BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 11:44 گرينويچ - يکشنبه 10 اوت 2008 - 20 مرداد 1387
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
ابخاز به نبردها علیه گرجستان می پیوندد
 
مجروحان اوستیای جنوبی
روسیه گرجستان را به نسل کشی در اوستیای جنوبی متهم کرده است
گرجستان می گوید که سربازانش اکنون از پایتخت اوستیای جنوبی خارج شده اند و نیروهای روسیه کنترل کامل این منطقه را در اختیار دارند.

اما روسیه می گوید که با این که دیده شده است که نیروهای توپخانه گرجستان از پایتخت اوستیای جنوبی خارج شده اند اما این نظامیان گرجستان همچنان در سایر نقاط این منطقه حضور دارند.

نبرد در مرز گرجستان و منطقه جدایی طلب اوستیای جنوبی همچنان ادامه دارد. همچنین گزارش شده است که ناوهای جنگی روسیه اعزام شده اند تا بنادر گرجستان در سواحل دریای سیاه را مسدود کنند.

در همین حال، وزارت خارجه اوکراین تهدید کرده است که از بازگشت ناوهای جنگی روسیه به پایگاهشان در دریای سیاه (سواستوپل)، جلوگیری خواهد کرد.

بندر سواستوپل، به کشور اوکراین تعلق دارد که مورد استفاده روسیه و اوکراین است.

روسیه تاکید داشته است که پیش از برقراری آتش بس، نظامیان گرجستان باید به طور کامل از اوستیای جنوبی خارج شوند.

نیروهای گرجستان، سه روز پیش به منطقه جدایی طلب اوستیای جنوبی حمله کردند. به دنبال آن، روسیه اوستیای جنوبی را اشغال کرد و با نیروهای گرجستان، وارد نبرد شدیدی شد.

ابخاز

مقامات ابخاز، منطقه جدایی طلب دیگری در گرجستان، اعلام کرده اند که ارتش این منطقه کاملا بسیج شده تا یک هزار سرباز گرجستان را از دره "کودوری" بیرون براند. دره کودوی (کودوری گورج"، آخرین ناحیه ابخاز است که همچنان در کنترل گرجستان است.

روسیه از سازمان ملل متحد خواسته است تا ناظران نظامی خود را از مواضعشان در این منطقه خارج کند.

گرجستان روسیه را متهم کرده است که دهها هزار سرباز به این منطقه اعزام کرده و دست به بمباران این منطقه زده است.

گرجستان تحولات در ابخاز را بسیار خطرناک توصیف کرده است.

واکنش جدید آمریکا

یکی از مشاوران امنیت ملی جورج بوش، رئیس جمهور آمریکا، گفته است که آقای بوش از آنچه کشورش اقدامات خطرناک و نامتناسب روسیه در درگیری با گرجستان می داند، ابراز انزجار کرده است.

جیمز جفری، که آقای بوش را در مراسم بازی های المپیک در چین همراهی می کند، گفت ادامه حملات روسیه علیه گرجستان، تاثیری "چشمگیر" و درازمدت بر روابط دو کشور آمریکا و روسیه برجای خواهد گذاشت.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، نیز در یک گفتگوی تلفنی با نیکولا سارکوزی، رئیس جمهور فرانسه، خواستار آتش بس فوری و بلاشرط شده است.

پاپ بندیکت شانزدهم، رهبر مذهبی کاتولیک های جهان، نیز خواستار پایان خصومت ها شده است.

پناهندگان در گرجستان

آژانس پناهندگان سازمان ملل می گوید که در ارتباط با عاقبت هزاران غیرنظامی که در نبردهای سه روز گذشته در داخل و اطراف اوستیای جنوبی گرفتار شده اند، بسیار نگران است.

آنتونیو گوترس، کمیسر این آژانس از دو طرف درگیری خواست تا به غیرنظامیان گرفتار در مناطق درگیری اجازه دهند خود را به مکانی امن برسانند.

آژانس پناهندگان سازمان ملل (UNHCR)، می گوید هزاران نفر به داخل گرجستان گریخته اند در حالی که مابقی به اوستیای شمالی رفته اند.

سیصد پناهجو که از اوستیای جنوبی گریخته اند از شهرستان گوری به نواحی امن تر در اطراف تفلیس، پایتخت گرجستان منتقل شده اند.

سازمان ملل می گوید که همچنین آمادگی دارد به روسیه در ارتباط با مهاجرت دسته جمعی پناهجویان به آن کشور کمک کند.

"شکست نبود"

شوتا اوتیاشویلی سخنگوی وزارت کشور گرجستان به بی بی سی گفت که نیروهای روسیه اکنون کنترل کامل شهر "تسخینوالی"، مرکز اوستیای جنوبی را در دست دارند.

سخنگوی وزارت کشور گرجستان، این موضوع را که عقب نشینی نیروهای کشورش از اوستیای جنوبی یک شکست محسوب شود، رد کرد.

او گفت نیروهای گرجستان، به خاطر تلفاتی که به نظامیان و غیرنظامیان وارد آمده بود، منطقه را ترک کردند.

آقای اوتیاشویلی همچنین گفت که گرجستان اکنون با یک فاجعه انسانی روبروست. به گفته سخنگوی وزارت کشور گرجستان، صد سرباز این کشور کشته و شمار بیشتری زخمی شده اند.

گرجستان می گوید روسیه شش هزار سرباز به اوستیای جنوبی فرستاده و چهار هزار سرباز دیگر از راه دریا وارد منطقه جدایی طلب آبخاز کرده است.

پیشتر و به دنبال حمله هوایی نیروهای روسیه به شهر گوری گرجستان، میخائیل ساکاشویلی رئیس جمهور این کشور، وضعیت جنگی اعلام کرد. شهر گوری، فاصله کمی با اوستیای جنوبی دارد و گزارش شده که دهها تن در آن کشته یا زخمی شده اند.

'نسل‌کشی'

یک زن اهل گرجستان، پس از حمله هوایی روسیه به شهر گوری
سخنگوی وزارت کشور گرجستان گفت کشورش اکنون با فاجعه انسانی روبروست

ولادیمیر پوتین نخست وزیر روسیه در یک سخنرانی تند و صریح، از اقدامات نیروهای گرجستان در قبال مردم اوستیای جنوبی به عنوان نسل کشی یاد کرد.

آقای پوتین گفت گرجستان در پی "ماجراجویی های خونین" است و از اقدام نظامی مسکو برای دخالت مستقیم در مناقشه گرجستان با این استان جدایی طلب دفاع کرد.

نخست وزیر روسیه گفت: "از نظر قانونی، اقدامات روسیه کاملا موجه و مشروع است و اقدامات بالاتر از این هم ضروری است. با توجه به توافق نامه های موجود بین المللی از جمله قرارداد سال ۱۹۹۹، روسیه نه تنها وظیفه حفاظت از صلح را دارد، بلکه نسبت به این موضوع متعهد است که اگر یک طرف، قرارداد صلح را نقض کرد، از طرف دیگر حمایت کند. درباره اوستیای جنوبی هم این مسئله صدق می کند."

در مقابل، میخائیل ساکاشویلی رئیس جمهور گرجستان، روسیه را به تلاش برای نابودی دموکراسی در گرجستان متهم کرده و خواهان برقراری آتش بس فوری شد.

او گفت: "از لحاظ تاریخی هر بار که روسیه به کشورهای همسایه اش حمله می کند، این طور وانمود می کند که آن کشورها باعث شروع جنگ شده اند. آنها همیشه می آیند تا اقلیت ها را نجات دهند، در لهستان، در فنلاند. آنها همیشه بهانه ای داشتند تا به مجارستان و چکسلواکی یا افغانستان حمله کنند".

رئیس جمهور گرجستان افزود: "این بار هم وضعیت به همان ترتیب است. این همان شیوه تبلیغاتی زمان شوروی است. به خاطر خدا، ما در قرن بیست و یکم زندگی می کنیم. ما تنها زمانی با نیرو ها و آتشمان واکنش نشان دادیم که صد و پنجاه تانک و نفربر روسی از مرز گرجستان گذشتند و وارد خاک ما شدند".

شورای امنیت سازمان ملل متحد، روز گذشته (شنبه) دومین جلسه خود را برای بررسی بحران در اوستیای جنوبی برگزار کرد، اما بازهم نتوانست به نتیجه مشخصی دست یابد.

همچنین، یک هیات بلندپایه از سوی اتحادیه اروپا و آمریکا به منظور تلاش برای برقراری فوری آتش بس به گرجستان سفر کرده است.

 
 
زن گرجی ویدئو
ادامه درگیری میان روسیه و گرجستان
 
 
زنی گریان در گوری ویدیو
جنگ در گرجستان
 
 
ساکاشویلی بحران در راه است؟
اتحاد مخالفان علیه ساکاشویلی
 
 
تنش ها میان روسیه و گرجستان افزایش یافته است روسیه و گرجستان
"گسترش بحران"
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران