجرای توافقنامه پکن برای توقف برنامه های اتمی محرمانه کره شمالی ویران می شود.

ارائه اطلاعات شفاف در مورد سابقه فعالیت های اتمی کره شمالی راه را برای لغو تحریم های ایالات متحده و ارسال کمک های مالی، اقتصادی و فنی این کشور به کره شمالی فراهم هموار می سازد.

کیم ایل جونگ رهبر کره شمالی (راست) و شی جین پینگ، معاون رئیس جمهور چین
رهبر کره شمالی با تحویل گزارش هسته ای این کشور به چین موافقت کرده است

در سال 2002، جورج بوش، رئیس جمهور آمریکا، دولت کره شمالی را در کنار دولت های ایران و عراق، به حمایت از تروریسم و تلاش برای دستیابی به تسلیحات کشتار جمعی متهم و از آنان با عنوان تشکیل دهندگان "محور شرارت" یاد کرد.

ایالات متحده در سال های اخیر کره شمالی را هدف تحریم های گسترده اقتصادی و فنی قرار داده و در سال 2006، موفق شد حمایت شورای امنیت را برای وضع پاره ای تحریم های بین المللی در واکنش به آزمایش اتمی کره شمالی کسب کند.

سیاست سختگیرانه ایالات متحده نسبت به کره شمالی شامل تعلیق توافقنامه سال 1994 دو کشور و توقف ارسال کمک آمریکا به این کشور، به خصوص نفت، بوده است.

اختلاف با آمریکا و مذاکرات شش جانبه

در سال 1994، کره شمالی موافقت کرده بود تا در برابر کنار گذاشتن برنامه های اتمی نظامی خود، کمک های اقتصادی و فنی از آمریکا دریافت کند اما در سال 2003، ایالات متحده اعلام کرد که کره شمالی این توافق را نادیده گرفته و به فعالیت های غیرقانونی اتمی دست زده است.

با قطع کمک های آمریکا، دولت کره شمالی در سال 2003 از پیمان منع گسترش تسلیحات اتمی خارج شد و با اخراج بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی، اعلام داشت که به دلیل کمبود برق، در نظر دارد به ایجاد نیروگاه های اتمی مبادرت ورزد.

مرکز هسته ای یونگبیان
برج خنک کننده رآکتور یونگ بیون به نشانه خاتمه برنامه های اتمی کره شمالی تخریب می شود

در تابستان همان سال، دور اول مذاکرات شش جانبه پکن با شرکت کره شمالی، آمریکا، کره جنوبی، ژاپن، روسیه و چین با هدف یافتن راه حلی برای بحران هسته ای کره شمالی آغاز شد و این مذاکرات، با وقفه های مکرر، تا کنون ادامه داشته است.

در سال 2006، کره شمالی اعلام کرد که به منظور دفاع از خود، برنامه تولید اسلحه هسته ای را به اجرا گذاشته و یک بمب اتمی را نیز آزمایش کرده است، که محکومیت و تشدید تحریم های بین المللی علیه این کشور را در پی آورد.

کره شمالی در اعتراض به واکنش بین المللی، برای مدتی از شرکت در مذاکرات پکن خودداری ورزید اما این گفتگوها دوباره از سر گرفته شد و در سال گذشته به امضای توافقنامه ای انجامید که طبق آن، کره شمالی پذیرفت که در برابر دریافت کمک های اقتصادی و فنی به خصوص از سوی ایالات متحده، به برنامه های مخفیانه اتمی خود خاتمه دهد.

ایالات متحده انتظار دارد گزارش ارائه شده توسط کره شمالی حاوی اطلاعات کامل درباره سابقه فعالیتهای اتمی مخفیانه این کشور و همچنین اقدامات احتمالی در زمینه انتقال فن آوری هسته ای به سایر کشورها باشد

انتظار می رود گزارش کره شمالی شامل جزئیاتی در مورد برنامه غنی سازی اورانیوم به منظور تولید تسلیحات اتمی و همچنین انتقال احتمالی فن آوری هسته ای به کشورهای دیگر باشد.

آمریکا گفته است که در صورتیکه این گزارش ابهامات باقی مانده در مورد فعالیت های اتمی کره شمالی را مرتفع کند، این کشور را از فهرست سیاه حامیان تروریسم خارج و برخی از تحریم های وضع شده علیه آن را لغو می کند.

مرحله نهایی اجرای توافقنامه پکن شامل خلع سلاح هسته ای کره شمالی و تحویل تسلیحات اتمی و مواد مورد استفاده در این نوع جنگ افزارها خواهد بود.

 
 
تاسیسات اتمی یونگ بیون گام تازه پیونگ یانگ
گزارش کره وپیشرفت گفتگوهای شش جانبه
 
 
کره شمالی ویدیو
پیشرفت در پرونده هسته‌ای کره شمالی
 
 
هسته ای گزارش به سنا
دلایل ارایه گزارش همکاری کره شمالی و سوریه
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران