BBC News, فارسی - صفحه اول

 • رئیس مجلس در ایران چقدر قدرت دارد؟

  در دوره‌های اخیر مجلس عبارت رئیس مجلس تنها "سخنگوی مجلس است" از سوی بعضی از نمایندگان مطرح شده. با وجود این سخنان اما در قوانین به رئیس مجلس جایگاه خاص و متفاوتی با دیگر نمایندگان حتی نایب رئیسان داده شده، در این گزارش حد و مرز قدرت قانونی رئیس مجلس در ایران مرور شده است.

 • محمدباقر قالیباف؛ از سپاه و شهرداری تا ریاست مجلس

  محمدباقر قالیباف که سه بار برای ریاست جمهوری دورخیز کرد و هر بار به نوعی ناکام ماند، سرانجام در انتخابات یازدهمین دوره مجلس برای نخستین بار با رای مستقیم انتخاب شد و همه تلاشش این بود که این بار بتواند در ردای ریاست مجلس در جمع سران سه قوه بنشیند. روز هشتم خرداد یک روز بعد از آغاز به کار مجلس یازدهم، با رای قاطع به ریاست مجلس رسید. محمد باقر قالیباف، چهره خبرساز سیاست ایران کیست، چه سوابقی دارد و چطور به ریاست مجلس رسید؟

 • روزهای نمادین 'مجلس بی‌اختیار' در ایران

  مجلس شورای اسلامی ایران، از اول انقلاب بارها به خواسته‌های رهبر حکومت تن داده و آنچه از نمایندگان خواسته شده را انجام داده است. این روند باعث شده که منتقدان مجلس ایران را "مجلس بی‌اختیار" بخوانند. در این گزارش مشهورترین موارد نادیده گرفته شدن مجلس و عمل به خواست رهبر حکومت و نهادهای دیگر مرور شده است.

 • ۱۰ چهره خبرساز بهارستان

  در اکثر دوره‌های مجلس معمولا حدود ۳۰ نفر از نمایندگان در مذاکرات و موضوعات سیاسی فعال هستند و دیگران تمایلی به خبرساز شدن ندارند. در مجلس یازدهم نیز به دلیل حذف اصلاح‌طلبان اکثریت چهره‌های خبرساز اصول‌گرا خواهند بود.

 • حمله دو شیر به کارمند باغ وحش در استرالیا

  به گفته پلیس، زنی که می‌خواسته قفس و محوطه مخصوص شیرها را تمیز کند مورد حمله آنها قرار گرفت و به شدت مجروح شده است.

 • کشف اولین نمونه از یک تراسور در بریتانیا

  فسیل یکی از خزندگان ماقبل تاریخ که قبلا در چین و برزیل کشف شده بود برای اولین بار در بریتانیا هم پیدا شده است.

 • یک زن محجبه در بریتانیا قاضی شد

  رافیا ارشد، به عنوان اولین معاون قاضی محجبه یک دادگاه در بریتانیا منصوب شده است. خانم ارشد قرار است به عنوان معاون قاضی دادگاه سیار ناحیه در حوزه قضایی میدلند انگلستان فعالیت کند.

 • وعده بررسی 'خارج از نوبت' لایحه امنیت زنان ایران

  معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهور ایران در امور زنان و خانواده، می‌گوید به دنبال قتل رومینا اشرفی لایحه امنیت زنان در برابر خشونت "خارج از نوبت" بررسی خواهد شد. تهیه این لایحه به هشت سال پیش برمی‌گردد.

 • غیزانیه کجاست و چرا آب پاک ندارد؟

  غیزانیه در محاصره شرکت‌های نفتی، میدان‌های گازی و پالایشگاه‌های پتروشیمی است. خطوط مارپیچ لوله‌های نفت و گاز از روستاهای بخش و زمین‌های اطراف می‌گذرد اما خیلی از روستاهای منطقه هنوز لوله‌کشی آب ندارد.

 • پارکور چیست؟ 'آنارشیست‌هایی' که در قانون نمی‌گنجند

  اگر آتشفشان فاجعه‌بار سال ۱۹۰۲ در جزیره مارتینیک در دریای کارائیب رخ نمی‌داد و جورج هربرت افسر ارشد نیروی دریایی فرانسه مجبور نمی‌شد که برای نجات ۷۰۰ نفر از ساکنان و سربازانش، سخت‌ترین و هولناک‌ترین راه‌های ممکن را امتحان کند، شاید هرگز ورزش پارکور هم خلق نشده بود.

 • معاهده آسمان‌های باز چیست و چرا آمریکا از آن خارج می‌شود؟

  روز چهارشنبه ۲۱ ماه مه، ایالات متحده اعلام کرد از معاهده آسمان‌های ‌ باز خارج می‌شود و دلیل خروج خود را تخلف روسیه از این معاهده اعلام کرد. روسیه این اتهام را رد کرد و گفت به معاهده پایبند است. کشورهای عضو اتحادیه اروپا از تصمیم آمریکا ابراز تاسف کردند، و در عین حال از روسیه هم به دلیل ندادن مجوز پرواز بر فراز مناطقی از گرجستان و مرکز روسیه، انتقاد کردند. این معاهده چیست و چه اهمیتی برای برقراری صلح در جهان دارد؟

 • نفت‌کش‌های ایران در ونزوئلا؛ چرا ال‌پالیتو؟ کابه‌یو کجاست؟

  تلویزیون دولتی ونزوئلا گفته است مقصد نفت‌کش‌های ایرانی حامل بنزین، پالایشگاه ال‌پالیتو است. نفتکش فورچون با پرچم ایران پیش از چهار نفت‌کش دیگر -فارست، پتونیا، فاکسون و کلاول- به بندر کابه‌یو در ایالت کارابوبو رسیده است. اما چرا این پالایشگاه؟ بندر کابه‌یو کجاست؟

 • زندانیان ایرانی در آمریکا چه کسانی هستند؟

  نام زندانیان آمریکایی یا دوتابعیتی در ایران بارها در خبرها و اظهارات مقام‌های رسمی آمده اما کمتر نامی از زندانیان ایرانی در آمریکا به میان آمده و مقام‌های ایران درباره این که خواهان آزادی چه کسانی هستند اطلاعات چندانی نداده‌اند. با بررسی اسناد وزارت دادگستری آمریکا به فهرستی از ایرانیانی رسیدیم که بعضا دوتابعیتی هستند و بیشتر آنها به دلیل نقض تحریم‌های ایران یا به نوعی ارتباط با حکومت ایران در آمریکا زندانی شده‌اند. بعضی به قید وثیقه آزادند یا در انتظار اخراج از خاک آمریکا هستند.

 • پولشویی چیست؟

  در ادبیات فارسی، فعل «شستن» و مشتقات آن همچون شست‌و شو حامل معانی مثبتی هستند، نشانه‌ای از پاکی و پاکیزگی. اما گویا یک قلم از این شستن‌ها، برخلاف قاعده، حاوی مفهوم پاکی و درستی نیست و آن پولشویی است. اما این اصطلاح به چه معنی است و در ایران چه ابعادی دارد؟

 • نامه هنرمندان تئاتر؛ اعتراض یا تسلیم؟

  هفته گذشته نامه‌ای با امضای ۲۵۰ هنرمند عرصه تئاتر خطاب به وزیر ارشاد به صورت عمومی منتشر شد که بحث‌های بسیاری برانگیخت. نسیم مقرب، دانش آموخته تئاتر در یادداشتی برای صفحه ناظران در باره دلایل نوشتن این نامه و پیامدهایش بر فضای فرهنگی هنری ایران نوشته است.

 • چرا نگرانی از کاهش جمعیت ایران بی‌مورد است؟

  در روزهای اخیر موجی تازه از نگرانی در میان مسئولان ایرانی درباره کاهش نرخ زاد و ولد و پیر شدن جمعیت به وجود آمده است. چند مقام دولتی در این باره صحبت کرده و هشدار داده‌اند با تداوم وضعیت فعلی ایران تا ۲۰ سال دیگر به یکی از کشورهای پیر جهان تبدیل خواهد شد و حتی از این فراتر رفته و صحبت از این کرده‌اند که ممکن تا سال ۱۴۳۰ پیرترین کشور دنیا باشد. علی رنجی‌پور، روزنامه‌نگار و عضو تحریریه فکت‌نامه، این اظهارات را بررسی کرده است.