BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 14:25 گرينويچ - پنج شنبه 14 اوت 2008 - 24 مرداد 1387
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
روسیه تمامیت ارضی گرجستان را رد کرد
 
رایس و بوش
رایس و بوش نسبت به احتمال نادیده گرفتن آتش بس از سوی نیروهای روسی ابراز نگرانی کرده اند
سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، گفته است که آبخاز و اوستیای جنوبی به هیچ وجه نمی خواهند که بار دیگر بخشی از گرجستان شوند.

اظهارات آقای لاوروف یک هفته بعد از تلاش ارتش گرجستان برای بازپس گیری کنترل منطقه جدایی طلب اوستیای جنوبی و همچنین در واکنش به هشدار روز گذشته جورج بوش، رئیس جمهور آمریکا، به روسیه که باید تمامیت ارضی گرجستان را محترم بشمارد، بیان شده است.

آقای لاوروف افزود اگر دولت های آبخاز و اوستیای جنوبی مخالفتی با اعزام شمار بیشتری از ناظران غربی به این دو منطقه جدایی طلب نداشته باشند، روسیه نیز مخالفتی ندارد.

دیمیتری مدودف، رئیس جمهور روسیه، در یک جلسه جداگانه گفت که کشورش از هر تصمیمی که توسط مقامات آبخاز و اوستیای جنوبی در ارتباط با آینده این مناطق بگیرند، حمایت خواهد کرد.

در همین حال، سازمان همکاری و امنیت اروپا (OSCE)، که اعضای آن شامل روسیه و گرجستان نیز می شود، در حال بررسی افزایش شمار ناظران نظامی خود در گرجستان به یکصد نفر هستند.

در همین حال، کاندولیزا رایس، وزیر خارجه آمریکا، برای ملاقات با نیکولا سارکوزی، رئیس جمهور فرانسه که آتش بس میان روسیه و گرجستان را منعقد کرده است، وارد فرانسه شده است. خانم رایس پس از فرانسه راهی گرجستان خواهد شد.

طرح آتش بس به ابتکار رئیس جمهور فرانسه، تدوین شده و در اصول مورد توافق روسیه و گرجستان قرار گرفته است.

در همین حال، ارتش روسیه در گرجستان به پلیس این کشور اجازه داده است که وارد شهرستان گوری در نزدیکی مرز با اوستیای جنوبی شود.

یک ژنرال روسیه در این شهر به بی بی سی گفت که نیروهای او کنترل این ناحیه را تا چند روز آینده در دست خواهند داشت تا از غارتگری جلوگیری کنند و همچنین تا آمادگی پلیس مسلح گرجستان برای به دست گرفتن امنیت شهر، بر توزیع مواد غذایی را نظارت داشته باشند.

اما گزارشگر بی بی سی که از خارج از گوری گزارش می دهد گفت که در چند ساعت اخیر انفجارهای پراکنده ای رخ داده و در نقاط مختلف آسمان این منطقه توده های از دود سیاه دیده می شود؛ از تپه های نزدیک گوری نیز صدای تیراندازی شنیده می شود.

او همچنین بین 15 تا 20 تانک روسی را دیده است که به سمت گوری در حرکت بوده است.

در تحولی دیگر، گزارش ها از بندر پاتی گرجستان، در کنار دریای سیاه، حاکی است که سربازان روسیه با خودروهای زرهی وارد این شهرستان شده اند - روسیه این گزارش ها را رد کرده است.

یکی از شاهدان عینی به بی بی سی گفت که ارتش روسیه کشتی های ماموران ساحلی گرجستان را نابود کرده است.

خبرهای ضد و نقیض

مقامات آمریکایی و روسی در مورد نحوه برخورد با بحران گرجستان و تاثیر آن بر روابط متقابل دو کشور به یکدیگر هشدار داده اند.

در حالیکه گزارش های ضد و نقیضی در مورد ادامه یا توقف عملیات نظامی روسیه در گرجستان انتشار می یابد، جورج بوش، رئیس جمهور آمریکا، از روسیه خواسته است توافق آتش بس در جنگ گرجستان را مراعات کند و واحدهای نظامی خود را هرچه زودتر از خاک این کشور خارج سازد.

