http://www.bbcpersian.com

16:27 گرينويچ - سه شنبه 12 اوت 2008 - 22 مرداد 1387

مذاکرات بین المللی برای حل اختلافات روسیه و گرجستان

رئیس جمهور روسیه و همتای فرانسوی او می گویند در مورد لزوم مذاکرات بین المللی در مورد وضعیت آینده اوستیای جنوبی و آبخاز، دو منطقه جدایی طلب گرجستان موافقت کرده اند.

نیکولا سارکوزی، رئیس جمهور فرانسه که پس از گفتگو با دمیتری مدودف، رئیس جمهور روسیه در یک کنفرانس خبری در مسکو صحبت می کرد گفت آنها موافقت کرده اند که روسیه و گرجستان باید نیروهای خود را به مواضع قبل از درگیری های اخیر بازگردانند.

آقای سارکوزی اکنون برای کسب موافقت دولت گرجستان با این طرح عازم تفلیس خواهد شد.

مذاکرات مسکو اندکی پس از آن شروع شد که آقای مدودف دستور پایان عملیات نظامی ارتش روسیه در گرجستان را صادر کرد.

وی گفته است که صلحبانان روس در اوستیای جنوبی و آبخاز باقی خواهند ماند.

ولی با وجود اعلام روسیه مبنی بر توقف زد و خوردها، دو کشور متخاصم، یکدیگر را متهم کرده اند که به حملات ادامه می دهد.

در تحولی دیگر، میخائیل ساکاشویلی به کسانی که در یک راهپیمایی در مرکز تفلیس گرد آمده بودند گفت که گرجستان از جرگه کشورهای مستقل همسود، شامل جمهوری های سابق شوروی که رهبری آن با روسیه است، خارج می شود.

آقای ساکاشویلی اوکراین و اعضای دیگر این جرگه را ترغیب کرد از گرجستان تبعیت کنند.

پیشتر، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گفته بود که دولت او حاضر به قبول آتش بس است مشروط بر اینکه نیروهای گرجستان اجازه بازگشت به منطقه اوستیای جنوبی را، حتی به صورت پاسداران صلح نداشته باشند.

آقای لاوروف این اتهام را رد کرد که روسیه در صدد سرنگونی دولت میخاییل ساکاشویلی، رئیس جمهور گرجستان است اما افزود که از نظر روسیه، بهتر است آقای ساکاشویلی از سمت خود کناره گیری کند.

وزیر خارجه روسیه همچنین هشدار داد که اقدام ایالات متحده در کمک به ارتش گرجستان می تواند باعث شود که این کشور بار دیگر علیه اوستیای جنوبی دست به اقدام نظامی بزند و از جامعه بین المللی خواست تا دیدگاه خود را اصلاح کند و گرجستان را متجاوز، و نه قربانی تجاوز، بداند.

با شدت گرفتن حملات ارتش روسیه در گرجستان، مقامات روسی اعلام کردند که هواپیماهای نظامی آمریکایی نفرات ارتش گرجستان را که به عراق اعزام شده بودند برای شرکت در نبردهای جاری، به کشورشان بازگردانده اند و اسلحه و تجهیزات در اختیار آنان گذاشته اند.

گرجستان از جمله اعضای ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا در عراق است و شمار نفرات اعزامی ارتش این کشور به عراق به دو هزار نفر می رسید که پس از آمریکا و بریتانیا، بزرگترین واحد اعزامی از سوی یکی از کشورهای عضو ائتلاف بین المللی بوده است.