http://www.bbcpersian.com

07:05 گرينويچ - يکشنبه 17 اوت 2008 - 27 مرداد 1387

خروج نظامیان روسیه از گرجستان 'آغاز شده است'

یک فرمانده ارشد نظامیان روسی مستقر در خاک گرجستان اعلام کرده که نیروهایش به گونه تدریجی از خاک گرجستان خارج می شوند.

این فرمانده به بی بی سی گفت روند خروج تدریجی نیروهای تحت امرش آغاز شده است.

ژنرال ویاچیسلاو بوریسف گفت او به سربازان خود دستور داده است جای خود را به نیروهای صلحبان روسی بدهند.

با این حال، یک خبرنگار بی بی سی در گرجستان می گوید نیروهای روسیه، هنوز در فاصله سی و پنج کیلومتری شهر تفلیس - پایتخت گرجستان - دیده می شوند.

خبرنگار بی بی سی پیشتر گزارش داده بود که نیروهای روسیه، همچنان درحال گسترش حضور نظامی خود بر شاهراه عمده ای هستند که پایتخت گرجستان را به ساحل دریای سیاه پیوند می دهد.

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه گفت نیروهای کشورش فقط درصورتی خاک گرجستان را ترک خواهند کرد که جای آنها را جایگزین های امنیتی دیگری پر کنند.

این موضوع پس از آن بیان شد که دمیتری مدودف رئیس جمهور روسیه، موافقتنامه آتش بس با گرجستان را امضا کرد.

بر اساس این موافقتنامه که به پیشنهاد نیکولا سارکوزی رئیس جمهور فرانسه تهیه شده، نیروهای روسی، باید ضمن توقف کامل و همیشگی عملیات نظامی خود در خاک گرجستان، این قلمرو را ترک کنند.

روسیه به زمان‌بندی خروج نیروهایش از خاک گرجستان اشاره ای نکرده است.

پیشتر سخنگوی ارتش روسیه گفته بود نظامیان کشورش، "برای جمع آوری مهمات و تجهیزات برجای مانده" همچنان در خاک گرجستان حضور دارند.

جورج بوش رئیس جمهور آمریکا، امضای موافقتنامه آتش بس میان گرجستان و روسیه را "گامی امیدوارکننده" خوانده است.

او درعین حال تاکید کرد که استان های جدایی طلب آبخازیا و اوستیای جنوبی، همچنان باید بخشی از خاک گرجستان باقی بمانند.

وزیر خارجه روسیه گفته است این دو استان، دیگر به هیچوجه نمی خواهند بخشی از قلمرو گرجستان باشند.

هشدار سارکوزی
نیکولا سارکوزی رئیس جمهور فرانسه، به روسیه هشدار داده است نیروهای روسی بر اساس طرح آتش بس باید از تمامی مناطق مسکونی گرجستان بدور باشند.

رئیس جمهور فرانسه به همتای گرجی اش گفته است: "من به‌طور مشخص، به شهر گوری فکر می کنم". شهر مورد نظر آقای سارکوزی، در نزدیکی منطقه جدایی طلب اوستیای جنوبی واقع شده که نیروهای روسیه در آن حضور دارند.

آقای سارکوزی تاکید کرده است که درعین حال، نیروهای روسیه حق گشت‌زنی در فاصله چند کیلومتری منطقه مورد مناقشه اوستیای جنوبی را دارند.

بر اساس یک خبر دیگر، دولت گرجستان، ستیزه‌جویان جدایی طلب در استان آبخازیا را متهم کرده که کنترل سیزده روستای گرجستان و یک نیروگاه تولید برق را بدست گرفته اند. این ادعا هنوز توسط منابع مستقل تایید نشده است.

بحران میان گرجستان و روسیه، پس از آن اوج گرفت که نیروهای گرجستانی، در هفتم ماه جاری میلادی، تهاجمی را برای بازپس گیری استان جدایی طلب اوستیای جنوبی براه انداختند.

روسیه که از جدایی طلبان این استان حمایت می کند، واکنش نظامی شدیدی به این تهاجم نشان داد و تا قلب خاک گرجستان پیشروی کرد.