BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 15:44 گرينويچ - دوشنبه 25 اوت 2008 - 04 شهریور 1387
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
تهدیدهای متقابل اسرائیل و حزب‌الله؛ جنگ دوباره؟
 

 
 
هواداران حسن نصرالله

حسن نصرالله، دبیر کل حزب‌الله لبنان نسبت به هر گونه حمله اسرائیل به لبنان هشدار داد و تاکید کرد که در صورت وقوع چنین حمله‌ای، اسرائیل نابود خواهد شد.

آقای نصرالله که روز یکشنبه به مناسبت بیستمن سالروز تاسیس "پیشاهنگان مهدی" سخن می‌گفت، اعلام کرد: "اگر آنها همانطور که تهدید کرده‌اند اقدام به جنگ کنند، این بار پیروزی ما قطعی، بی چون و چرا و نهایی خواهد بود."

حسن نصرالله با نقل قول از اهود باراک وزیر دفاع اسرائیل مبنی بر اینکه دولت عبری با پنج واحد ارتش به لبنان حمله زمینی خواهد کرد، تاکید کرد: "پنج واحد ارتش شما در کوهها، دره‌ها، خانه‌ها و روستاهای ما نابود خواهد شد و در کنار آن، کشور شما نابود خواهد شد."

در روزهای اخیر، اسرائیل و حزب‌الله هر کدام دیگری را به برنامه ریزی برای آغاز حمله تازه‌ای متهم و تهدید به تلافی می‌کنند، اما هیچکدام تاکنون از عزم خود برای شروع جنگ دوباره سخن نگفته‌اند.

مقام‌های اسرائیل بر این باورند که حزب‌الله برای انتقام گیری از قتل عماد مغنیه فرمانده عملیاتی این گروه، در پی ربودن شهروندان اسرائیلی در خارج از این کشور است.

دو هفته پیش، برخی نهادهای امنیتی اسرائیل از برنامه حزب‌الله برای حمله به منافع اسرائیل در شرق آفریقا خبر دادند و هفته پیش نیز دفتر نخست وزیری اسرائیل با صدور بیانیه‌ای به شهروندان اسرائیلی در خارج از این کشور هشدار داد که به شدت مراقب خود باشند، زیرا اسرائیل پی برده است که حزب‌الله در پی ربودن آنها در انتقام قتل آقای مغنیه است.

عماد مغنیه بهمن ماه سال پیش به طرز مشکوکی در حومه دمشق به قتل رسید

عماد مغنیه بهمن ماه سال پیش به طرز مشکوکی در حومه دمشق به قتل رسید. حزب‌الله لبنان، سازمان‌های جاسوسی اسرائیل را مسئول قتل عماد مغنیه معرفی کرده و قول انتقام‌گیری داده است، اما سوریه که متعهد شده بود پس از انجام تحقیقات جامع، عاملان قتل آقای مغنیه را معرفی کند، پس از گذشت بیش از شش ماه، هنوز انگشت اتهام خود را به سوی کسی دراز نکرده است.

حزب‌الله در برابر اخبار مربوط به حمله احتمالی علیه منافع اسرائیل در تلافی قتل عماد مغنیه در سطوح رسمی سکوت کرده، اما سمیر قنطار که پس از آزادی‌اش از زندان اسرائیل، روابط نزدیکی با حزب‌الله بر قرار کرده، اخیرا گفته است که به زودی انتقام قتل آقای مغنیه از اسرائیل گرفته خواهد شد.

با این حال، هنوز مشخص نیست که آیا حزب‌الله از وعده خود برای انتقام گیری از اسرائیل، صرف نظر کرده یا آن را به آینده‌ای نامعلوم موکول کرده و یا اینکه در صدد انجام آن است.

 سمیر قنطار که پس از آزادی‌اش از زندان اسرائیل، روابط نزدیکی با حزب‌الله بر قرار کرده، اخیرا گفته است که به زودی انتقام قتل آقای مغنیه از اسرائیل گرفته خواهد شد
 

اگر حزب‌الله برای جنگ با اسرائیل، پیش دستی نکند، بعید است که اسرائیل در شرایط کنونی منطقه، امکان آغاز جنگ با این گروه را داشته باشد، اما اگر حزب‌الله همانطور که حسن نصرالله سوگند یاد کرده، در پی انتقام گیری از اسرائیل باشد، در وقوع جنگی دوباره بین اسرائیل و حزب الله نباید تردید داشت.

رهبران اسرائیل طی روزهای اخیر تهدید کرده‌اند که اگر حزب‌الله به اسرائیل حمله کند، دولت عبری این بار فقط مواضع این گروه را هدف قرار نخواهد داد، بلکه با همه امکانات خود، تمام لبنان را هدف خواهد گرفت.

حزب‌الله اکنون بخشی از دولت لبنان است و به همراه متحدان خود، از حق وتوی مصوبات کابینه فواد سنیوره نخست وزیر لبنان نیز برخوردار است.
افزون بر این، در بیانیه خط مشی دولت لبنان که از تصویب کابینه و مجلس این کشور گذشته است، ارتش لبنان، مردم و "مقاومت" مجوز استفاده از هر وسیله‌ای برای آزادی مزاع شبعا، تپه های کفر شوبا و روستای قجر را که در اشغال اسرائیل است، پیدا کرده‌اند.

در جنگ دو سال پیش، بخش وسیعی از جنوب لبنان توسط اسرائیل تخریب شد

استفاده از واژه "مقاومت" در بیانیه خط مشی دولت لبنان، اشاره ای آشکار به مشروعیت حمله شبه نظامیان حزب‌الله به اسرائیل تلقی می‌شود.

هر چند که طرف‌های درگیر در لبنان، تفسیر متفاوتی از متن بیانیه خط مشی دولت ارائه کرده‌اند و شماری از وزیران کابینه نیز نسبت به اشاره آن به "مقاومت" اعلام تحفظ کرده‌اند، اما اسرائیل، آن را چیزی جز مشروعیت بخشیدن به عملیات حزب‌الله از سوی دولت لبنان نمی‌داند.

 حزب‌الله اکنون بخشی از دولت لبنان است و به همراه متحدان خود، از حق وتوی مصوبات کابینه فواد سنیوره نخست وزیر لبنان نیز برخوردار است.
 

از همین رو، گیدئون عزرا وزیر محیط زیست اسرائیل هفته پیش اعلام کرد: "لحظه‌ای که دولت لبنان به حزب‌الله مشروعیت می‌دهد باید بداند که کل حکومت لبنان به هدف ما تبدیل خواهد شد، همانگونه که کل اسرائیل هدف حزب‌الله است."

برخی دیگر از مقام‌های اسرائیلی از جمله اهود اولمرت نیز مواضعی شبیه گیدئون عزرا اتخاذ کرده‌اند.

بدین ترتیب، مشخص است که اگر حزب‌الله به وعده خود مبنی بر گرفتن انتقام قتل عماد مغنیه عمل کند، جنگ بعدی بین اسرائیل و حزب الله نخواهد بود، بلکه بین اسرائیل و لبنان خواهد بود.

با این وصف، آیا حزب‌الله با عمل به وعده خود مبنی بر گرفتن انتقام خون آقای مغنیه، زمینه ساز جنگ تمام عیاری بین اسرائیل و لبنان خواهد شد؟

به نظر می‌رسد که حزب‌الله از بیزاری مردم لبنان از ورود به جنگی تازه‌ آگاه است و اسرائیل نیز امکان وارد کردن نخستین ضربه را ندارد، بنابراین، به رغم تهدیدهای آتشین دو طرف، احتمال وقوع جنگ بسیار بعید است، مگر آنکه محاسباتی خارج از درک عمومی بین اسرائیل و حزب‌الله در جریان باشد.

 
 
نسیم نسر در کنار مادرش مبادله اسیران
فصلی نو در مناسبات حزب الله و اسرائیل؟
 
 
لبنان بن بست سیاسی لبنان
سلاح حزب‌الله در مذاکرات دوحه
 
 
اسرائیل مانور دفاع غیر نظامی
آمادگی اسرائیل برای جنگی دوباره؟
 
 
حسن نصرالله 'خطوط قرمز انسانی'
وزیران اولمرت خواهان قتل نصرالله شدند
 
 
سیدحسن نصرالله مانور حزب الله
احتمال بروز جنگی دوباره در جنوب لبنان؟
 
 
قبه الصخره نمايه سياسی
اسرائيل و سرزمين های فلسطينی
 
 
سيد حسن نصرالله نقد بی رحم
نصرالله بر صندلی نخست وزيری اسرائيل
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران