BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 07:42 گرينويچ - دوشنبه 11 اوت 2008 - 21 مرداد 1387
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
آمریکا با گرجستان ابراز همبستگی کرد
 
دیک چنی و جورج بوش
چنی (راست) با گرجستان همبستگی کرده و بوش عملیات روسیه را نامتناسب دانسته است
همزمان با انتشار گزارش هایی از ادامه عملیات نظامی روسیه علیه گرجستان، دولت ایالات متحده با این کشور ابراز همبستگی کرده و روسیه خواستار تسلیم نیروهای گرجستان در آبخاز شده است.

دیک چنی، معاون رئیس جمهور آمریکا، در گفتگوی تلفنی با میخاییل ساکاشویلی، رئیس جمهور گرجستان، حمایت و همبستگی ایالات متحده را با "مردم گرجستان و دولت دموکراتیک منتخب آنان در برابر تهدیدات کنونی علیه حاکمیت و تمامیت ارضی این کشور" اعلام داشته است.

براساس بیانیه دفتر معاون رئیس جمهور آمریکا، آقای ساکاشویلی در این تماس تلفنی دیک چنی را در جریان حملات روسیه علیه هدف های نظامی و غیرنظامی در سرتاسر خاک گرجستان قرار داد.

در ادامه این بیانیه آمده است که دیک چنی از خویشتنداری رئیس جمهور و دولت گرجستان در پیشنهاد برقراری آتش بس و عقب نشینی نیروهای مسلح گرجستان از صحنه نبرد در منطقه متعلق به این کشور در اوستیای جنوبی ستایش به عمل آورد.

آقای چنی گفت که تهاجم روسیه نباید بدون پاسخ بماند و افزود که ادامه این تهاجم برای روابط آن کشور و ایالات متحده و جامعه بین المللی عواقبی جدی در پی خواهد داشت.

به گفته ناظران، اظهارات آقای چنی می تواند صرفا به معنی ابراز همبستگی با گرجستان نباشد بلکه نشانه ای از آمادگی ایالات متحده برای دست زدن به اقداماتی در این زمینه محسوب شود.

تلفات حمله روسیه در گوری
گرجستان از تلفات سنگین نظامی و غیرنظامی حملات روسیه خبر داده است

پیشتر، جورج بوش، رئیس جمهور آمریکا، در یک مصاحبه تلویزیونی گفت که در گفتگو با ولادیمیر پوتین، نخست وزیر روسیه، در پکن، محل برگزاری بازی های المپیک، تاکید کرده است که واکنش نظامی روسیه با اقدامات اولیه گرجستان در حمله به مرکز اوستیای جنوبی متناسب نبوده است.

وزارت خارجه ایالات متحده نیز تصریح کرده است که این کشور در نظر دارد پیش نویس قطعنامه ای را در محکومیت عملیات روسیه علیه گرجستان در شورای امنیت سازمان ملل مطرح کند.

در چنین صورتی، روسیه قطعا چنین قطعنامه ای را وتو خواهد کرد و همچنان تاکید خواهد داشت که هدف از عملیات نظامی علیه گرجستان واکنش به "نسل کشی" در اوستیا و حمایت از شهروندان روسیه در این سرزمین بوده است.

ادامه حملات علیه گرجستان

نمایندگان کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل برای چهارمین بار از زمان آغاز عملیات نظامی گرجستان در اوستیای جنوبی در روز جمعه، جلسه ای را برای مشورت در مورد تحولات اخیر در این منطقه تشکیل دادند اما بازهم به نتیجه ای نرسیدند.

همزمان، تلاش برای خاتمه دادن به درگیری نظامی روسیه و گرجستان ادامه دارد و برنار کوشنر، وزیر خارجه فرانسه که ریاست دوره ای اتحادیه اروپا را برعهده دارد، در راس هیاتی به منظور میانجیگری برای حل این بحران به تفلیس، پایتخت گرجستان، سفر کرده است.

وزیر خارجه فرانسه گفته است که هدف اصلی وی تلاش برای برقراری فوری آتش بس و آغاز مذاکراتی برای حل و فصل بحران اوستیای جنوبی است و هیات اتحادیه اروپا در نظر دارد در ادامه تلاش های خود، به مسکو، پایتخت روسیه، سفر کند.

کوشنر پس از ملاقات با ساکاشویلی گفت به تلاش برای یافتن راه حلی برای بحران کنونی ادامه می دهد
کوشنر (راست) و ساکاشویلی

در حالیکه هیات اعزامی اتحادیه اروپا هنوز در تفلیس به سر می برد، وزارت کشور گرجستان از ادامه حملات هوایی روسیه علیه هدف هایی در عمق خاک این کشور از جمله در نزدیکی پایتخت خبر داده است.

به گفته وزارت کشور گرجستان، هواپیماهای روسی در جدیدترین حملات خود، یک پایگاه نظامی و یک تاسیسات رادار در این کشور را بمباران کرده اند و تلفاتی برجای گذاشته اند.

روز یکشنبه، دولت گرجستان اعلام داشت که پیشنهاد برقراری آتش بس فوری و آغاز مذاکرات را به اطلاع دولت روسیه رسانده و به نیروهای خود دستور داده است از صحنه عملیات در منطقه اوستیای جنوبی عقب نشینی کنند.

با اینهمه، روسیه، که مرکز اوستیای جنوبی را تصرف کرده، خواستار عقب نشینی بی قید و شرط ارتش گرجستان از تمامی منطقه شده است.

منابع دولتی روسیه گفته اند که در حمله نیروهای گرجستان به مرکز اوستیای جنوبی، بیش از دو هزار تن از ساکنان این شهر کشته شده اند و دولت گرجستان نیز، با رد این ارقام، از کشته شدن بیش از یکصد و سی تن از افراد نظامی و غیرنظامی این کشور در اثر حملات هوایی روسیه خبر داده است.

برای کشورهای غربی، که عمدتا از دولت طرفدار غرب در گرجستان حمایت می کنند، ثبات و امنیت این کشور اهمیت ویژه ای دارد به خصوص اینکه خط لوله انتقال نفت باکو-تفلیس-جیحان، برای صادرات نفت آذربایجان به اروپا، با عبور از خاک گرجستان به دریای مدیترانه حمل می شود.

دولت گرجستان، به رهبری مخاییل ساکاشویلی، که درصدد گسترش همکاری نظامی با غرب است، واحدهایی از ارتش خود را به عراق اعزام داشته و ابراز تمایل کرده است به عضویت پیمان ناتو نیز پذیرفته شود در حالیکه روسیه منطقه قفقاز را حوزه نفوذ خود تلقی می کند و با حضور نظامی غرب در این منطقه مخالف است.

هشدار در آبخاز

در همانحال، دولت روسیه اعلام داشته است که شمار نیروهای خود در منطقه جدایی طلب آبخاز را افزایش داده و از طریق ناظران سازمان ملل در این منطقه، از نیروهای گرجستان خواسته است اسلحه خود را به زمین بگذارند.

بامداد روز دوشنبه، 11 اوت (21 مرداد)، سخنگوی نظامی روسیه گفت که در حال حاضر تعداد نفرات ارتش روسیه مستقر در منطقه آبخاز به نه هزار نفر می رسد.

نیروهای روسی در آبخاز
ارتش روسیه نفرات بیشتری را به آبخاز اعزام کرده است

روز یکشنبه، تشکیلات حکومتی آبخاز، که خود را مستقل از گرجستان می داند، نیروهای خود را به حالت آماده باش کامل در آورد و گفت که واحدهایی متشکل از یکهزار نفر را برای بیرون راندن نظامیان گرجستان مستقر در شمال دره کودوری به این محل اعزام کرده است.

دولت جدایی طلب آبخاز در گذشته بارها تمایل خود را به جدایی از گرجستان و پیوستن به روسیه اعلام داشته است.

منطقه آبخاز در غرب گرجستان و سواحل شرقی دریای سیاه واقع شده است و در زمان اتحاد شوروی، به عنوان جمهوری خودگردان آبخاز، به گرجستان تعلق داشت.

در این دوره، مقامات شوروی اهالی گرجستان را به مهاجرت به آبخاز تشویق می کردند و درنتیجه، یک اقلیت قابل توجه از گرجی تباران در این سرزمین سکونت گزید.

پس از سقوط اتحاد شوروی و استقلال گرجستان، دولت محلی آبخاز در سال 1992 اعلام استقلال کرد که واکنش نظامی جمهوری گرجستان را در پی آورد.

درگیری بین دو طرف در خلال سال های 1992 و 1993 به شکست نیروهای گرجی و فرار گسترده گرجی تباران ساکن آبخاز و اعلام یکجانبه استقلال آبخاز از سوی جدایی طلبان منجر شد.

در سال 1994، سازمان ملل استقرار صلحبانان بین المللی در این منطقه با مشارکت کشورهای مستقل همسود را تصویب کرد که همواره بخش اعظم صلحبانان را نظامیان روسی تشکیل داده اند.

دولت جدایی طلب آبخاز این سرزمین را یک کشور مستقل با عنوان جمهوری آبخاز اعلام کرده اما این جمهوری مورد شناسایی هیچ کشوری قرار نگرفته و جامعه بین المللی همچنان آبخاز را بخشی از خاک گرجستان محسوب می کند.

گرجستان تشکیلاتی به نام جمهوری خودگردان آبخاز را به عنوان دولت قانونی این سرزمین به رسمیت می شناسد اما این تشکیلات کمتر از بیست درصد از خاک آبخاز را در اختیار دارد و بقیه این سرزمین تحت تسلط جدایی طلبان آبخاز است.

 
 
سرباز گرجی بحران اوستیای جنوبی
گزینه‌های محدود آمریکا و اروپا در برابر روسیه
 
 
زن گرجی ویدئو
ادامه درگیری میان روسیه و گرجستان
 
 
ساکاشویلی بحران در راه است؟
اتحاد مخالفان علیه ساکاشویلی
 
 
تنش ها میان روسیه و گرجستان افزایش یافته است روسیه و گرجستان
"گسترش بحران"
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران