BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 12:17 گرينويچ - پنج شنبه 28 اوت 2008 - 07 شهریور 1387
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
روسیه خواستار حمایت کشورهای منطقه شد
 
امامعلی رحمان و مدودف رئیسان جمهور تاجیکستان و روسیه
مدودف کوشید حمایت شرکت کنندگان در اجلاس دوشنبه را از موضع روسیه کسب کند
در حالیکه قدرت های صنعتی جهان اقدام روسیه علیه گرجستان را نکوهش کرده اند، رئیس جمهور روسیه خواستار حمایت کشورهای منطقه از این اقدام شده است.

روز پنجشنبه، 28 اوت (7 شهریور)، دمیتری مدودف، رئیس جمهور روسیه، در سخنانی در دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، گفت که کشورهای عضو سازمان همکاری های شانگهای سیاست روسیه در گرجستان را "درک می کنند" و از این اقدام حمایت به عمل می آورند.

اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری های شانگهای با شرکت رئیسان جمهور کشورهای عضو - تاجیکستان، روسیه، چین، قرقیزستان و قزاقستان - و رئیس جمهور ایران به عنوان کشور ناظر در دوشنبه برگزار شده است.

سایر کشورهای ناظر - مغولستان، پاکستان و هند - نیز نمایندگانی را به این نشست اعزام کرده اند و رئیس جمهور افغانستان نیز به عنوان مهمان به اجلاس دعوت شده است.

آقای مدودف قبل از آغاز به کار این اجلاس با رئیس جمهور چین و برخی دیگر از رهبران شرکت کننده ملاقات کرد و بحران گرجستان یکی از مسایل مورد بحث در این دیدارها بوده است.

دمیتری مدودف در سخنان خود در نشست افتتاحیه اجلاس سران در روز پنجشنبه گفت که سازمان همکاری های شانگهای با هدف هماهنگی تلاش کشورهای عضو برای تقویت امنیت و ثبات منطقه ای ایجاد شده اما اخیرا این منطقه شاهد استفاده اززور برای "دستیابی به برخی منافع" بوده است.

رئیس جمهور روسیه "تجاوزگری گرجستان" علیه منطقه اوستیای جنوبی را نمونه ای از این نوع "اقدامات جنایتکارانه و غیرمسئولانه" توصیف کرد و گفت که کاملا مشخص است که این اقدام با تبانی و حتی به تحریک چه کسانی صورت گرفته است.

واکنش محتاطانه سازمان همکاریها

اگرچه آقای مدودف از کشور خاصی به عنوان حامی اقدامات گرجستان نام نبرد، اما احتمالا منظور او کشورهای غربی بوده است که با دولت میخاییل ساکاشویلی، رئیس جمهور گرجستان، روابط دوستانه ای دارند.

رئیس جمهور روسیه ضمن محکوم کردن رفتار گرجستان در اوستیای جنوبی، گفت چنین روشی غیر قابل قبول است و باید به قاطعانه ترین وجه با آن برخورد شود.

رهبران شرکت کننده در اجلاس دوشنبه
سران شرکت کننده در اجلاس دوشنبه توسل به راه حل نظامی را مفید ندانسته اند

پیشتر، رئیس جمهور روسیه گفته بود که وحدت کشورهای عضو سازمان همکاری های شانگهای در حمایت از اقدام کشور وی به منزله ارسال پیامی روشن برای کسانی است که، به گفته او، می کوشند تجاوزگری گرجستان علیه اوستیای جنوبی را موجه جلوه دهند.

با اینهمه، بیانیه پایانی اجلاس دوشنبه صرفا بر تعهد رئیسان جمهور شرکت کننده به اصل احترام برای سنت های فرهنگی تمامی کشورها و تلاش برای حفظ تمامیت ارضی آنها تاکید نهاده و کاربرد زور در حل مناقشات منطقه ای را بی فایده و مانعی در راه دستیابی به راه حل جامع برای چنین مناقشاتی دانسته است.

به گفته ناظران، واکنش محتاطانه اجلاس سران نسبت به درخواست روسیه برای حمایت از اقدام این کشور علیه گرجستان غیرمنتظره نبوده است.

سازمان همکاری های شانگهای در سال 2001 تاسیس شد و هدف خود را همکاری کشورهای عضو در حفظ امنیت و ثبات منطقه از جمله مقابله با تروریسم، افراطگرایی و حرکت های جدایی طلبانه اعلام کرد.

در حال حاضر چین با حرکت جدایی طلبانه مسلمانان ایغوردر منطقه سین کیانگ و روسیه با جنگ داخلی در چچن مواجه است در حالیکه توسل روسیه به نیروی نظامی برای حل اختلاف با گرجستان ممکن است به نوعی باعث نگرانی دیگر کشورهای عضو این سازمان شده باشد.

همزمان، برخی گزارش ها حکایت از آن دارد که شبه نظامیان مسلح اوستیایی به عملیات خود برای پاکسازی روستاهای واقع در مرز این منطقه و گرجستان از ساکنان گرجی آنها ادامه می دهند که نتیجه آن افزایش شمار بیجاشدگان جنگ گرجستان بوده است.

واکنش تند گروه 7

پیشتر، کشورهای عضو گروه 7 - آمریکا، ژاپن، آلمان، بریتانیا، فرانسه و کانادا - با صدور بیانیه ای آنچه را که استفاده نامتناسب روسیه از نیروی نظامی علیه گرجستان خوانده اند محکوم کرده و حمایت قاطعانه خود را از حق حاکمیت گرجستان اعلام داشته اند.

در این بیانیه آمده است که اقدام روسیه، به عنوان عضوی از گروه 8، در به رسمیت شناختن استقلال آبخاز و اوستیای جنوبی به منزله خدشه دار کردن حق حاکمیت گرجستان و مغایر قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل است که روسیه به آنها رای مثبت داده است.

آوارگان جنگ گرجستان
برخی گزارشها حاکی از افزایش شمار آوارگان در نتیجه عملیات شبه نظامیان مسلح است

از سال 1994، روسیه نیز در اجلاس سران کشورهای گروه 7 حضور می یابد و این ترتیبات اصطلاحا گروه 8 خوانده می شود.

کشورهای گروه 7 از روسیه خواسته اند که طرح شش ماده ای صلح فرانسه برای خاتمه دادن به درگیری نظامی روسیه و گرجستان را، که به تصویب هر دو کشور رسیده، به طور کامل اجرا کند و به خصوص، واحدهای نظامی خود را از مناطقی از خاک گرجستان که در تصرف دارند خارج سازد.

همزمان، برنار کوشنر، وزیر خارجه فرانسه که کشورش ریاست دوره ای اتحادیه اروپا را در دست دارد، گفته است که کشورهای عضو اتحادیه در واکنش نسبت به سیاست روسیه در گرجستان، وضع تحریم هایی علیه روسیه را در دست بررسی دارند.

قرار است مقامات ارشد بیست و هفت کشور عضو اتحادیه اروپا در یک اجلاس ویژه در روز دوشنبه هفته آینده در مورد مناقشه گرجستان مذاکره کنند.

در واکنش به اظهارات وزیر خارجه فرانسه، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، تهدید به وضع تحریم علیه این کشور را نشانه ای دیگر از سردرگمی غرب در مورد مناقشه گرجستان توصیف کرده است.

بحران گرجستان در روز 8 ماه اوت و در پی عملیات ارتش این کشور برای بازپس گیری اوستیای جنوبی از جدایی طلبان این منطقه آغاز شد و به مداخله نظامی روسیه و پیشروی ارتش این کشور در خاک گرجستان منجر شد و روز سه شنبه این هفته روسیه اعلام داشت که استقلال اوستیای جنوبی و آبخاز از گرجستان را به رسمیت شناخته است.

 
 
پرچم روسیه بحران گرجستان
گزینه های غرب در واکنش به اقدامات روسیه
 
 
پرچم های آمریکا، روسیه، گرجستان بحران گرجستان
ضروری بودن ترمیم روابط آمریکا و روسیه
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران