http://www.bbcpersian.com

06:29 گرينويچ - پنج شنبه 24 ژوئيه 2008 - 03 مرداد 1387

دولت آمریکا از ملاقات با مقامات سوریه منصرف شد

دولت آمریکا تصمیم خود در مورد ملاقات با هیاتی از مقامات سوریه را تغییر داده و از پذیرش این هیات خودداری کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده است که دیوید ولچ، معاون وزیر خارجه در امور خاورمیانه، در نظر ندارد با اعضای یک هیات سوری به سرپرستی احمد سمیر التاکی، مشاور نخست وزیر آن کشور که به ایالات متحده سفر کرده است دیدار و گفتگو کند.

اعلام این تصمیم سه روز پس از آن گزارش می شود که مقامات وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده بودند که در صورت درخواست هیات سوری، آماده ملاقات با آن هستند.

هیات سوری برای شرکت در جلسه ای که توسط یک نهاد غیردولتی موسوم "جستجو برای زمینه های مشترک" برنامه ریزی شده بود به آمریکا سفر کرده و این گروه کوشیده بود ترتیب ملاقات آن را با مقامات آمریکایی بدهد.

در عین حال، رئیس هیات سوری گفته است که روز پنجشنبه با تعدادی از نمایندگان کنگره آمریکا دیدار خواهد کرد.

ایالات متحده دولت سوریه، به رهبری بشار اسد را به حمایت از گروه های فلسطینی مخالف روند صلح خاورمیانه، که آنها را گروه های تروریستی می نامد، و همچنین عدم همکاری برای جلوگیری از ورود شورشیان مخالف دولت عراق به این کشور متهم می کند.

آمریکا دولت سوریه را یکی از کشورهای حامی تروریسم توصیف کرده است هر چند دو کشور با یکدیگر روابط دیپلماتیک در سطح سفیر دارند.

در عین حال، در ماه های اخیر به نظر می رسید که دولت آمریکا موضع ملایمتری را نسبت به سوریه در پیش گرفته است.

مذاکرات غیر مستقیم با اسرائیل

تغییر نسبی در نگرش آمریکا نسبت به سوریه با انتشار گزارش هایی از مذاکرات غیر مستقیم سوریه و اسرائیل همزمان بوده است که در آن، دولت ترکیه نقش واسطه را ایفا می کند.

از زمان جنگ اعراب و اسرائیل در سال 1967، اسرائیل سرزمین های متعلق به سوریه در بلندی های جولان را در اشغال داشته و سوریه نیز برای امضای قرارداد صلح با اسرائیل، خواستار باز پس گرفتن تمامی این منطقه است.

در سال 2000، نمایندگان سوریه و اسرائیل مذاکراتی را با حمایت دولت وقت آمریکا برگزار کردند اما این مذاکرات به دلیل برخی اختلافات دو طرف متوقف شد.

التاکی در سخنانی در یکی از مراکز پژوهشی آمریکا گفته است که هدف دولت سوریه دستیابی به صلح با اسرائیل است و در این راستا، آماده مذاکره درباره اختلافات موجود با اسرائیل است.

وی در عین حال افزود که مذاکرات صلح زمانی به نتیجه می رسد که "یک قدرت سوم" در آن حضور داشته باشد و مشارکت ایالات متحده در چنین مذاکراتی را بسیار مهم توصیف کرد.

به گفته ناظران، ملاقات مقامات آمریکایی با هیات سوری می توانست بر مذاکرات جاری بین سوریه و اسرائیل تاثیری مثبت داشته باشد.

در خبری دیگر از سوریه، اجساد بیش از یکصد تن از کشته شدگان درگیری های لبنان و اسرائیل که در مبادله اسیران و کشته شدگان جنگ بین اسرائیل و حزب الله مبادله شده بود برای دفن به سوریه رسیده است.

این اجساد متعلق به شهروندان سوری یا فلسطینیانی است که در سوریه اقامت داشته اند و پس از تحویل به حزب الله لبنان، از طریق آن کشور به سوریه انتقال یافته است.