BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 12:41 گرينويچ - چهارشنبه 30 ژوئيه 2008 - 09 مرداد 1387
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
شرح سیا از رابطه پاکستان و تندروهای اسلامگرا
 
تظاهرات پاکستان به نفع القاعده
شبکه القاعده از حمایت اسلامگرایان افراطی پاکستان برخوردار است
روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در گزارشی از سفر محرمانه چند تن از مقامات سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا - سیا - به پاکستان در ماه جاری خبر داده که هدف از آن ملاقات با مقامات ارشد این کشور و مطرح کردن اطلاعاتی در مورد ارتباط مهمترین سازمان اطلاعاتی پاکستان و گروه های تندرو مسلح فعال در مناطق قبایلی این کشور بوده است.

این گزارش با عنوان "سیا ارتباط های پاکستان با تندروها را شرح می دهد" و به قلم مارک مازتی و اریک اشمیت در شماره 30 ژوئیه نیویورک تایمز چاپ شده و در آن آمده است که در جریان این سفر، مقامات سیا شواهدی را در اختیار پاکستان قرار دادند حاکی از آنکه اعضای سرویس اطلاعاتی آن کشور به گسترش روابط خود با گروههایی پرداخته اند که عامل تشدید خشونت در افغانستان و احتمالا مسئول بمب گذاری اخیر در سفارت هند در کابل بوده اند.

در این گزارش آمده است که مطرح کردن این اطلاعات با مقامات پاکستانی ظاهرا بی پرده ترین هشدار آمریکا به پاکستان در مورد ارتباط سازمان جاسوسی آن کشور و تندروهای اسلامگرا از زمان حملات انتحاری یازدهم سپتامبر سال 2001 بوده است و به طور مشخص به ارتباط اعضای اداره مشترک اطلاعاتی نیروهای مسلح پاکستان - آی اس آی - و شبکه تندروهای اسلامگرا به رهبری مولوی جلال الدین حقانی مربوط می شده است، یعنی فردی که به اعتقاد مقامات اطلاعاتی ایالات متحده، با رهبران القاعده در مناطق قبایلی پاکستان روابطی نزدیک دارد.

نیویورک تایمز می نویسد که سازمان سیا برای کسب اطلاعات در مورد تندروهای اسلامگرا در پاکستان به شدت به آی اس آی متکی است هرچند برای مدتهاست که آمریکاییان در مورد وفاداری این سازمان جاسوسی پاکستانی، که تا قبل از یازدهم سپتامبر ارتباط نزدیکی با رژیم طالبان در افغانستان داشت، گرفتار تردید هستند.

این روزنامه می افزاید که با وجود گزارش هایی در مورد ارتباط ماموران آی اس آی با تندروهای مخالف آمریکا، سازمان سیا و دولت جورج بوش عموما کوشیده اند از انتقاد علنی از پاکستان، که متحدی کلیدی در مبارزه علیه تروریسم محسوب می شود، خودداری ورزند.

مولوی جلال الدین حقانی
سیا معتقد است که سازمان اطلاعاتی پاکستان با حقانی، و حقانی با القاعده ارتباط دارند

نیویورک تایمز یادآور می شود که یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر پاکستان، در حال حاضر در آمریکا به سر می برد و با مقامات دولت بوش دیدارهایی داشته است اما سخنگوی کاخ سفید از پاسخ به این سئوال که آیا موضوع ارتباط آی اس آی با تندروهای اسلامگرا در ملاقات روز دوشنبه وی با جورج بوش مطرح شده یا نه، طفره رفته است.

این روزنامه می نویسد که به عقیده ماموران اطلاعاتی آمریکا، شبکه حقانی و سایر گروه های تندرو اسلامگرا در مناطق قبایلی واقع در مرز پاکستان و افغانستان، مسئول حملات شدیدتر و پرتلفات تر اخیر در داخل افغانستان بوده اند و همچنین به شبکه القاعده برای برخورداری از مکانی امن در این مناطق کمک کرده اند.

این روزنامه می نویسد که آی اس آی در خلال دهه های اخیر تماس خود با گروه های مختلف تندرو در مناطق قبایلی و سایر مناطق را حفظ کرده که هدف از آن هم کسب اطلاعات و هم استفاده از این گروه ها برای وارد کردن فشار بر هند و افغانستان بوده است اما معلوم نیست که آیا سیا در این مورد به نتیجه قطعی رسیده که این تماس ها مورد تایید مقامات ارشد اطلاعاتی یا نظامی پاکستان بوده یا توسط عناصر خودسر در تشکیلات جاسوسی این کشور صورت گرفته است؟

دولت غیرنظامی و سازمانهای اطلاعاتی

نویسندگان گزارش نیویورک تایمز اظهار می دارند که در حالیکه دولت غیرنظامی جدید پاکستان می کوشد سازمان های اطلاعاتی این کشور را زیر نظر خود بگیرد، این نگرانی در آمریکا وجود دارد که ممکن است بر قدرت این سازمان ها حتی در مقایسه با دوره حکومت ژنرال پرویز مشرف، که همزمان اداره تشکیلات نظامی و دولتی را در دست داشت، افزوده شود و هفته گذشته نیز ارتش و سازمان اطلاعاتی پاکستان موفق شدند تلاش دولت برای قرار دادن آی اس آی تحت نظر مستقیم غیرنظامیان را خنثی کنند.

 آی اس آی در خلال دهه های اخیر تماس خود با گروه های مختلف تندرو در مناطق قبایلی و سایر مناطق را حفظ کرده که هدف از آن هم کسب اطلاعات و هم استفاده از این گروه ها برای وارد کردن فشار بر هند و افغانستان بوده است
 
نیویورک تایمز

این روزنامه به نقل از یک منبع آمریکایی می نویسد پیامی که در جریان دیدار مقامات سیا از پاکستان به اطلاع پاکستانی ها رسانده شد این بود که ایالات متحده از ارتباط آی اس آی با حقانی و سایر گروه های تندرو در پاکستان اطلاع دارد.

نیویورک تایمز می افزاید که سفر هیات آمریکایی به پاکستان کوتاه مدتی پس از انفجار انتحاری در برابر سفارت هند در کابل صورت گرفت و در حالیکه دولت افغانستان آشکارا آی اس آی را به دست داشتن در این حمله متهم کرد هرچند مقامات آمریکایی این نظر را تایید نکردند.

این روزنامه می نویسد ارسال پیام سیا به مقامات پاکستانی می تواند نشانه آن باشد که روابط این سازمان با آی اس آی، که چندان مطلوب هم نبوده است، ممکن است رو به تیرگی گذاشته باشد.

نیویورک تایمز یادآور می شود که در زمان اشغال افغانستان توسط نیروهای شوروی سابق در دهه 1980، آی اس آی با برخورداری از میلیونها دلار کمک سیا توانست یک جنگ چریکی را علیه ارتش شوروی به راه اندازد اما در حال حاضر، این نظامیان آمریکایی هستند که در افغانستان کشته می شوند و به اعتقاد مقامات اطلاعاتی ایالات متحده، ارتباط های نزدیک تشکیلات جاسوسی پاکستان و تندروهای اسلامگرا ممکن است بخشی از سیاست بی ثبات کردن افغانستان باشد.

 در زمان اشغال افغانستان توسط نیروهای شوروی سابق در دهه 1980، آی اس آی با برخورداری از میلیونها دلار کمک سیا توانست یک جنگ چریکی را علیه ارتش شوروی به راه اندازد اما در حال حاضر، این نظامیان آمریکایی هستند که در افغانستان کشته می شوند
 
نیویورک تایمز

این روزنامه به نقل از مقامات سازمان ضد اطلاعات ارتش آمریکا می نویسد که شواهدی از حمایت مستقیم دولت پاکستان از شبکه القاعده به دست نیامده اما مقامات آمریکایی از روابط پاکستان با گروه حقانی، که با القاعده ارتباط دارد، کاملا نگران هستند و اوایل سال جاری، از سفیر ایالات متحده در اسلام آباد خواستند بر دولت پاکستان فشار وارد آورد تا این گروه را در مناطق قبایلی هدف حمله نظامی قرار دهد.

نیویورک تایمز می افزاید که وزیرستان شمالی، که از آن با عنوان بی قانون ترین محل در مناطق قبایلی نام برده می شود، محل تمرکز اعضای القاعده و دیگر تندروهای مسلح خارجی و مرکز عملیات شبکه حقانی است.

به نوشته این روزنامه، روز دوشنبه این هفته نیروهای امنیتی پاکستانی به یک مدرسه دینی متروکه متعلق به حقانی حمله کردند اما در این عملیات، کسی بازداشت نشد.

 
 
پرچم پاکستان پاکستان
تاريخچه و نمایه سیاسی
 
 
یوسف رضا گیلانی نه چندان خوشایند
دیدار نخست وزیر پاکستان از کاخ سفید
 
 
مطالب مرتبط
سايت های مرتبط
بی بی سی مسئول محتوای سايت های ديگر نيست
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران