http://www.bbcpersian.com

16:53 گرينويچ - پنج شنبه 04 سپتامبر 2008 - 14 شهریور 1387

آمریکا روسیه را محکوم کرد

دیک چنی معاون رئیس جمهور آمریکا، روسیه را به تلاش "غیرقانونی" برای تغییر مرزهای گرجستان متهم و آن کشور را محکوم نمود.

آقای چنی افزود اقدامات روسیه در جریان مناقشه اخیر با گرجستان باعث ایجاد تردید درباره اعتبار روسیه به عنوان یک شریک بین المللی شده است.

او همچنین گفت آمریکا کاملا به تلاش های گرجستان برای پیوستن به ناتو متعهد است.

معاون رئیس جمهور آمریکا اظهارات خود را در جریان سفر به تفلیس، پایتخت گرجستان، و یک روز پس از آن عنوان کرد که آمریکا قول داد به ارزش یک میلیارد دلار به گرجستان کمک می کند.

دیک چنی اکنون به اوکراین سفر کرده است که در میان اعضاء ائتلاف حاکم و طرفدار غرب این کشور بر سر شرایط رابطه با روسیه اختلاف ایجاد شده است.

مناقشه میان گرجستان و روسیه در روز هفتم ماه اوت و پس از آن آغاز شد که گرجستان پس از یک رشته زد و خورد با جدایی طلبان در استان اوستیای جنوبی سعی کرد این ناحیه را پس بگیرد.

نیروهای روسیه متعاقبا دست به ضد حمله زدند و وارد گرجستان شدند. مناقشه با اخراج نیروهای گرجی از اوستیای جنوبی و آبخاز، یک ناحیه جدایی طلب دیگر گرجستان، و امضای پیمان آتش بس با میانجیگری اتحادیه اروپا پایان یافت.

روسیه پس از آن استقلال این دو ناحیه را به رسمیت شناخت و در اوایل هفته جاری نیز با اطلاق کردن عبارت "جنازه سیاسی" به میخائیل ساکاشویلی، رئیس جمهور گرجستان، اعلام کرد رهبری او را به رسمیت نمی شناسد.

گرجستان یکی از اعزام کنندگان عمده نیرو برای کمک به عملیات آمریکا در عراق بوده است و نقطه عبور کلیدی تنها خط صادرات انرژی از آسیای میانه به سمت غرب به شمار می رود که مسیر ان از خاک روسیه نمی گذرد.

با این وجود کمک هایی که آمریکا در روز چهارشنبه اعلام کرد به اسکان مجدد بی خانمان شدگان و بازسازی زیرساخت های گرجستان محدود می شود و جاناتاتن مارکوس، تحلیلگر بی بی سی در مسائل دیپلماتیک می گوید هنوز مشخص نیست آمریکا و متحدانش در ناتو تا چه اندازه آماده تجهیز مجدد ارتش گرجستان هستند.

صندوق بین المللی پول (آی ام اف) نیز روز چهارشنبه اعلام کرده بود که گرجستان وامی به مبلغ 750 میلیون دلار دریافت خواهد کرد.

دیمیتری مدودف رئیس جمهور روسیه آمریکا را به کمک به گرجستان برای بازسازی و احیاء قوی نظامی این کشور متهم کرده بود و از تصمیم آمریکا برای ارسال کمک های انسانی به گرجستان از طریق کشتی های جنگی انتقاد کرد.

آقای مدودف گفت که دولت آمريکا با حمایت از آقای ساکاشویلی کمک کرد که بحران در منطقه بالا گیرد.

او در واکنش به درخواستهای جهانی برای منزوی کردن روسیه گفت که مسکو نگران نیست که از گروه هشت کشور صنعتی موسوم به جی 8 اخراج شود و یا اينکه ناتو روابط خود را با این کشور قطع کند.

اوایل هفته جاری هم رهبران کشورهای اتحادیه اروپا توافق کردند تا گفتگو بر سر یک موافقتنامه جدید مشارکت با مسکو را تا زمانی که نیروهای روسیه از گرجستان عقب نشینی نکرده اند، به حال تعلیق درآورند اما تهدیدی درباره اعمال تحریم علیه روسیه صورت نگرفت.