رئیس جمهور آمریکا هشدار داد که ادامه اشغال خاک گرجستان به موقعیت روسیه در جهان لطمه می زند و افزود که "دولت روسیه باید بین رعایت آتش بس و انزوای بین المللی یکی را انتخاب کند."

آقای بوش با تاکید بر حمایت آمریکا از گرجستان گفته است "ایالات متحده در کنار دولت گرجستان که با رای دموکراتیک مردم انتخاب شده ایستاده است و بر احترام به حق حاکمیت و تمامیت ارضی این کشور تاکید دارد."

محموله کمکهای آمریکا به گرجستان
محموله کمکهای آمریکا به گرجستان رسیده است

کاندولیزا رایس، وزیر خارجه آمریکا پیش از سفر به فرانسه با اشاره به گزارش های مربوط به ادامه تحرکات ارتش روسیه در گرجستان، گفته بود این احساس ناخوشایند وجود دارد که روسیه برخلاف وعده های سابق خود، مانند شریکی در صحنه روابط بین الملل عمل نمی کند.

خانم رایس پس از ملاقات با مقامات فرانسوی، برای گفتگو با میخاییل ساکاشویلی، رئیس جمهور گرجستان، عازم تفلیس، پایتخت این کشور خواهد شد.

کمکهای آمریکا و هشدار روسیه

همزمان، مقامات آمریکایی از ادامه ارسال کمک های بشردوستانه این کشور به گرجستان خبر داده اند اما هرنوع تعهد نظامی در این زمینه، از جمله حمایت از حریم هوایی و دریایی گرجستان را تکذیب کرده اند.

شبه نظامیان در گرجستان
روسیه وعده داده است به گزارشهای مربوط به مناطق تحت نظر ارتش رسیدگی کند

نخستین محموله کمک های بشردوستانه آمریکا با یک فروند هواپیمای ترابری نیروی هوایی ایالات متحده در گرجستان به زمین نشسته و قرار است محموله های بعدی از طریق هوا و احتمالا دریا به این کشور ارسال شود.

رئیس جمهور آمریکا گفته است که انتظار دارد روسیه اجازه دهد اقلام کمکی در اختیار مردم گرجستان قرار گیرد و تمامی خطوط ارتباطات و ترابری برای ارسال و توزیع این کمک ها باز باشد.

با انتشار خبر هشدار آمریکا به روسیه در مورد تاثیر بحران کنونی بر روابط دوجانبه، مقامات روسی نیز به ایالات متحده در مورد نحوه برخورد با مساله گرجستان هشدار داده اند.

این نظر مطرح شده است که قدرت نمایی نظامی روسیه علیه گرجستان باعث تقویت موقعیت منطقه ای این کشور می شود اما در عین حال، ممکن است برای همسایگان روسیه، به خصوص جمهوری های شوروی سابق، حمله نظامی و شایعه تلاش روسیه برای سرنگونی دولت گرجستان یادآور تسلط روسیه تزاری و اتحاد شوروی بر ملت های همسایه و در نتیجه، لزوم یافتن حامیان دیگری برای مقابله با تکرار چنین وضعیتی علیه این کشورها باشد

وزیر خارجه روسیه پیشتر در پاسخ به اظهارات مقامات آمریکایی در مورد به مخاطره افتادن روابط با غرب، گفته بود که "آمریکا باید بین همکاری با روسیه یا رهبری کنونی گرجستان یکی را برگزیند."

وزیر خارجه روسیه ایالات متحده را متهم کرد که حمایت از رهبر گرجستان به "نوعی پروژه" برای دولت جورج بوش تبدیل شده است.

آقای لاوروف همچنین گزارش های مربوط به نقض آتش بس توسط ارتش روسیه و پیشروی واحدهای زرهی روسی به سوی تفلیس و تعرض به مردم غیرنظامی در مناطق زیر پوشش این واحدها را تکذیب کرد.

وزیر خارجه روسیه گفت که دولت او همواره بر حمایت نظامیان روسی از ساکنان غیرنظامی گرجستان و جلوگیری از تعرض به آنان تاکید داشته است و به گزارش های مربوط به آزار غیرنظامیان و غارت اموال در مناطق جنگ زده به دقت رسیدگی خواهد کرد.

بحران گرجستان و موقعیت روسیه

با عقب نشینی نیروهای گرجستان از برابر واحدهای نظامی روسیه، در روزهای اخیر گزارش هایی در مورد فعالیت شبه نظامیان مسلح در مناطق حضور ارتش روسیه، به خصوص شهر جنگزده گوری، انتشار یافته و گفته شده است که این افراد، که هویت آنان مشخص نیست، خانه های مردم را به آتش می کشند و اموال آنان را غارت می کنند.

بحران گرجستان از پنجشنبه گذشته و با عملیات ارتش این کشور برای ورود به مرکز منطقه اوستیای جنوبی آغاز شد و در پی آن، روسیه واحدهای ارتش خود را برای عقب راندن نیروهای گرجی وارد عملیات کرد و سپس، در اقدامی غیرمنتظره، به پیشروی در داخل خاک گرجستان پرداخت.

لاوروف
لاوروف: آمریکا بین همکاری با روسیه و حمایت از رهبر گرجستان یکی را انتخاب کند

اگرچه مقامات روسی تاکید داشته اند که تنها به منظور حفظ امنیت ساکنان اوستیای جنوبی، که بسیاری از آنان دارای تابعیت روسی هستند، به عملیات نظامی دست زده اما مقامات گرجستان و برخی از ناظران غربی گفته اند که هدف اصلی از این عملیات، وارد کردن فشار بر گرجستان و سرنگونی دولت طرفدار غرب در این کشور بوده است.

مقامات روسی در اظهارنظرهای رسمی خود تلاش برای ساقط کردن دولت میخاییل ساکاشویلی را که خواستار روابط نزدیک با غرب و از جمله عضویت در پیمان ناتو بوده، تکذیب کرده اما گفته اند که کناره گیری او را برای همکاری بین دو کشور مناسب می دانند.

پیشروی سریع روسیه در خاک گرجستان با استقبال ملیگرایان روسی مواجه شده اما در مورد نتیجه نهایی بحران کنونی و تاثیر آن بر موقعیت روسیه در مناطقی که آنها راحوزه نفوذ خود می داند، نظرات متفاوتی ابراز شده است.

برخی از ناظران قدرت نمایی نظامی روسیه علیه گرجستان را که در صدد دنبال کردن یک سیاست خارجی مستقل از روسیه بوده است باعث تقویت موقعیت منطقه ای این کشور و هشدار به دولت هایی در منطقه دانسته اند که ممکن است در صدد به چالش خواندن این موقعیت برآیند.

در مقابل، این نظر نیز مطرح شده است که ممکن است برای همسایگان روسیه، به خصوص جمهوری های شوروی سابق، حمله نظامی به گرجستان و شایعه تلاش برای سرنگونی دولت این کشور یادآور تسلط روسیه تزاری و اتحاد شوروی بر ملت های همسایه و لزوم یافتن حامیان دیگری برای مقابله با تکرار چنین وضعیتی در آینده باشد.

همچنین، اگرچه روسیه، به عنوان یک قدرت هسته ای و جانشین اتحاد شوروی سابق، از برخی امتیازات در عرصه روابط بین الملل برخوردار است، اما برای توسعه اقتصاد خود به سرمایه گذاری خارجی به خصوص در صنایع متکی بر فن آوری پیشرفته احتیاج دارد.

برای این منظور، جلب اعتماد و همکاری کشورهای پیشرفته غربی ضروری است و در غیر اینصورت، این امکان وجود دارد که در بلند مدت، روسیه به کشوری عقب مانده و وابسته به تولید و صادرات مواد اولیه تبدیل و گرفتار ضعف بین المللی ناشی از چنین وضعیتی شود.

 
 
گوری ویدیو
گزارش بی بی سی از هرج و مرج در گوری
 
 
سرباز گرجی بحران اوستیای جنوبی
گزینه‌های محدود آمریکا و اروپا در برابر روسیه
 
 
زن گرجی ویدئو
ادامه درگیری میان روسیه و گرجستان
 
 
ساکاشویلی بحران در راه است؟
اتحاد مخالفان علیه ساکاشویلی
 
 
تنش ها میان روسیه و گرجستان افزایش یافته است روسیه و گرجستان
"گسترش بحران"
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران