BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 12:12 گرينويچ - چهارشنبه 27 اوت 2008 - 06 شهریور 1387
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
بریتانیا خواستار پاسخی قاطع به روسیه شد
 
دیوید میلیبند و ویکتور یوشچنکو
میلیبند در صدد تشکیل ائتلاف بین المللی علیه "تجاوزگری روسیه" در گرجستان است
تصمیم روسیه در شناسایی استقلال دو منطقه تحت حاکمیت گرجستان به تلاش غرب برای تحت فشار قرار دادن روسیه و اقدام روسیه در مقابله با این فشارها منجر شده است.

نیکولاس سارکوزی، رئیس جمهور فرانسه این تصمیم مسکو را تلاشی غیرقابل قبول برای تغییر مرزها خوانده است. آلمان نیز همگام با فرانسه خواستار اجرای کامل توافق آتش بس بین روسیه و گرجستان شده است.

در همین حال دیوید میلیبند، وزیر خارجه بریتانیا، که برای آنچه که ایجاد ائتلافی در مقابل آنچه تجاوزگری روسیه می خواند به کی یف، پایتخت اوکراین رفته، گفته است که کشورهای غربی باید در روابط خود با روسیه تجدید نظر کنند.

او طی یک سخنرانی در کی یف از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و پیمان ناتو خواست که متحدان خود را تقویت کنند. او از روسیه نیز خواست تا جنگ سرد دیگری را آغاز نکند.

ویکتور یوشچنکو، رئیس جمهور اوکراین، در دیدار با آقای میلیبند گفت که درگیری کوتاهی که بین روسیه و گرجستان در اوایل ماه جاری میلادی رخ داد، نقطه ضعف های جدی سازمان ملل متحد و سایر نهادهای بین المللی را نمایان ساخت.

او خواستار تقویت توان دفاعی کشورش شد و افزود که اواکراین افزایش اجاره بهایی که روسیه برای بندر سواستوپول می پردازد را بررسی خواهد کرد.

دولت اوکراین همانند گرجستان متقاضی عضویت در سازمان پیمان اتلانتیک شمالی - ناتو - بوده در حالیکه روسیه با چنین اقدامی به شدت مخالفت ورزیده و گسترش ناتو به شرق و عضویت این دو جمهوری اتحاد شوروی سابق در ناتو را تهدیدی برای امنیت خود دانسته است.

در همانحال، برنار کوشنر، وزیر خارجه فرانسه، هشدار داده است که پس از جدایی آبخاز و اوستیای جنوبی از گرجستان، هدف بعدی روسیه می تواند نفوذ در شبه جزیره کریمه و تلاش برای جدایی این منطقه از اوکراین باشد.

یوشچنکو
امید ویکتور یوشچنکو برای پیوستن به ناتو مورد حمایت تمام مردم اوکراین نیست

جمهوری خودمختار کریمه بخشی از خاک اوکراین است اما بیش از نیمی از ساکنان آن را روس تبارانی تشکیل می دهند که در سال های اخیر، دولت روسیه برای بسیاری از آنان گذرنامه روسی صادر کرده است.

در اوستیای جنوبی نیز روسیه به اقدام مشابهی دست زده بود و یکی از دلایلی که برای عملیات نظامی علیه گرجستان مطرح کرد، حمایت از شهروندان روسی ساکن این منطقه در برابر تلاش ارتش گرجستان برای باز پس گیری این منطقه بود.

با اینهمه، به گفته ناظران، دست زدن به عملیات نظامی علیه اوکراین و تلاش برای جدا کردن کریمه از این کشور برای روسیه آسان نخواهد بود زیرا ارتش اوکراین به مراتب نیرومندتر از ارتش گرجستان و کریمه به مراتب بزرگتر و پر جمعیت تر از اوستیای جنوبی و آبخاز است.

علاوه بر این، خط لوله انتقال گاز روسیه به اروپای غربی از خاک اوکراین عبور می کند در حالیکه درآمد ارزی حاصل از صدور گاز به اروپا از منابع اصلی تامین درآمدهای ارزی روسیه است.

جبهه بندی بین المللی؟

همچنین، در آنچه که به تلاش روسیه برای اثبات اقتدار خود به عنوان یک قدرت جهانی تعبیر شده، اوایل هفته جاری رئیس جمهور روسیه به جمهوری مولداوی، از جمهوری های اتحاد شوروی سابق، هشدار داد که مرتکب اشتباه گرجستان نشود و در صدد توسل به زور برای باز پس گرفتن منطقه "ترانس نیستریا" از جدایی طلبان این منطقه بر نیاید.

همزمان، گزارش شده است که روز پنجشنبه، وزیر خارجه سوئد به منظور ملاقات با وزیران خارجه فرانسه و جمهوری چک و گفتگو درباره بحران گرجستان و دستور کار اجلاس هفته آینده کشورهای عضو اتحادیه اروپا، عازم پاریس خواهد شد.

بوش و مدودف
تصمیم مدودف در تجزیه گرجستان ناخرسندی شدید بوش را به همراه آورده است

ریاست دوره ای اتحادیه اروپا در حال حاضر برعهده فرانسه است اما این سمت از ماه ژانویه سال آینده در اختیار جمهوری چک و از ماه ژوئن در اختیار سوئد قرار خواهد گرفت.

قرار است مقامات ارشد کشورهای عضو اتحادیه اروپا در روز دوشنبه آینده در جلسه ای برای بررسی بحران گرجستان شرکت کنند و برخی از کشورهای عضو، از جمله سوئد که موضعی تند علیه اقدامات روسیه اتخاذ کرده، از فرانسه خواسته اند تجدید نظر در روابط اروپا با روسیه را در دستور کار اجلاس قرار دهد.

پیشتر جورج بوش، رئیس جمهور آمریکا، با محکوم کردن تصمیم روسیه در به رسمیت شناختن آبخاز و اوستیای جنوبی، از این کشور خواسته بود تا تعهدات بین المللی خود را محترم بشمارد و در "تصمیم غیرمسئولانه" خود تجدید نظر کند.

با توجه به تیرگی محسوس در روابط روسیه و غرب، نتیجه تلاش کشورهای غربی برای قانع کردن روسیه به حمایت از وضع تحریم های جدید شورای امنیت علیه برنامه هسته ای ایران مشخص نیست

در واکنش به انتقادات تند کشورهای غربی، رئیس جمهور روسیه در مقاله ای که در روزنامه بریتانیایی تایمز مالی (فایننشال تایمز) چاپ کرده با اشاره به اقدام غرب در به رسمیت شناختن استقلال کوزوو از صربستان، گفته است که "در روابط بین الملل نمی توان برای بعضی ها یک قانون خاص، و برای دیگران قانون متفاوتی داشت."

نماینده روسیه در پیمان ناتو هم گفته است که در اعتراض به موضعگیری غرب، کشور وی همکاری با این پیمان را به حالت تعلیق در می آورد هرچند تاکید ورزیده که توافق به دست آمده برای برقراری ثبات در افغانستان را همچنان رعایت خواهد کرد.

همچنین، در آنچه که ظاهرا تلاش روسیه برای تقویت موضع بین المللی خود در برابر غرب تعبیر شده، آقای مدودف که برای شرکت در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای به دوشنبه، پایتخت تاجیکستان سفر کرده، با هو جینتائو، رئیس جمهور چین ملاقات و گفتگو کرده است.

علاوه بر کشورهای عضور سازمان همکاری شانگهای، مقامات ارشد چند کشور دیگر، از جمله ایران، در اجلاس دوشنبه شرکت دارند.

برخی ناظران گفته اند که با توجه به تیرگی محسوس در روابط روسیه و غرب، نتیجه تلاش کشورهای غربی برای قانع کردن روسیه به حمایت از وضع تحریم های جدید شورای امنیت علیه برنامه هسته ای ایران مشخص نیست.

 
 
پرچم روسیه بحران گرجستان
گزینه های غرب در واکنش به اقدامات روسیه
 
 
پرچم های آمریکا، روسیه، گرجستان بحران گرجستان
ضروری بودن ترمیم روابط آمریکا و روسیه
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران