BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 10:03 گرينويچ - جمعه 08 اوت 2008 - 18 مرداد 1387
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
روسیه در مورد درگیری اوستیای جنوبی هشدار داد
 
پوتین
پوتین نسبت به واکنش روسیه به ادامه حملات گرجستان به اوستیای جنوبی هشدار داده است
نبرد بین ارتش گرجستان و جدایی طلبان اوستیای جنوبی ادامه دارد و در حالیکه روسیه دولت گرجستان را به تجاوزگری متهم کرده، رئیس جمهور گرجستان دستور بسیج عمومی داده است.

روز جمعه، 8 اوت (18 مرداد)، ولادیمیر پوتین، نخست وزیر روسیه، گفت که توپخانه و تانک های ارتش گرجستان دست به گلوله باران شدید شهرها و روستاهای اوستیای جنوبی زده اند و افزود که "این وضعیت تاسف آور و نگران کننده است و قطعا واکنش تلافی جویانه ای را در پی می آورد."

پیشتر، اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد که در یک جلسه اضطراری شرکت کرده بودند، بر سر تصویب بیانیه پیشنهادی روسیه حاوی درخواست از دو طرف برای برقراری آتش بس به توافق نرسیده بودند.

نماینده گرجستان با محتوای این بیانیه مخالفت کرد و دولت های غربی نیز از موضع گرجستان حمایت به عمل آوردند.

آقای پوتین گفت که گرجستان به اعزام واحدهای مجهز به تسلیحات سنگین به منطقه نبرد ادامه می دهد و افزود که عملیات این نیروها باعث بروز تلفاتی از جمله در میان صلحبانان روسی، شده است.

نیروهای گرجی
نیروهای گرجی مرکز اوستیای جنوبی را در محاصره دارند

نخست وزیر روسیه دولت گرجستان را عامل آغاز درگیری اخیر توصیف کرد و خواستار مداخله جامعه کشورهای مستقل همسود، متشکل از جمهوری های سابق اتحاد شوروی، برای خاتمه دادن به این درگیری شد.

انتظار می رود در ساعات آینده جلسه اضطراری شورای امنیت ملی روسیه با شرکت دمیتری مدودف، رئیس جمهور، تشکیل شود و اوضاع در اوستیای جنوبی را بررسی کند و بعید به نظر نمی رسد که در پی این جلسه، روسیه به منظور کمک به جدایی طلبان اوستیا به عملیات نظامی دست بزند.

همزمان، میخائیل ساکاشویلی، رئیس جمهور گرجستان، در یک سخنرانی تلویزیونی گفت که این کشور با "مداخله نظامی وسیع" در اوستیای جنوبی مواجه است و ضمن اعلام بسیج همگانی، نیروهای ذخیره را به خدمت احضار کرد.

ادامه نبرد

دولت گرجستان همچنین با صدور بیانیه های نظامی اعلام داشته است که واحدهای ارتش این کشور همچنان شهر تسخینوالی، مرکز اوستیای جنوبی را در محاصره دارند و به گلوله باران نقاط استراتژیک شهر ادامه می دهند.

گفته می شود که در اثر حملات ارتش گرجستان به تسخینوالی، چندین ساختمان دستخوش آتش سوزی شده و ساکنان شهر در زیر زمین خانه های خود پناه گرفته اند.

ساکاشویلی
ساکاشویلی ارتش گرجستان را به حالت آماده باش در آورده است

مقامات گرجستان در عین حال گزارش های حاکی از ورود نیروهای این کشور به داخل تسخینوالی را تکذیب کرده و گفته اند نبرد سنگین بین این نیروها و دو ستون "از سربازان مزدور" در اطراف شهر ادامه دارد.

این منابع منظور از "سربازان مزدور" را توضیح نداده اما گفته اند که این افراد قصد داشتند از مرز روسیه، وارد اوستیای جنوبی شوند.

مقامات گرجستان درخواست روسیه برای توقف عملیات نظامی علیه جدایی طلبان اوستیای جنوبی را غیرقابل قبول توصیف کرده و نخست وزیر گرجستان گفته است که عملیات جاری تا "استقرار صلح پایدار" در اوستیای جنوبی ادامه خواهد یافت.

برخی ناظران نسبت به ادامه نبرد کنونی و احتمال مداخله نیروهای روسیه در آن ابراز نگرانی کرده و گفته اند چنین مداخله ای می تواند به درگیری در سرتاسر منطقه منجر شود.

در عین حال، با توجه به حمایت ضمنی روسیه از جدایی طلبان اوستیای جنوبی، موفقیت گرجستان در عملیات کنونی می تواند اعتبار روسیه به عنوان قدرت اصلی در منطقه تضعیف کند.

اوستیای جنوبی

اوستیای جنوبی در منطقه قفقاز واقع شده و در زمان اتحاد شوروی، یکی از استان های خودگردان گرجستان محسوب می شد و در سال 1990، موقعیت آن به یک جمهوری خودگردان متعلق به گرجستان تبدیل شد.

پس از فروپاشی اتحاد شوروی و اعلام استقلال گرجستان در سال 1991، گروه های ملیگرای اوستیایی استقلال این جمهوری از گرجستان را اعلام داشتند و شبه نظامیان مسلح وابسته یه این گروه ها، ساکنان گرجی روستاهای اوستیای جنوبی را هدف حمله قرار دادند.

شورشیان اوستیایی
جدایی طلبان اوستیا به مقاومت در برابر حملات گرجستان ادامه می دهند

این تحولات به مداخله نیروهای ارتش گرجستان و بروز جنگ داخلی منجر شد اما در سال 1992، دولت گرجستان، از بیم اقدام ارتش روسیه در حمایت از جدایی طلبان، با برقراری آتش بس موافقت کرد.

در پی توافق آتش بس، یک نیروی پاسدار صلح متشکل از سربازان روس، گرجی و شبه نظامیان اوستیایی تشکیل شد و سازمان امنیت و همکاری اروپا نیز یک گروه ناظر را برای نظارت بر عملیات صلحبانی به گرجستان اعزام کرد.

تا کنون هیچ کشوری استقلال اوستیای جنوبی را، که بسیاری از ساکنان آن روسی یا دارای گذرنامه روسی هستند، به رسمیت نشناخته و از نظر سازمان ملل نیز این سرزمین همچنان بخشی از جمهوری گرجستان محسوب می شود.

سال گذشته، دولت گرجستان در مناطق شرقی و جنوبی اوستیای جنوبی، که در اختیار نیروهای صلحبان این کشور بود، نهادی را با عنوان تشکیلات موقت اداره اوستیای جنوبی و با عضویت اعضای سابق دولت جدایی طلب اوستیای جنوبی تاسیس کرد.

یکی از وظایف این نهاد مذاکره با دولت گرجستان برای تعیین سرنوشت منطقه اوستیای جنوبی اعلام شده اما جمهوری خودخوانده اوستیای جنوبی این تشکیلات را قابل قبول ندانسته است.

 
 
ساکاشویلی بحران در راه است؟
اتحاد مخالفان علیه ساکاشویلی
 
 
تنش ها میان روسیه و گرجستان افزایش یافته است روسیه و گرجستان
"گسترش بحران"
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران